Prezydent: jest wspólna deklaracja państw Trójkąta Weimarskiego

2023-02-24 12:27 aktualizacja: 2023-02-24, 20:44
Prezydent Andrzej Duda i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego Fot. PAP/Paweł Supernak
Prezydent Andrzej Duda i szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego Fot. PAP/Paweł Supernak
W związku z rocznicą rosyjskiej napaści na Ukrainę jest wspólna deklaracja państw Trójkąta Weimarskiego; jest bardzo jasna, jeśli chodzi o jej przesłanie i mocna w sensie politycznym, przyjmujemy ją z satysfakcją - powiedział w piątek, po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego, prezydent Andrzej Duda.

"Dzisiaj w związku z rocznicą rosyjskiej napaści na Ukrainę jest wspólna deklaracja nasza, czyli państw Trójkąta Weimarskiego. Myśmy rozmawiali z panem kanclerzem Olafem Scholzem i panem prezydentem Francji Emmanuelem Macronem na ten temat w Monachium, że taką wspólną deklarację przygotujemy właśnie na rocznicę, na dziś" - poinformował prezydent na konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Dodał, że deklaracja jest "bardzo jasna jeśli chodzi o jej przesłanie i mocna w sensie politycznym". "Więc przyjmujemy ją z satysfakcją" - zaznaczył prezydent. Deklaracja została opublikowana na stronie Kancelarii Prezydenta RP. https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/komunikat-po-spotkaniu-przywodcow-panstw-trojkata-weimarskiego,65198

Prezydent zaznaczył, że zwołał piątkowe posiedzenie RBN w związku z cyklem spotkań międzynarodowych w ostatnim czasie, poczynając od spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenski poprzez późniejsze spotkania w Brukseli, Londynie, Monachium aż do wizyty prezydenta USA Joe Bidena w Polsce.

"Cały czas tym głównym tematem spotkań była kwestia bezpieczeństwa Polski w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainą i samej kwestii obrony Ukrainy, czyli tego w jaki sposób państwa Zachodu, państwa Sojuszu Północnoatlantyckiego będą wspierały Ukrainie w obronie przed rosyjską agresją" - powiedział Duda. Podkreślił, że w tej kwestii padło bardzo wiele bardzo poważnych informacji i deklaracji. 

Prezydent Duda: mam nadzieję, że Niemcy będą przekazywały również części zamienne do czołgów

Podczas konferencji po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego prezydent Andrzej Duda zapytany został o przekazanie Ukrainie czołgów oraz wsparcie techniczne.

"Jeżeli chodzi o wsparcie techniczne, to największa odpowiedzialność spoczywa na Republice Federalnej Niemiec, na producencie tych czołgów. Bez części zamiennych do tych czołgów, które produkują Niemcy, ich funkcjonowanie z całą pewnością będzie ograniczone w czasie, co do tego nie ma żadnych wątpliwości" - zaznaczył.

Wskazał, że Polska przez długi czas kierowała w stronę Niemiec apele o włączenie się aktywnie do koalicji czołgowej. "Włączyły się i mam nadzieję, że nie tylko przekażą czołgi, bo do tego się zobowiązały, ale będą przekazywały także części zamienne, z którymi do tej pory był poważny problem" - wyjaśnił.

Prezydent dodał, że wszyscy, którzy do tej pory dysponowali czołgami Leopard, w ostatnich latach mieli problem z częściami zamiennymi z Niemiec. Jak przekazał, Polska ma ten problem od 2015 roku i właśnie dlatego czas modernizacji polskich Leopardów się znacząco opóźniał.

Duda wyraził nadzieję, że te problemy zostaną usunięte i części zamienne będą systematycznie dostarczane na Ukrainę, co pozwoli na dobre funkcjonowanie czołgów przekazywanych przez Polskę, Niemcy, Kanadę czy Norwegię.

Prezydent: widać, że gremium obecne na RBN poważnie podchodzi do polskich spraw 

Widać, że gremium obecne na RBN poważnie podchodzi do polskich spraw i kwestii na Ukrainie; ta sprawa nie jest przedmiotem politycznych sporów, a podejście wszystkich uczestników debaty jest niezwykle konstruktywne  - powiedział prezydent.

Po posiedzeniu prezydent podkreślił, że obecni na RBN przedstawiciele strony rządowej - w tym szefowie MON i MSWiA - udzielili parlamentarzystom "szerokiej informacji, co do tego, jak rzeczywiście wygląda sytuacja". "Proszę mi wierzyć - 4 godziny przekazywania informacji i dyskusji, naprawdę bardzo wyczerpującej, na wszystkie tematy, które interesowały przedstawicieli parlamentu" - zaznaczył.

Według prezydenta, uczestnicy Rady są usatysfakcjonowani.

"Zresztą można było to usłyszeć, przede wszystkim od tych uczestników, którzy reprezentowali opozycję, co osobiście przyjmuję z satysfakcją. Bardzo rzeczowa dyskusja, wiele ważnych i ciekawych propozycji, jestem wdzięczny wszystkim uczestnikom za bardzo poważne podejście" - zaznaczył Duda. Podkreślił, że w Polsce nie ma ani jednej poważnej siły politycznej, która "odrywałaby się" od tego podejścia ws. Ukrainy i rosyjskiej agresji.

"Wręcz odwrotnie. Jest tak, że tutaj wszyscy de facto mówimy jednym głosem; to bardzo ważne, bo to też pokazuje naszą bardzo mocną i jednoznaczną polską pozycję w tej kwestii" - powiedział Duda.

"Chcę z satysfakcją powiedzieć, że to rzeczywiście gremium, które widać, że w poważny sposób podchodzi do polskich spraw. Wiemy o tym, że na scenie politycznej jest wiele sporów, to rzecz naturalne, a mamy też czas można powiedzieć już kampanii wyborczej - niektórzy mówią, że już się rozpoczęła. Ale cieszę się, że temat Ukrainy, tak jak prosiłem właściwie od samego początku rosyjskiej agresji, jest traktowany w sposób poważny, i podejście wszystkich uczestników tych spotkań jest niezwykle konstruktywne" - oświadczył prezydent Duda.

Szef MON: polskie Leopardy trafiły na Ukrainę 

Polskie Leopardy już trafiły na Ukrainę - poinformował na początku posiedzenia RBN wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Dodał, że równolegle szkoleni są ukraińscy żołnierze przez polskich, kanadyjskich i norweskich instruktorów w Ośrodku Szkolenia Leopard w Świętoszowie.

Błaszczak podkreślał aktywność Polski na rzecz wspierania Ukrainy. Przypomniał, że 11 stycznia prezydent Andrzej Duda wystąpił z projektem stworzenia koalicji, która przekaże czołgi zachodniej produkcji Ukrainie. "I rzeczywiście taką koalicję zbudowaliśmy" - dodał.

Zdaniem ministra, "tutaj zasadniczą rolę odgrywa fakt naszej współpracy z Niemcami". "Otóż ja po rozmowie z moim odpowiednikiem niemieckim na jego prośbę przystałem na taki podział, że strona polska zajmuje się budowaniem koalicji państw, które posiadają czołgi Leopard 2A4, a strona niemiecka państw, które posiadają czołgi Leopard 2A6" - podkreślił szef MON.

Podziękował też swoim odpowiednikom z Norwegii, Kanady, Finlandii i innych państw, bo - jak mówił - "doprowadziliśmy do tego, że batalion tych czołgów został stworzony".

Prezydent o Leopardach dla Ukrainy: dzierżymy w tym zakresie palmę pierwszeństwa 

Otwierając posiedzenie RBN prezydent zwrócił uwagę, że nie bierze w nim udziału premier Mateusz Morawiecki, który w piątek jest z wizytą w Kijowie.

"Uśmiecham się, że pojechał zawieźć tam nasze Leopardy jako pierwsze czołgi, które dotrą na Ukrainę z tej koalicyjnej pomocy czołgowej, w której od samego początku jesteśmy inicjatorem" - powiedział Duda.

Dodał, że w związku z pojawieniem się "tych nowoczesnych czołgów na ukraińskiej ziemi", cieszy się, że "także palmę pierwszeństwa w tym zakresie dzierżymy". "I dobrze z tego punktu widzenia, że pan premier to dzisiaj realizuje, zwłaszcza, że dzisiaj, dzień nieprzypadkowy - rocznica rosyjskiej napaści na Ukrainę" - powiedział prezydent. (PAP)
 

autorzy: Karol Kostrzewa, Jakub Borowski, Edyta Roś, Grzegorz Bruszewski

mar/