W Wielki Piątek zbiórka w całym Kościele przekazywana jest na potrzeby chrześcijan w Ziemi Świętej

2023-04-07 11:06 aktualizacja: 2023-04-07, 23:01
Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Fot. PAP/Andrzej Lange
Bazylika Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Fot. PAP/Andrzej Lange
Zgodnie z decyzją papieża Pawła VI z 1974 r. w Wielki Piątek w całym Kościele powszechnym odbywa się zbiórka – w Polsce nazywana kolektą na Boży Grób – która przekazywana jest na potrzeby chrześcijan w Ziemi Świętej – powiedziała PAP biblistka, prof. dr hab. Barbara Strzałkowska z UKSW w Warszawie.

Według danych izraelskich w państwie tym chrześcijanie liczą 185 tys. osób, czyli około 1,9 proc. ogółu ludności. W Jerozolimie chrześcijan jest 12,9 tys., z tego – jak powiedział PAP zwierzchnik zwierzchnictwa w Polsce Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie dr Andrzej Sznajder – katolików jest mniej niż tysiąc osób.

"W triduum paschalnym, kiedy wzrok chrześcijan na całym świecie skierowany jest na Jerozolimę, gdzie dokonywały się męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, powinniśmy pamiętać nie tylko o miejscach świętych, ale także o braciach i siostrach w wierze, którzy tam żyją i świadczą o przywiązaniu do Kościoła od 2000 lat" – powiedziała PAP prof. Strzałkowska z UKSW.

Przypomniała, że papież Paweł VI w 1974 r. adhortacją apostolską "Nobis in animo" ustanowił kolektę zwaną "pro Terra Sancta", która miała na celu "wsparcie chrześcijan żyjących w miejscach, które były świadkami życia Jezusa i Jego uczniów, w miejscach, gdzie rodziła się wspólnota Kościoła".

Wyjaśniła, że fundusze pochodzące z kolekty "pro Terra Sancta", w Polsce zwane są kolektą na Boży Grób.

Pieniądze ze zbiórki zostaną przekazane w 65 proc. dla Franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej i w 35 proc. dla Dykasterii ds. Kościołów Wschodnich.

"Chodzi tu nie tylko o utrzymanie miejsc kultu religijnego, ale także instytucji infrastruktury społecznej – szkół i ośrodków działalności społeczno-oświatowej i sportowej, a także placów zabaw, boisk sportowych i domów parafialnych" – powiedział PAP dr Sznajder.

"Kościół łaciński w Izraelu (nie licząc Jerozolimy) prowadzi obecnie 20 szkół. Część z nich jest administrowana przez Patriarchat Łaciński, a pozostałe są prowadzone przez franciszkanów i różne inne zgromadzenia zakonne. Istnieją również dwie instytucje kształcenia specjalnego, jedna w Nazarecie, druga w Hajfie. Wszystkie te instytucje pozwalają na organizację i rozwój działalności liturgicznej, duszpasterskiej i edukacyjnej, która wspiera i jednoczy wspólnoty chrześcijańskie" – wyjaśnił dr Sznajder.

Franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej zajmuje się opieką nad miejscami świętymi Ziemi Świętej

Franciszkańska Kustodia Ziemi Świętej ma 27 parafii, 55 sanktuariów, tworzy 1100 miejsc pracy dla chrześcijan, prowadzi 15 szkół, 5 domów spokojnej starości, 6 instytutów dla pielgrzymów i funduje ponad 500 stypendiów.

Zwierzchnik Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie apeluje, "aby w czasie nawiedzania kościołów w Wielki Piątek – czy to w trakcie liturgii Męki Pańskiej, czy to w cichej adoracji Krzyża Świętego – pamiętać w modlitwie za chrześcijan w Ziemi Świętej.

Zakon Rycerski Świętego Grobu w Jerozolimie powstał, aby – zwłaszcza materialnie – wspierać chrześcijan w Ziemi Świętej i obecnie jest największym na świecie darczyńcą i fundatorem dzieł pomocy realizowanych przez łacińskiego patriarchę Jerozolimy. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mmi/