Wiceminister finansów: dziś PIT może się wysłać nawet sam

2023-02-20 06:54 aktualizacja: 2023-02-20, 12:14
Rozliczanie PIT przez internet. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Rozliczanie PIT przez internet. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Szacujemy, że jeden na tysiąc podatników otrzyma dodatkowy zwrot podatku wynikający z uwzględnienia tzw. ulgi dla klasy średniej – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Mariusz Gojny, wiceminister finansów, zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej

W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" wiceminister Gojny był pytany, czy pierwsze rozliczenie po zmianach wprowadzonych w PIT będzie wyzwaniem dla aparatu skarbowego.

Jak rozliczyć PIT?

"Wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Rzeczywiście w ubiegłym roku w życie weszło wiele zmian podatkowych. Jednak liczymy na to, że cały proces rozliczeń rocznych przebiegnie gładko i bez zakłóceń. Tak jak we wcześniejszych latach składanie deklaracji będzie możliwe w formie papierowej lub elektronicznie, m.in. za pomocą usługi Twój e-PIT dostępnej w e-Urzędzie Skarbowym. Nadal dopuszczamy zatem wszystkie metody, włącznie z tą tradycyjną. Niemniej podatnicy coraz chętniej korzystają z form elektronicznych przy rozliczeniu rocznym. W rozliczeniu za 2021 r., czyli w 2022 r., 19,8 mln deklaracji zostało złożonych elektronicznie, w tym 11,8 mln poprzez Twój e-PIT. To potwierdza, że to prosta i intuicyjna usługa. Można się do niej zalogować Profilem Zaufanym, e-Dowodem, poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mObywatel, a także danymi podatkowymi" - przypomina Gojny.

Dopytywany o kwestię związaną z ulgą dla klasy średniej odparł: "W przypadku niektórych podatników rozliczenie z ulgą dla klasy średniej może być bardziej korzystne". "Z naszych szacunków wynika, że dotyczy to jednego na tysiąc podatników. Aby żaden z nich nie stracił korzyści, to administracja skarbowa obliczy mu tzw. hipotetyczny podatek należny. Do obliczenia tego hipotetycznego podatku będą wykorzystywane wyłącznie dane ze złożonych przez podatników rozliczeń podatkowych. Resztą obliczeń zajmie się system, który automatycznie obliczy kwotę hipotetycznego podatku należnego. Jeżeli się okaże, że podatek wyliczony z uwzględnieniem ulgi dla klasy średniej jest dla podatnika bardziej korzystny, to urząd skarbowy poinformuje go o tym" - wyjaśnia wiceszef MF.

Ulgi dla rodzin wielodzietnych

Był też pytany, jak to będzie wyglądało w praktyce. "W przypadku usługi Twój e-PIT udostępnione są rozliczenia uwzględniające zmiany podatkowe. Zeznanie podatnika zawiera dane będące w posiadaniu administracji skarbowej, w tym dane z informacji od płatników, m.in. zwolnienia z tytułu ulgi dla rodzin 4+, ulgi dla pracujących seniorów czy też odliczenie składek członkowskich na związki zawodowe, a także ulgę na dzieci oraz 1,5 proc. podatku na rzecz OPP" - wskazuje.

Dodaje przy tym, że podatnicy, którzy nadal korzystają z tradycyjnego sposobu rozliczania, też nie mają się czego obawiać. "Także w tym przypadku po złożeniu zeznania rocznego zostanie sprawdzone, czy dla podatnika zastosowanie ulgi dla klasy średniej nie daje korzyści. Chcę podkreślić, że cała operacja będzie odbywała się po stronie Krajowej Administracji Skarbowej. Podatnik nie ma w tym zakresie żadnych obowiązków. Osoby rozliczające zeznanie w formie elektronicznej mają zagwarantowany zwrot nadpłaty podatku w terminie do 45 dni. Podatnicy, którzy składają swoje PIT-y na papierze, mogą czekać dłużej. W tym przypadku urzędy skarbowe mają bowiem więcej czasu na zwrot pieniędzy, tj. do trzech miesięcy" - zaznacza.(PAP)

kgr/