Rosyjskie drony zaatakowały Odessę. Ukraina poinformowała o stratach [RELACJA NA ŻYWO]

2023-04-04 06:59 aktualizacja: 2023-04-05, 07:48
W nocy Rosjanie zaatakowali Odessę. Fot. PAP EPA/OLEG PETRASYUK (zdjęcie ilustracyjne)
W nocy Rosjanie zaatakowali Odessę. Fot. PAP EPA/OLEG PETRASYUK (zdjęcie ilustracyjne)
Rosyjskie drony zaatakowały ukraińskie miasto portowe Odessa nad Morzem Czarnym wyrządzając straty materialne - poinformowały we wtorek nad ranem miejscowe władze. Powołując się na szefa administracji wojskowej obwodu odeskiego Jurija Kruka, komunikat stwierdza, że ukraińskie wojska obrony powietrznej podjęły działania i zostały postawione w stan pogotowia przed możliwym drugim atakiem.

22:25 Agresja rosyjska pokazała, że tylko kolektywne i prewencyjne gwarancje bezpieczeństwa mogą być niezawodne - powiedział we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, komentując w wieczornym wystąpieniu wideo dołączenie Finlandii do NATO.

"Agresja rosyjska jednoznacznie dowodzi, że tylko kolektywne i prewencyjne gwarancje mogą być niezawodne" - powiedział Zełenski. Ocenił, że wstąpienie Finlandii do NATO pokazało, "jak szybkie mogą być procedury". Dodał następnie: "tegoroczny szczyt NATO w Wilnie może stać się dość ambitny. Im ambitniejszy jest ten, który stoi na straży wolności, tym mniej możliwości do agresji ma ten, który pragnie zła".

21:31 Niech wejście Finlandii do NATO będzie lekcją dla prezydenta Rosji Władimira Putina, że suwerenne państwa mogą same decydować o tym, do jakich sojuszy chcą należeć - oświadczył we wtorek brytyjski minister obrony Ben Wallace.

"Jestem zachwycony, że wniosek Finlandii o przystąpienie do NATO został teraz zatwierdzony, i chcę powitać ten kraj w organizacji. Niech Finlandia będzie lekcją dla prezydenta Putina. Finlandia wybrała przystąpienie, opierając się na własnej wolnej woli. Wolność suwerennego państwa do wyboru swoich sojuszy jest sprawą jego obywateli i tylko jego obywateli" - powiedział Wallace.

21:21 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał w poniedziałek z premierem Kanady Justinem Trudeau o dalszej pomocy Kanady dla Ukrainy i podziękował za 2,4 mld CAD pożyczki dla ukraińskiego budżetu.

„Rozmawiałem przez telefon z premierem Kanady Justinem Trudeau i podziękowałem mu za 2,4 mld CAD (dolarów kanadyjskich) pomocy dla ukraińskiego budżetu i znaczące wsparcie obronne. Rozmawialiśmy o szczegółach sytuacji na polu bitwy i dalszych potrzebach w zakresie bezpieczeństwa Ukrainy” - napisał Zełenski na Twitterze.

20:50 Członkowie NATO przekazali blisko 150 miliardów euro wsparcia Ukrainie, w tym 65 miliardów euro pomocy wojskowej - powiedział na konferencji w Brukseli szef NATO Jens Stoltenberg.

"Ale nie ma miejsca na samozadowolenie. Prezydent Putin nie zmienił kursu na Ukrainie. Uważa, że Rosja może przetrwać nasze wsparcie. Nasze dzisiejsze spotkanie podkreśliło trwałe zaangażowanie NATO na Ukrainie. Sojusznicy zwiększają produkcję broni i amunicji i wywiązują się ze swoich obietnic dotyczących szkolenia i nowej ciężkiej broni" - zaznaczył.

20:33 W obwodzie donieckim odbędzie się przymusowa ewakuacja dzieci z 21 miejscowości; chodzi o łącznie 126 dzieci - zadecydowały we wtorek władze. Mer szturmowanej Awdijiwki, Witalij Barabasz, nazwał "mordercami" rodziców, którzy odmawiają ewakuacji swych dzieci.

Specjalny sztab, który zajmuje się obowiązkową ewakuacją ludności, oświadczył we wtorek, że zarządza ewakuację 126 dzieci. Mieszkają one w 21 miejscowościach, w których "sytuacja w sferze bezpieczeństwa jest krytyczna" - oznajmił sztab w komunikacie cytowanym przez portal ZN.UA.

19:56 NATO zaprosiło prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do udziału w szczycie Sojuszu organizowanym w lipcu w Wilnie na Litwie - poinformował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

"Nie możemy się doczekać spotkania z Zełenskim na naszym lipcowym szczycie w Wilnie" – powiedział po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych NATO z udziałem szefa ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeby.

19:34 Stany Zjednoczone i Unia Europejska zobowiązały się we wtorek do stawiania czoła wszelkim próbom wykorzystania energii jako broni i destabilizacji światowych rynków energii w związku z trwającą wojną na Ukrainie. W Brukseli we wtorek odbyło się posiedzenie Rady ds. Energii UE-USA z udziałem sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena i szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella.

"Obie strony potwierdziły swoje silne zaangażowanie w bezpośrednie stawianie czoła, za pomocą odpowiednich środków, wszelkim próbom zmierzającym do dalszej destabilizacji światowej energetyki i obchodzenia sankcji" – czytamy w komunikacie opublikowanym po spotkaniu.

19:25 Biełsat opublikował zdjęcia z obwodu donieckiego.

19:22 Minister obrony Sebastien Lecornu wezwał Rosję, by nie „opowiadała bajek” na temat eskalacji wojny na Ukrainie w związku z przystąpieniem Finlandii do NATO.

„Bycie częścią NATO to nie eskalacja, nie wolno opowiadać bajek” – stwierdził Lecornu we wtorek podczas spotkania Rady Ministrów w Pałacu Elizejskim w Paryżu.

19:20 Należy się spodziewać, że rozmowy między polskimi władzami a prezydentem Ukrainy Wołodymirem Zełenskim będą strategiczne - powiedział portalowi i.pl stały Przedstawiciel RP przy ONZ Krzysztof Szczerski.

Stały przedstawiciel RP przy ONZ w rozmowie z i.pl podkreślił, że środowa wizyta Zełenskiego w Polsce będzie pierwszą, podczas której będzie mógł spotkać się z Polakami i Ukraińcami mieszkającymi w naszym kraju. "To pierwsza wizyta, która ma rangę oficjalną i to jest – wydaje mi się – bardzo istotne właśnie w kontekście tego, co się dzieje na froncie oraz przeszło roku niezwykle intensywnych relacji polsko-ukraińskich, a także roli, jaką dzisiaj Polska dla Ukrainy odgrywa" – powiedział.

19:10 Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow określił we wtorek jako "blef" wypowiedź ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu o przekazaniu Białorusi systemu Iskander-M mogącego wykorzystywać pociski z głowicami jądrowymi.

"Jeśli chodzi o broń jądrową, to jest to czysty blef Federacji Rosyjskiej. Oni bardzo chcą, by jak najszybciej doprowadzić do rozmów i dogadywać się za naszymi plecami" - oświadczył Daniłow. Według jego słów Moskwa czyni wszystko, chcąc osiągnąć ten cel, w tym ucieka się do szantażu jądrowego.

18:50 Chińska propaganda pozostaje aktywna w obliczu wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Pekin widzi w wojnie przeciwko Ukrainie szansę na osłabienie wizerunku USA – ocenił we wtorek na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.

Żaryn zwrócił uwagę, że "Pekin próbuje wykorzystać aktualne wydarzenia do osiągnięcia swoich strategicznych celów".

18:35 Fakt, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski decyduje się na przyjazd do Polski powinien być rozumiany jako bardzo pozytywny sygnał dla przyszłości relacji polsko-ukraińskich - powiedział we wtorek szef prezydenckiego BPM Marcin Przydacz.

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej dopytywany podczas briefingu prasowego o wizytę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podkreślił, że powinna być ona odczytywana jako sygnał zaufania i podziękowania w stosunku do Polski i Polaków.

18:33 Fundusze, które Ukraina otrzymała jako pierwszą transzę pomocy od Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) zostaną przeznaczone na wypłaty emerytur, świadczeń socjalnych i pensji lekarzy i nauczycieli - poinformował we wtorek premier Denys Szmyhal.

"MFW zatwierdził program funduszy dla Ukrainy w wysokości 15,6 mld dolarów. Wczoraj pierwsza transza w wysokości 2,7 mld dolarów już trafiła do budżetu państwa. Te fundusze skierujemy od razu na pokrycie priorytetowych wydatków, w szczególności: emerytur, świadczeń socjalnych, pensji nauczycieli i lekarzy" - powiedział premier, cytowany przez portal Ukrinform.

18:15 Administracja Joe Bidena ogłosiła we wtorek kolejny pakiet uzbrojenia dla Ukrainy, wart 2,6 mld dol. W 35. transzy pomocy wojskowej znalazły się dodatkowe zestawy amunicji m.in. do systemów Patriot, HIMARS i czołgów, pociski przeciwpancerne TOW i mobilne systemy przeciwdronowe.

Jak podał w komunikacie Pentagon, na nowy pakiet składa się amunicja różnego rodzaju o wartości 500 mln dolarów, która zostanie przekazana z amerykańskich magazynów, oraz broń i amunicja o wartości 2,1 mld dolarów, którą USA zakupią dla Ukrainy w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI).

17:54  Wojska rosyjskie na kierunku Awdijiwki (obwód doniecki) coraz częściej stosują broń chemiczną; koło miejscowości Wodjane rosyjski dron zrzucił granat prawdopodobnie z chloropikryną - poinformował we wtorek przedstawiciel armii ukraińskiej Ołeksij Dmytraszkiwski.

"Koło miejscwości Wodjane z aparatu bezzałogowego zrzucono amunicję z substancją chemiczną. Mógł być to granat K-51" - przekazał rzecznik, cytowany przez portal Suspilne. Ocenił, że Rosjanie coraz częściej stosują broń chemiczną - na przykład, w zeszłym tygodniu odnotowano około 12 prób zrzucenia takiej amunicji z dronów rosyjskiego zwiadu lotniczego.

17:45 Jak dotąd powróciło z niewoli 40 obrońców Wyspy Węży - powiedział ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubiniec na spotkaniu z rodzinami jeńców, które odbyło się we wtorek.

Spotkanie zorganizowane zostało przy udziale sztabu koordynacyjnego do spraw jeńców wojennych, dowództwa Państwowej Służby Granicznej, dowództwa Marynarki Wojennej Ukrainy oraz Narodowego Biura Informacji - poinformował Łubiniec na Telegramie.

17:11 Polscy dyplomaci z Moskwy i Smoleńska oraz mieszkający w Rosji Polacy odwiedzą 10 kwietnia br. miejsce katastrofy smoleńskiej i Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu - poinformował we wtorek PAP ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski.

"10 kwietnia, w tym roku akurat w Poniedziałek Wielkanocny, co jest pewną symboliką, będziemy obecni - dyplomaci z Moskwy, przedstawiciele korpusu konsularnego ze Smoleńska, nasi rodacy zamieszkali w Moskwie, w Smoleńsku, w moskiewskim okręgu konsularnym - w Smoleńsku i w Katyniu. Rozpoczniemy uroczystości od upamiętnienia ofiar katastrofy samolotu prezydenckiego z 10 kwietnia 2010 roku. Mamy nadzieję, że miejsce zostanie nam udostępnione. Ono jest w tej chwili ogrodzone, strona rosyjska twierdzi, że jest to własność prywatna, my tego nie przyjmujemy do wiadomości. Wystąpiliśmy o zgodę na wejście na symboliczne miejsce upamiętnienia ofiar katastrofy, bo - tak jak co roku - pamiętamy i będziemy pamiętać" - powiedział ambasador.

16:43 Gratuluję Finlandii i jej prezydentowi Sauliemu Niinisto przystąpienia do NATO w 74. rocznicę powstania Sojuszu. W obliczu rosyjskiej agresji Sojusz stał się jedyną skuteczną gwarancją bezpieczeństwa w regionie - napisał w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

"Liczymy, że szczyt NATO w Wilnie (zaplanowany na 11-12 lipca - PAP) przybliży Ukrainę do naszego wspólnego euroatlantyckiego celu" - dodał Zełenski.

16:24 Kiedy Putin rozpoczął swoją brutalną agresję, myślał, że uda mu się podzielić Europę i NATO. Mylił się - powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden w oświadczeniu na temat przystąpienia Finlandii do sojuszu. Prezydent wezwał też Turcję i Węgry do bezzwłocznej ratyfikacji akcesji Szwecji.

"Kiedy Putin rozpoczął swoją brutalną agresję przeciwko narodowi Ukrainy, myślał, że uda mu się podzielić Europę i NATO. Mylił się. Dziś jesteśmy bardziej zjednoczeni niż kiedykolwiek" - napisał Biden w oświadczeniu opublikowanym przez Biały Dom. "Razem, wzmocnieni przez naszego najnowszego sojusznika, Finlandię, będziemy dalej strzec bezpieczeństwa transatlantyckiego, bronić każdego cala terytorium NATO i stawiać czoło każdemu wyzwaniu" - dodał.

15:45 Ukraina jest wdzięczna Polsce za decyzję o przekazaniu myśliwców MiG-29 i bardzo liczy na te maszyny; poprawią one obronę ukraińską, choć celem strategicznym jest przejście na zachodnie modele samolotów - zaznaczył minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

"Ważnym składnikiem naszej obrony są platformy lotnicze, które pozwolą skutecznie odpowiadać na wyzwania. W szczególności, przybywają do nas samoloty modelu radzieckiego, jako szybka reakcja, która przyniesie wyniki w krótkim terminie. Jesteśmy wdzięczni partnerom słowackim za już przekazane samoloty MiG-29. Bardzo liczymy na samoloty bojowe z Polski i jesteśmy wdzięczni polskim przyjaciołom za uchwalenie odpowiednich decyzji. Dziękujemy Polsce za każdy element wsparcia, szczególnie tak ważny, jak lotnictwo bojowe" - oświadczył Reznikow w komunikacie na serwisie Telegram

14:44 W regionach Ukrainy sąsiadujących z terenami, na których prowadzone są walki z rosyjskimi wojskami, zaobserwowano znaczący wzrost populacji dzikich zwierząt, próbujących uciec przed ostrzałami i przenieść się w bezpieczniejsze miejsca - poinformowały we wtorek ukraińska telewizja 1+1 i agencja UNIAN.

Taka sytuacja występuje np. w obwodzie dniepropietrowskim, graniczącym z częściowo okupowanymi przez najeźdźców regionami zaporoskim i chersońskim oraz obwodami donieckim i charkowskim, gdzie toczą się działania zbrojne.

14:38 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował we wtorek, że rozmawiał z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen m.in. na temat 11. pakietu sankcji wobec Rosji. Rozmowę przeprowadzono w przeddzień wizyty szefowej KE w Chinach.

Zełenski podkreślił, że utrzymuje "stały kontakt" z szefową KE. Jak przekazał, rozmawiano o wsparciu dla Ukrainy, w tym o konieczności przygotowania 11. pakietu sankcji i postępach w kwestii wdrażania rekomendacji KE.

14:21 W okupowanym przez siły rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy rośnie śmiertelność wśród mieszkańców, pojawia się wiele nowych pochówków - informuje we wtorek lojalna wobec Kijowa mariupolska rada miejska.

"Powiększają się mariupolskie cmentarze. Na Cmentarzu Starokrymskim zauważono duży sektor świeżych pochówków" - czytamy we wpisie, do którego dołączono nagranie, na którym widać groby.

13:57 Właściciel rosyjskiej formacji najemniczej Grupa Wagnera Jewgienij Prigożyn pochwalił się umieszczeniem flagi na budynku miejskiej administracji w Bachmucie, ale ten budynek został zniszczony już dawno temu i po prostu nie istnieje - oznajmił we wtorek rzecznik Wschodniego Zgrupowania Wojsk ukraińskiej armii pułkownik Serhij Czerewaty.

"Prigożyn prawdopodobnie jeździ do Bachmutu, ponieważ nie czuje się bezpiecznie w Petersburgu. Widzicie, że dochodzi tam teraz do eksplozji w restauracjach" - ironicznie skomentował Czerewaty, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Rzecznik nawiązał do zamachu, w którym w niedzielę zginął powiązany z Prigożynem rosyjski propagandysta i tzw. bloger wojskowy Maksim Fomin, znany jako Władlen Tatarski.

13:14 Rolnicy z okupowanej przez Kreml części obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy nie mogą prowadzić prac polowych, w tym wiosennych zasiewów zbóż, jeśli nie legitymują się rosyjskimi paszportami - zaalarmował we wtorek portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, stworzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.

Samozwańcza administracja regionu zaporoskiego chce za wszelką cenę zadowolić swoich mocodawców w Moskwie, dlatego przyspiesza na zajętych terenach proces nielegalnej, przymusowej "paszportyzacji". Większość mieszkańców tych obszarów, którzy stamtąd nie wyjechali lub nie zostali deportowani, wciąż nie zgadza się na przyjmowanie paszportów wroga. W związku z tą sytuacją okupanci wymyślają kolejne sztuczne ograniczenia, próbując uczynić życie cywilów maksymalnie uciążliwym - czytamy na łamach serwisu.

12:54 Podczas swojej oficjalnej wizyty w Chinach prezydent Francji Emmanuel Macron ma nadzieję wpłynąć na stanowisko chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w sprawie Rosji i wojny na Ukrainie, ale są to iluzoryczne próby przypominające „tresowanie tygrysa” – analizuje we wtorek dziennik „le Figaro”.

W okresie wielkich napięć międzynarodowych prezydent Macron udaje się do Chin w nadziei, że uda mu się wpłynąć na rosyjską politykę Xi Jinpinga i pozyskać kontrakty dla francuskich firm - ocenia dziennik. Dodaje, że podczas gdy rywalizacja między Chinami a USA grozi w nadchodzących latach konfrontacją, Francja chce wnieść do stosunków z Pekinem inny głos niż Waszyngton.

12:40 Polska będzie miała szczególną pozycję przy odbudowie Ukrainy; w najbliższych tygodniach zaprezentujemy pokazujące to bardzo konkretne i wymierne kroki - mówił we wtorek w Studiu PAP wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk.

Wicekanclerz i minister gospodarki RFN Robert Habeck w poniedziałek wraz z małą delegacją przedstawicieli niemieckiego biznesu udał się Kijowa. Wśród tematów rozmów z ukraińskimi przywódcami była odbudowa atakowanej przez Rosję Ukrainy oraz współpraca w sektorze energetycznym.

12:31 Przystąpienie Finlandii do Sojuszu pokazuje, że nadszedł czas na rewizję starych doktryn. Członkostwo Ukrainy w NATO byłoby najlepszą gwarancją transatlantyckiego bezpieczeństwa - powiedział w kwaterze głównej Sojuszu w Brukseli minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który został tam zaproszony przy okazji posiedzenia szefów MSZ NATO.

"Jednym z tematów, które będę poruszać (w rozmowach), to akcesja Ukrainy do NATO. Przystąpienie Finlandii do Sojuszu, to wyraźny sygnał, że nadszedł czas na przegląd starych strategii i zapatrywań. Nie ma lepszego rozwiązania na zapewnienie transatlantyckiego bezpieczeństwa, niż członkostwo Ukrainy w NATO" - przekonywał Kułeba w oświadczeniu dla prasy.

12:27 Jestem pod wrażeniem siły Ukraińców, którzy z niezłomną siłą walczą o swoją wolność; nie przestajemy wspierać Ukrainy - przekazał wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Robert Habeck po swojej wizycie na Ukrainie.

Niemiecka pomoc to wsparcie "niezbędnymi pieniędzmi, ciężką bronią i amunicją, pomocą w odbudowie; to jest moje przesłanie do prezydenta (Wołodymyra) Zełenskiego, do wszystkich Ukraińców" - napisał Habeck w mediach społecznościowych.

12:09 Takie spotkania są dla nas mocnym sygnałem wsparcia w naszej walce o wolność i demokrację, a także dowodzą, że możemy liczyć na obie główne siły polityczne w Waszyngtonie - zarówno Demokratów, jak też Republikanów - ocenił we wtorek ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do poniedziałkowej wizyty w Kijowie byłego sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo.

Zełenski powiadomił na Telegramie, że w składzie amerykańskiej delegacji kierowanej przez Pompeo znaleźli się "politycy, biznesmeni i przedstawiciele organizacji charytatywnych". "Kompleksowe (okazywane przez obie główne partie - PAP) wsparcie ze strony USA jest dla nas bardzo ważne" - dodał prezydent.

12:03 Niezadowolenie Afryki z hipokryzji Międzynarodowego Trybunału Karnego nie powinno powstrzymać wymierzenia sprawiedliwości za uprowadzenie dzieci na Ukrainie – taki głos afrykańskiego analityka zamieściła we wtorek na swych stronach internetowych katarska telewizja Al-Dżazira.

Autor analizy, Tafi Mhaka, wskazał na istotny afrykański kontekst oceny decyzji MTK względem prezydenta Rosji. Pierwszą głową państwa postawioną przed MTK był bowiem prezydent Sudanu Omar al-Baszir, który w marcu 2009 i lipcu 2010 roku został oskarżony o popełnienie ludobójstwa, zbrodni przeciwko ludzkości i zbrodni wojennych podczas wojny w Darfurze w latach 2003-2008.

11:28 Transportery opancerzone Rosomak dla Ukrainy będą dostarczane w różnych wersjach, z różnym uzbrojeniem, zależnie od życzenia zamawiającego – powiedział we wtorek w Polsat News prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek.

Dodał, że konfiguracja pojazdów i terminy dostaw będą zależały od ustaleń, które zostaną zawarte w umowie; wyraził przekonanie, że strona fińska, która jest licencjodawcą wozu, zaakceptuje sprzedaż.

11:27 Sankcje uderzają w Rosyjską gospodarkę; Kreml musi wybierać między wydatkami na wojnę a potrzebami własnych obywateli - mówił we wtorek w Brukseli sekretarz stanu USA Antony Blinken, przed spotkaniem ministerialnym Rady ds. Energii UE-USA.

"USA i UE ramię w ramię, wraz z szeroką koalicją partnerów na całym świecie, pracują nad zapewnieniem Ukrainie możliwości samoobrony - obrony swoich obywateli, swojego terytorium i prawa wyboru własnej drogi. (...) Wspólnie zamrażamy środki tych, którzy finansują agresję. Zaawansowane sankcje i ograniczenia eksportu przyczyniają się do zmniejszenia zdolności Rosji w prowadzeniu wojny. Finanse Kremla skurczyły się do takiego poziomu, że musi on wybierać między przeznaczaniem środków na wojnę a potrzebami własnych obywateli" - ocenił Blinken w krótkim oświadczeniu dla prasy.

10:49 Ukraińska armia formuje nowe jednostki szturmowe, a nawet odtwarza słynny pułk Azow, szykując się do nadchodzącej kontrofensywy przeciwko rosyjskim wojskom; takie natarcie prawdopodobnie nastąpi w ciągu najbliższego miesiąca, ale jego skuteczne przeprowadzenie będzie dla Kijowa dużym wyzwaniem - ocenił amerykański dziennik "New York Times".

Kluczowe znaczenie dla Ukrainy ma czas tej operacji. Kontrofensywa musi nastąpić dosyć szybko i przynieść zakładany efekt - tak, aby sojusznicy Kijowa utwierdzili się w przekonaniu, że warto wciąż finansować pomoc zbrojeniową dla ukraińskiej armii. Dalsze wsparcie w tym zakresie nie jest bowiem gwarantowane. Budżet USA przeznaczony na ten cel ma się wyczerpać około września, dlatego wielu amerykańskich urzędników postrzega ostatnie dostawy broni dla Kijowa jako "wysiłek ostatniej szansy" - czytamy na łamach "NYT".

10:40 Popularny w Rosji muzyk Wałerij Meładze, którego ukraińscy dziennikarze spotkali we francuskim kurorcie Courchevel, uciekł sprzed kamery, by nie odpowiadać na pytanie o jego stosunek do wojny - pisze we wtorek Unian.

"Jak się panu odpoczywa w Courchevel, podczas gdy Rosja bombarduje Ukrainę?" - zapytał muzyka dziennikarz portalu Ukrainska Prawda Mychajło Tkacz. Artysta nie chciał jednak odpowiadać na pytanie przed kamerą. Zaproponował, że porozmawia z dziennikarzem na osobności, jednak operator nie przestał ich nagrywać.

09:36 Żona zastępcy rosyjskiego ministra obrony Timura Iwanowa bawi się we francuskim kurorcie Courchevel, podczas gdy jej mąż atakuje ukraińskie miasta - pisze we wtorek portal Ukrainska Prawda.

Courchevel to jedno z miejsc wolnego świata ulubionych przez Rosjan; nawet rok po pełnowymiarowej napaści na Ukrainę na ulicach kurortu można spotkać "dziesiątki, setki i tysiące zamożnych obywateli Federacji Rosyjskiej" - podkreśla portal.

09:25 Wejście na plac Zamkowy w Warszawie podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego będzie kontrolowane, ale nie sądzę, żeby były wydawane specjalne przepustki. Procedury bezpieczeństwa będą tradycyjne - powiedział we wtorek wiceszef MSWiA Błażej Poboży.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wraz z małżonką Ołeną Zełenską w środę złoży pierwszą oficjalną wizytę w Polsce od momentu ataku Rosji na Ukrainę. W planach wizyty oprócz rozmów z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim jest też spotkanie Zełenskiego z Polakami i mieszkającymi w Polsce Ukraińcami na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie.

09:19 W ostatnich dwóch tygodniach import ukraińskiego zboża zmalał - powiedział we wtorek wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk w Polsat News. W jego ocenie zboża wjeżdża zdecydowanie mniej. Sejmowa komisja finansów ma we wtorek zatwierdzić pierwsze 600 mln zł na skup zboża - dodał.

"Mamy dane statystyczne z Krajowej Administracji Skarbowej. Rzeczywiście w ostatnich dwóch tygodniach ten import diametralnie zmalał - mniej więcej 3-4 krotnie, z powodu tego systemu kontroli zboża” - powiedział wicepremier Kowalczyk.

08:48 W Rosji służby bezpieczeństwa konfiskują paszporty wysokich rangą przedstawicieli władz i przedsiębiorstw państwowych, by nie dopuścić do ich ucieczek za granicę - pisze Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Amerykańscy eksperci przypominają w analizie niedawną publikację dziennika "Financial Times", który pisał, że na tle trwającej wojny na Ukrainie rosyjskie służby bezpieczeństwa zaostrzyły regulacje dotyczące podróży przedstawicieli sektora państwowego. Od niektórych wysokich rangą urzędników i byłych przedstawicieli władz zażądano zdania paszportów - przekazały źródła zbliżone do sprawy.

Świadczy to o wysokim stopniu podejrzliwości Kremla i Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) wobec rosyjskiej elity - czytamy w "FT". Jak zaznacza dziennik, niektórzy jej przedstawiciele prywatnie nie popierają wojny na Ukrainie i są poirytowani tym, jak wpływa ona na ich styl życia. 

08:28 Rosja prawdopodobnie stara się sponsorować i rozwijać alternatywne prywatne firmy wojskowe, aby ostatecznie zastąpić Grupę Wagnera w jej znaczącej roli bojowej na Ukrainie - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak wskazano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, starania te mają miejsce w kontekście głośnego sporu pomiędzy rosyjskim ministerstwem obrony i Grupą Wagnera. Rosyjskie dowództwo wojskowe prawdopodobnie chce zastępczej firmy, nad którą miałoby większą kontrolę. Jednak żadna inna znana rosyjska prywatna firma wojskowa nie zbliża się obecnie do wielkości i siły bojowej Grupy Wagnera. 

"Rosja prawdopodobnie widzi ciągłą przydatność na Ukrainie prywatnych firm wojskowych, ponieważ są one mniej krępowane przez ograniczone poziomy płac i niewydolność, które hamują skuteczność regularnej armii. Rosyjskie kierownictwo prawdopodobnie wierzy, że ciężkie straty w prywatnych firmach wojskowych będą lepiej tolerowane przez rosyjskie społeczeństwo niż straty w regularnym wojsku" - oceniono. (PAP)
 

06:40 Od początku wojny łączna wartość wsparcia Caritas dla Ukrainy i uchodźców wyniosła 597 mln zł. W lutym ruszył pilotaż programu poszerzającego działalność Centrów Pomocy Migrantom i Uchodźcom w pięciu diecezjach. Programem Rodzina Rodzinie objęto 600 rodzin z diecezji kijowsko-żytomierskiej.

02:41 "Wróg uderzył w Odessę i obwód odeski aparatami latającymi bez pilota (UAV)" - głosi komunikat lokalnej administracji opublikowany na Facebooku. "Są straty".

22:37 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w poniedziałek, że jego kraj nie przebaczy popełnionych przez Rosję zbrodni przeciwko ludzkości. Zapewnił, że Rosja zostanie pociągnięta do odpowiedzialności za każde przestępstwo, którego dopuściła się na Ukrainie.

Zełenski skomentował w ten sposób w wieczornym wystąpieniu wideo swą poniedziałkową wizytę w miejscowości Jahidne w obwodzie czernihowskim. W piwnicy miejscowej szkoły w czasie rosyjskiej okupacji w 2022 r. przez niemal miesiąc w nieludzkich warunkach przetrzymywani byli cywile.

21:05 Ukraińskie lotnictwo ma teraz pięć brygad myśliwców, zarówno własnych, jak i przekazanych przez kraje partnerskie; są to dwie brygady samolotów Su-27 i trzy - MiG-29 - poinformował w poniedziałek rzecznik lotnictwa ukraińskiego płk Jurij Ihnat.

Przekazanie Ukrainie przez Polskę myśliwców MiG-29 Ihnat nazwał "historycznym krokiem". Zastrzegł jednak, że są to myśliwce czwartej generacji, które już są przestarzałe. Ocenił, że przekazanie tych samolotów jest "pierwszym krokiem" i "znakiem dla innych, że trzeba zrobić drugi i trzeci krok". Wyraził przekonanie, że tymi następnymi krokami będzie przekazanie Ukrainie nowoczesnych samolotów.

Od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej agresji na sąsiedni kraj, rząd w Kijowie apeluje do zachodnich partnerów o przekazanie samolotów bojowych. W dniach 16-17 marca władze Polski i Słowacji poinformowały, że dostarczą Ukrainie łącznie 17 myśliwców MiG-29. Część maszyn ofiarowanych przez stronę słowacką prawdopodobnie posłuży jako źródło części zamiennych.

Pięć brygad lotnictwa to prawie 200 samolotów - informuje agencja Interfaks-Ukraina.

(PAP)