O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Miniony rok najcieplejszy na przestrzeni dekad. Jak zmienia się klimat?

Globalnie rok 2022 był piąty, natomiast, jeżeli chodzi o Europę, był to drugi z najwyższą średnią temperaturą powietrza – powiedział PAP klimatolog dr Michał Marosz z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego.

Ocieplenie klimatu, Fot. PAP/Lech Muszyński
Ocieplenie klimatu, Fot. PAP/Lech Muszyński

Dr Marosz ocenił, że "na podstawie reanalizy ERA5 lato 2022 w Europie było najcieplejszym w ciągu ostatnich 70 lat". "Mieliśmy także ciepłą jesień – była ona trzecia spośród najcieplejszych" – dodał.

"Patrząc na wieloletnią zmienność warunków termicznych w Polsce, rok 2022 był siódmym najcieplejszym od 1951 r. Najcieplejszy był rok 2019, wówczas średnia wartość temperatury powietrza sięgnęła 10,2 st. C. W ubiegłym roku średnia temperatura wyniosła 9,5 st. C, natomiast średnia 30-lecia (1991-2020) to 8,7 st. C." – powiedział klimatolog z IMGW-PIB.

Zwrócił uwagę, że "wiatry o znacznej prędkości, które w minionym roku czyniły duże szkody, wskazują na znaczną dynamikę w systemie klimatycznym". "Obecnie mamy do czynienia z podobną sytuacją. Rok 2023 rozpoczął się wystąpieniem bardzo wysokich, rekordowych jak na zimę, wartości temperatury powietrza. Przypomnę, że w Warszawie na początku stycznia zanotowaliśmy 18,9 st. Celsjusza. Następnie w ciągu zaledwie 3 dni wartości temperatury spadły o ok. 20 st. C." - wskazał.

Wskazał również "na intensywność ubiegłorocznych fal ciepła". "W Europie, we Włoszech zaczęły się już w maju i czerwcu, i było ich kilka. W Polsce silnie zaznaczyła się fala ciepła na przełomie czerwca i lipca, kiedy również notowaliśmy bardzo wysokie temperatury. Na przeważającym obszarze kraju temperatury przekraczały 30 st. C. Częstsze występowanie i większa intensywność zjawisk ekstremalnych to jeden z głównych przejawów zmiany klimatu" – ocenił dr Marosz.(PAP)

Autor: Wojciech Kamiński

kgr/

Zobacz także

  • Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/EPA/EMANUELE VALERI

    Lodowce puszczają gazy

  • Konferencja COP29 w Baku, Azerbejdżan. Fot. PAP/EPA/IGOR KOVALENKO

    Bogate kraje będą płacić co roku 300 mld dolarów w związku ze zmianami klimatycznymi

  • Rekordowy poziom zanieczyszczeń powietrza w 14-milionowym mieście w Pakistanie. Fot. PAP/EPA/RAHAT DAR

    Rekordowy poziom zanieczyszczeń powietrza w 14-milionowym mieście w Pakistanie

  • Stacja do ładowania pojazdów elektrycznych. Fot. PAP/Łukasz Gągulski

    Pierwszy taki kraj na świecie. W sprzedaży będą tylko samochody elektryczne [WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP