O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Turystyczna wyspa Madagaskar zmaga się z głodem i brakiem wody [WIDEO]

Turystyczna wyspa Madagaskar zmaga się z niedożywieniem i głodem, a największym problemem jest brak dostępu do wody. W ciągu ostatnich siedmiu lat sześć lat to była susza, jej konsekwencje były dramatyczne – powiedziała PAP.PL przedstawicielka Polskiej Akcji Humanitarnej na wyspie Magdalena Foremska.

Madagaskar, Fot. PAH
Madagaskar, Fot. PAH

"W ciągu ostatnich siedmiu lat sześć lat na Madagaskarze była susza, a jej konsekwencje były dramatyczne. Według ONZ dwa i pół miliona ludzi wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej, ponad pół miliona dzieci uważa się za skrajnie niedożywione" - powiedziała PAP.PL przedstawicielka Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH) w tym kraju, Magdalena Foremska.

Światowy Program Żywnościowy (WFP) wskazuje, że niemal 70 procent populacji kraju żyje obecnie za mniej niż 1,90 dolara na dzień, jest to 5 najbiedniejszy kraj na świecie. Za ubożenie społeczeństwa odpowiedzialne są między innymi zmiany klimatu, przyczyniające się do występowania klęsk żywiołowych. Mieszkańcy wyspy muszą mierzyć się z suszą i cyklonami.

Według Foremskiej największym problemem wyspy jest teraz brak dostępu do wody.

"Ten brak wody wynika częściowo ze zmian klimatycznych, ale też deforestacji i suszy. Ludzie ścinają drzewa, bo jest to jedyna możliwość przygotowania posiłków dla swoich rodzin" – wyjaśniła. Dodała, że w ciągu ostatnich siedmiu lat większość czasu dochodziło do suszy, a w zeszłym roku podczas pory deszczowej było zaledwie kilka dni deszczu. 
"Wyspa bardzo potrzebuje stałego źródła dostępu do wody, żeby ludzie mieli co pić, w czym się myć, ale także, aby mogli podlewać przydomowe ogródki" – powiedziała.

PAH prowadzi działania pomocowe na Madagaskarze od 2022 roku. Buduje studnie – na południu wyspy organizacja wybudowała już ich siedem, a w okolicy powstaje kolejnych pięć ujęć wody potrzebnych we wsiach oddalonych o wiele kilometrów od szlaków komunikacyjnych. Koordynuje też programy zalesiania na terenach dotkniętych deforestacją i przekazuje sadzonki. Organizacja rozpoczęła też projekt dożywiania dzieci w szkołach – często jest to jedyny posiłek w ciągu dnia dla uczniów. W 2023 roku PAH zrealizuje też budowę swojej pierwszej tamy piaskowej na wyspie.

ONZ alarmuje, że na świecie dwa miliardy osób nie mają obecnie dostępu do czystej wody pitnej. Większość z nich mieszka w krajach Globalnego Południa.(PAP)

Autorka: Monika Rutke, Agnieszka Gorczyca

kw/

Tematy

Zobacz także

  • Madagaskar, zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/PEA/HENITSOA RAFALIA

    Sztucznie wywołany deszcz doprowadził do powodzi w stolicy Madagaskaru

  • Fot. PAP/EPA/HENITSOA RAFALIA

    Do 20 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych cyklonu Batsirai na Madagaskarze

  • Pielgrzymka papieża Franciszka na Madagaskar. Fot. EPA/LUCA ZENNARO

    Madagaskar: około miliona osób na mszy pod przewodnictwem papieża

  • Fot. PAP/EPA/LUCA ZENNARO

    Papież apeluje do władz Madagaskaru o walkę z korupcją i ochronę środowiska

Serwisy ogólnodostępne PAP