Andrzej Duda w Londynie. Prezydent Polski i premier Wielkiej Brytanii o bezpieczeństwie i wsparciu Ukrainy

2023-02-16 14:33 aktualizacja: 2023-02-16, 21:39
Trwa spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z szefem rządu Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem. Fot. PAP/PA/Kirsty O'Connor
Trwa spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z szefem rządu Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem. Fot. PAP/PA/Kirsty O'Connor
Obronność, bezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo energetyczne oraz wsparcie Ukrainy - to główne tematy rozmowy prezydenta Andrzeja Dudy i z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem. "Będziemy pogłębiać współpracę i partnerstwo" - podkreślił szef brytyjskiego rządu na początku spotkania na Downing Street.

Na początku spotkania premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak wskazywał, że z prezydentem Dudą będzie rozmawiał o tym, co jeszcze można zrobić, żeby Ukraina zwyciężyła wojnę.

Wśród tematów wymienił także obronność, handel i bezpieczeństwo energetyczne. "Będziemy pogłębiać współpracę i partnerstwo" - dodał.

"Cieszę się, że mogliśmy ostatnio ogłosić przedłużenie stacjonowania systemu Sky Sabre w Polsce" - powiedział Sunak, wskazując, że Polska znacząco przyczynia się do bezpieczeństwa regionu.

Prezydent Andrzej Duda podziękował Sunakowi za jasne i zdecydowane wsparcie Ukrainy, a także "istotny udział w zwiększaniu naszego bezpieczeństwa". "System Sky Sabre, który stacjonuje w Polsce, chroni nasze niebo. To dla nas bardzo istotne, jestem za to bardzo wdzięczny, a także za obecność brytyjskich żołnierzy na terytorium Polski" - mówił Duda.

Wśród tematów rozmów - obok bezpieczeństwa - wymienił także kwestie wsparcia Ukrainy.

Brytyjski system obrony powietrznej Sky Sabre trafił do Polski na początku lipca. Rozmieszczenie systemu tego typu w Polsce oraz wysłanie dodatkowo 100 żołnierzy, aby zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej, brytyjski minister obrony Ben Wallace zapowiedział w marcu podczas wizyty w Warszawie. Sky Sabre to system przeciwlotniczy średniego zasięgu wprowadzony na wyposażenie brytyjskich sił zbrojnych w grudniu ubiegłego roku. Jak mówił w marcu po spotkaniu z Błaszczakiem Wallace, rakiety systemu mogą uderzyć w cel wielkości piłki tenisowej lecący z prędkością dźwięku. Poza wyrzutniami i rakietami w skład zestawu systemu wchodzi radar oraz system dowodzenia, kierowania i łączności.

Prezydent Duda o ew. wizycie Zełenskiego w Polsce

"Jeżeli będzie taka potrzeba - przybędzie, ale to jest przede wszystkim jego decyzja, to po pierwsze. Po drugie, jeżeli ze względów obiektywnych związanych z obroną Ukrainy będzie to możliwe" - powiedział prezydent.

Jak przypomniał, Zełenski w ostatnim czasie odbył cały szereg spotkań i wizyt m.in. w USA, Wielkiej Brytanii czy Francji. Dodał, że ukraiński prezydent w aktywny sposób uczestniczy w obronie kraju, a jego najważniejszym miejscem jest Ukraina i Kijów. 

Podniesienie wielkości sił odstraszania NATO

Chcielibyśmy, żeby szczyt NATO w Wilnie postanowił o zwiększeniu szybkości reagowania, o podniesieniu wielkości sił odstraszania NATO - mówił prezydent Andrzej Duda w czwartek w Londynie.

Prezydent Duda wskazał, że podczas spotkania rozmawiano o spodziewanych postanowieniach zbliżającego się szczytu NATO w Wilnie. Zaznaczył, że ten temat poruszył też w środę podczas spotkania z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem.

"Chcielibyśmy, żeby szczyt NATO w Wilnie postanowił, tak jak szczyt NATO w Madrycie, o wzmocnieniu - jeżeli chodzi o szybkość reagowania, podniesienie wielkości potencjalnej obrony, czy sił odstraszania NATO, w przypadku wystąpienia zagrożenia" - mówił prezydent.

"Rozmawialiśmy wczoraj w Brukseli z sekretarzem generalnym i dzisiaj tutaj z panem premierem i chcielibyśmy, żeby to wzmocnienie było jeszcze większe, w jeszcze istotniejszym stopniu. Chcielibyśmy także, żeby więcej ekwipunku NATO, uzbrojenia NATO, było zgromadzone na terenie wschodniej flanki NATO, tak by był on dostępny dla sił Sojuszu w każdej potrzebie, jeśli tylko taka wystąpi" - dodał.

Prezydent zaznaczył, że wzmocnienie militarne - zarówno to, które Polska realizuje samodzielnie w ramach modernizacji sił zbrojnych, jak i zwiększona obecność sił NATO w naszej części Europy służy odstraszaniu. "Nasze bezpieczeństwo ma być wzmocnione nie przez to, że będziemy się bronić. Przez to, że będą to siły na tyle mocne, na tyle budzące respekt, że będą zniechęcały każdego potencjalnego napastnika od jakiejkolwiek napaści, od jakichkolwiek prób wkraczania czy atakowania terytorium NATO" - zaznaczył Duda. (PAP)

autorki: Aleksandra Rebelińska, Edyta Roś

gn/