"Wszyscy ewakuowani zostaną objęci opieką psychologiczną i medyczną. Jeżeli będą potrzebowali miejsca przebywania do momentu przyjazdu rodziny, również zostanie im zapewnione" - powiedział ppłk. Jacek Goryszewski. Zaznaczył, że ponieważ wśród osób ewakuowanych są również dzieci, na miejscu jest obecny lekarz pediatra.
Podkreślił, że wojsko przygotowane jest do dalszych zadań. "Kolejne decyzje o ewentualnych ewakuacjach będą podejmowane wyłącznie w rekomendacjach Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Bo to od ich rekomendacji zależy nasze dalsze działanie. Jesteśmy przygotowani w pełni gotowości" - dodał.
Pierwsi polscy obywatele ewakuowani ze Strefy Gazy są już bezpieczni w 🇵🇱.
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) November 13, 2023
Nie ustajemy w wysiłkach i jesteśmy w stałym kontakcie z władzami Izraela i Egiptu, aby zapewnić bezpieczne opuszczenie terenu działań wojennych wszystkim polskim obywatelom. pic.twitter.com/4zykKc7DZn
Szef MSZ: pozostajemy w kontakcie z władzami zarówno izraelskimi, egipskimi jak i Autonomii Palestyńskiej
Szef MSZ Zbigniew Rau pytany w Sejmie o ewakuację Polaków ze Strefy Gazy odpowiedział, że jest to "proces, który trwa".
"Najważniejsze, że proces został zapoczątkowany, jest ewidentnie drożny, pozostajemy w kontakcie z władzami zarówno izraelskimi, egipskimi jak i Autonomii Palestyńskiej" - zaznaczył.
"Bardzo długie wysiłki naszej dyplomacji, koordynacja spraw z najbliższymi organami władzy państwowej, przede wszystkim z ośrodkiem prezydenckim, przyniosła zamierzony skutek" - podkreślił Rau.
Dodał, że MSZ było przygotowane na każdą ewentualność. (PAP)
autorki: Marta Stańczyk, Daria Al Shehabi
kw/