O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Łukaszenka nie ufa KGB i tworzy prywatną służbę ochrony

Białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka nie ma zaufania nawet do swojego najbliższego otoczenia, w tym Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego (KGB). Dlatego tworzy prywatną służbę ochrony - powiadomił we wtorek portal Centrum Narodowego Sprzeciwu administrowany przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

Alaksandr Łukaszenka Fot. PAP/ Justyna Prus
Alaksandr Łukaszenka Fot. PAP/ Justyna Prus

Wśród pogłosek o możliwym odsunięciu Łukaszenki od władzy przez Kreml, a nawet planowanym zabójstwie przywódcy, dyktator zaczął podejrzewać swoje służby specjalne o zdradę. Dlatego Łukaszenka postanowił stworzyć osobistą gwardię, w której skład wejdą funkcjonariusze firmy ochroniarskiej "Gard-Serwis" - czytamy na łamach rządowego serwisu.

Więcej

Ołena Zełenska. Fot. PAP/EPA/LAURENT GILLIERON

Pierwsza dama Ukrainy: nie można dopuścić, by wydarzył się nowy Czarnobyl

Pod koniec grudnia ubiegłego roku Centrum informowało, że "Gard-Serwis" powstała w 2019 roku na mocy dekretu białoruskiego dyktatora. Siedziba tej firmy, mieszcząca się w dawnym ośrodku szkoleniowym sił specjalnych Białorusi, miała być przed kilkoma tygodniami miejscem dyslokacji rosyjskich najemników z Grupy Wagnera. Pojawiały się też doniesienia, że w obiektach należących do "Gard-Serwis" gromadzono mundury ukraińskiej armii w celu przeprowadzenia możliwej prowokacji.

W pierwszej połowie stycznia Walery Sachaszczyk, współpracownik liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej, ostrzegał, że członkowie "Gard-Serwis" są od kilku miesięcy szkoleni na poligonach i mogą stać się odpowiednikiem rosyjskich wagnerowców. Opozycjonista oceniał, że pracowników firmy przygotowuje się do walk, w tym do akcji dywersyjnych i szturmów. Podobne informacje przekazało też we wtorek Centrum Narodowego Sprzeciwu.

Reżim Łukaszenki udostępnił terytorium swego państwa na potrzeby Moskwy

Chociaż białoruskie siły nie wsparły bezpośrednio wojsk Rosji w inwazji na Ukrainę, reżim Łukaszenki udostępnił terytorium swojego państwa na potrzeby Moskwy. Z Białorusi wyprowadzono pod koniec lutego 2022 roku natarcie na północ Ukrainy, w tym na obwód kijowski. Rosyjskie jednostki dokonywały też stamtąd ostrzałów rakietowych ukraińskich miast, w tym obiektów cywilnych.

Na początku października ubiegłego roku Łukaszenka zapowiedział stworzenie na Białorusi regionalnego zgrupowania wojsk sformowanego wspólnie z Rosją. W ocenie niezależnych mediów ta decyzja miała być realizacją zobowiązań powziętych przez dyktatora podczas rozmów z Władimirem Putinem. (PAP)

mar/
 

Zobacz także

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Radek Pietruszka

    Unijne sankcje na Białoruś. Objęły 25 osób i siedem podmiotów, w tym Centralną Komisję Wyborczą

  • Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka, fot. PAP/EPA/REUTERS POOL/MAXIM SHEMETOV/POOL

    Łukaszenka o wyborach w USA. "Mińsk i Moskwa kibicowały Trumpowi, z Bidenem niczego nie dało się uzgodnić"

  • Przywódcy Rosji i Białorusi Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka.  Fot. 	PAP/EPA/MAXIM SHEMETOV/POOL

    Putin i Łukaszenka zarzucili NATO wrogie działania. Wymienili zagrożenia

  • Aleksandr Łukaszenka. Fot. PAP/EPA/SPUTNIK POOL

    Wysoki rangą urzędnik Departamentu Stanu USA spotkał się z Łukaszenką

Serwisy ogólnodostępne PAP