Przydacz: wizyta Bidena w Europie w najbliższym czasie byłaby dużym wydarzeniem

2023-01-31 09:35 aktualizacja: 2023-01-31, 18:22
Marcin Przydacz. Fot.  PAP/Marcin Obara
Marcin Przydacz. Fot. PAP/Marcin Obara
Z naszej perspektywy wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Europie w najbliższym czasie byłaby dużym wydarzeniem - powiedział we wtorek w Studiu PAP szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz.

Prezydent USA Joe Biden zapytany przez dziennikarza Polskiego Radia, czy odwiedzi Polskę w lutym, powiedział: "Polecę do Polski, ale nie wiem jeszcze kiedy". Według wcześniejszych doniesień NBC News i CNN Biały Dom rozważa wizytę w Polsce w okolicach rocznicy rosyjskiej inwazji Ukrainy na pełną skalę.

Przydacz pytany o wizytę Bidena w Polsce odpowiedział, że "z naszej perspektywy wizyta prezydenta Bidena w Europie w najbliższym czasie byłaby dużym wydarzeniem". Podkreślił, że to strona amerykańska będzie komunikować swoje plany, gdyż podróż Bidena do Europy może wiązać się z odwiedzeniem nie jednego, a szeregu państw.

Szef BPM podkreślił, że poprzedni rok był intensywnych czasem w relacjach polsko-amerykańskich. Przypomniał, że Polskę odwiedzili m.in. Joe Biden, wiceprezydent Kamala Harris, spiker izby reprezentantów Nancy Pelosi oraz sekretarz obrony Lloyd Austin.

Przydacz zapewnił, że Polska będzie starała się utrzymać wysoka intensywność kontaktów z USA. Dodał, że wraz z szefem BBN Jackiem Siewierą udaje się w tym tygodniu do USA na rozmowy dotyczące kwestii bezpieczeństwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, Pentagonie oraz Departamencie Stanu.

Podkreślił, że Stany Zjednoczone są dla Polski kluczowym partnerem jeśli chodzi o tematykę bezpieczeństwa. Jak poinformował, jednym z tematów rozmów będzie planowany na 11–12 lipca szczyt NATO w Wilnie.

Łotwa ważnym partnerem Polski

Prezydent Andrzej Duda oraz pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda rozpoczną we wtorek po południu trzydniową, oficjalną wizytą na Łotwie. Polski przywódca spotka się z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem, premierem Artursem Kriszjanisem Karinszem oraz przedstawicielami Polsko-Łotewskiej Izby Przemysłowo-Handlowej.

W środę prezydenci Polski i Łotwy odbędą rozmowę w "cztery oczy", po której przewidziano obrady plenarne delegacji pod przewodnictwem obu prezydentów. Prezydent RP spotka się też z premierem Łotwy Artursem Kriszjanisem Karinszem i przewodniczącym łotewskiej Saeimy Edvardsem Smiltensem.

Podczas rozmowy z PAP.PL szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej podkreślił, że Łotwa jest ważnym partnerem Polski, zarówno na forum UE i NATO, jak i w innych formatach.

Przydacz przekazał, że rozmowy na Łotwie będą dotyczyć m.in. polityki bezpieczeństwa i wzmacniania wschodniej flanki NATO. "Za parę miesięcy odbędzie się szczyt NATO w Wilnie, chcielibyśmy, aby ten szczyt podjął też konkretne decyzje dotyczące wzmacniania wschodniej flanki NATO, żebyśmy my tutaj Polacy i Łotysze, nasi bałtyccy partnerzy, czuli się bezpiecznie" - powiedział prezydencki minister.

Dodał, że poruszona zostanie też kwestia Ukrainy i wsparcia dla niej w obliczu rosyjskiej agresji. "Panowie prezydenci, jako prawnicy, będą dyskutowali także o tym, jak stworzyć mechanizm odpowiedzialności karnej dla tych, który popełnili zbrodnie wojenne. Dla samej Rosji, jako państwa, które dopuściło się agresji, złamało prawo międzynarodowe, ale także dla konkretnych oficerów czy decydentów politycznych" - powiedział Przydacz.

Czwartym wątkiem rozmów prezydenta Dudy na Łotwie będzie - jak zapowiedział minister - współpraca gospodarcza. "Pan prezydent będzie się spotykał z polsko-łotewskimi kręgami gospodarczymi, będziemy rozmawiać o tym, co daje inicjatywa Trójmorza, jak w inicjatywę Trójmorza można wpisać oczekiwania gospodarcze" - zapowiedział Przydacz.

Podkreślił, że prezydent Duda spotka się też z Polonią na Łotwie.

W czwartek Andrzej Duda spotka się z przedstawicielami Polsko-Łotewskiej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz łotewskimi gośćmi. Ostatnim punktem wizyty polskiego przywódcy będzie wspólne z prezydentem Egilsem Levitsem spotkanie z przedstawicielami środowiska eksperckiego, mediów, instytucji i organizacji pozarządowych, poświęcone aktualnym wyzwaniom dotyczącym bezpieczeństwa. (PAP)

Rozmawiała: Anna Nartowska

Autor: Adrian Kowarzyk, Karol Kostrzewa 

kgr/an