Podczas zjazdu akademii - jak zrelacjonował Szczucki - premier Morawiecki mówił o pożądanych kierunkach rozwoju polskiej gospodarki. Według niego, powinna ona stawiać na innowacyjność i nowe technologie - powiedział Szczucki. Jako przykład przyszłościowych specjalizacji Polski szef rządu podał autobusy elektryczne, których Polska jest największym eksporterem. "Inną specjalnością, według premiera, mogłaby być energetyka wodorowa, w której polskie firmy, w tym spółki Skarbu Państwa zaczynają się specjalizować" - dodał.
Model singapurski zdobywania nowych technologii
Drugim wskazanym przez Morawieckiego kierunkiem - jak podał - był model singapurski zdobywania nowych technologii. "Chodzi o ściąganie do Polski gigantów, takich jak Microsoft, Google, którzy przywożą nowe rozwiązania i pozwalają kształcić się w nich polskim pracownikom" - wyjaśnił Krzysztof Szczucki. Jak zaznaczył, "premier podkreślał, że w parze z tym modelem rozwojowym musi iść także rozwój polskiej edukacji i nauki, kształcenie polskich ekspertów w kierunkach, których rynek potrzebuje".
Do tego obszaru - jak przekazał kierownik Akademii - nawiązywał w swoim wykładzie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, podając przykład Akademii Kopernikańskiej, która - według niego - ma być nową jakością w polskiej nauce, w badaniach i ich umiędzynarodowieniu. "Minister mówił o tym, jak ważne jest, by z dumą opowiadać o polskiej historii, doświadczeniach. Zapowiedział także, że będzie dalej rozwijał programy służące poznawaniu przez młodzież swojego państwa, i o intensywnej pracy na rzecz dialogu polsko-izraelskiego, zwłaszcza jeśli chodzi o korekty programów zawieszonych obecnie wycieczek izraelskiej młodzieży do Polski" - relacjonował Szczucki. "Chodzi o to, aby młodzi Żydzi oglądali nie tylko Auschwitz, ale mogli poznać Polskę, jako kraj w którym Żydzi przez całe wieki funkcjonowali" - wyjaśnił.
Suwerenność w kontekście cyberzagrożeń
Szczuki powiedział PAP, że doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz mówił z kolei o suwerenności w kontekście cyberzagrożeń. "Wskazywał jak zmienia się dziś pojęcie suwerenności, że to nie jest odrębność, oddzielanie się murami od partnerów międzynarodowych z którymi da się normalnie współpracować, tylko jest to wchodzenie w przestrzenie niezajęte, zabieganie o nowe obszary, w których Polska może się pokazać jako państwo innowacyjne, kreatywne, gotowe do współpracy" - relacjonował Szczucki.
Prof. Zybertowicz - jak dodał - wskazywał, że "nawet rezygnacja z pewnych przyjętych w Polsce rozwiązań nie oznacza utraty suwerenności". "Suwerenność jest bowiem wtedy, kiedy Polska jest silna w swoich sojuszach, a nie wtedy, kiedy jest bez sojuszników, i to zarówno w świecie realnym jak i wirtualnym" - wyjaśnił Szczucki.
Akademia PiS jest skierowana do parlamentarzystów ugrupowania, przedstawicieli Forum Młodych PiS, a także samorządów.(PAP)
MJ/