MRiT: firmy działające przy granicy z Białorusią otrzymają wsparcie

2023-04-12 15:02 aktualizacja: 2023-04-12, 18:00
Polsko-białoruskie przejście graniczne w Bobrownikach. Fot. PAP/Artur Reszko
Polsko-białoruskie przejście graniczne w Bobrownikach. Fot. PAP/Artur Reszko
Nie zostawiamy firm działających przy granicy z Białorusią bez wsparcia - zapewnił w środę minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Ocenił, że z pomocy skorzysta ok. 150 firm; miesięczny jej koszt wyniesie ok. 2,3 mln zł. Chodzi m.in. o firmy turystyczne, gastronomiczne czy kantory.

Chodzi o wsparcie dla firm z Podlasia w związku z zamknięciem przejścia granicznego w Bobrownikach - wyjaśnił resort rozwoju i technologii w informacji przesłanej PAP. 

"Firmy z województwa podlaskiego działające w strefie przygranicznej, będą mogły ubiegać się o rządową pomoc. We współpracy z MSWiA przygotowaliśmy program wsparcia dla nich" - poinformowało w środę MRiT.

Resort dodał, że rekompensata będzie dla firm z branży: turystycznej, gastronomicznej, sprzedaży detalicznej oraz kantorów wymiany walut.

MRiT podał, że warunkiem ubiegania się o rekompensatę będzie niezaleganie z należnościami publicznymi oraz uzyskanie 50-proc. spadku przychodów w miesiącu objętym zamknięciem przejścia w porównaniu do odpowiedniego miesiąca referencyjnego (jeden z dwóch poprzednich lub – co do zasady – analogiczny w roku ubiegłym).

Rekompensata ma być wypłacana na wniosek, przez wojewodę właściwego ze względu na położenie zamkniętego przejścia granicznego. Będzie wypłacana maksymalnie trzy razy w roku, czyli za trzy określone miesiące; wojewoda będzie mógł – w akcie prawa miejscowego – zwiększyć wymiar pomocy o kolejne miesiące). Pomoc będzie miała charakter de minimis. Jej wysokość będzie iloczynem kwoty minimalnego wynagrodzenia (obecnie 3490 zł) i liczby osób zgłoszonych przez podmiot do ubezpieczenia - podało MRiT.

Zaproponowane rozwiązania "dotyczą nie tylko zamkniętego przejścia w Bobrownikach, ale również ewentualnych przyszłych, analogicznych sytuacji" - zaznaczył resort. Zaznaczył, że wojewoda, "w szczególnie uzasadnionych przypadkach, będzie mógł przyznać rekompensatę również podmiotom innym niż wyżej wskazane, które prowadzą działalność na obszarze powiatu, w którym położone jest zamknięte przejście graniczne". 

Z pomocy ma skorzystać ok. 150 podmiotów

"Nie zostawiamy firm działających przy granicy bez wsparcia. Przygotowane przez nas rozwiązania to realne wsparcie dla firm, które straciły swoje dochody w wyniku ograniczenia ruchu granicznego z Białorusią" - wskazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, który szacuje, że z pomocy skorzysta "ok. 150 podmiotów, a miesięczny koszt pomocy wyniesie ok. 2,3 mln zł".

Jak zaznaczyła wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska, mogą znaleźć się jednak firmy, które działają także poza obszarem przygranicznej gminy, a są dotknięte skutkami zamknięcia przejścia. "Dlatego dajemy wojewodzie możliwość, w wyjątkowych sytuacjach, na rozszerzenie pomocy także w tych przypadkach" – wyjaśniła.

Jak przypomniano, 10 lutego br. z uwagi na bezpieczeństwo państwa, zawieszono do odwołania ruch na przejściu granicznym z Białorusią w Bobrownikach. Część przedsiębiorców działających w strefie przygranicznej w województwie podlaskim poniosło straty, szczególnie ci zajmujący się świadczeniem usług hotelarskich, gastronomicznych czy prowadzeniem sprzedaży detalicznej - zaznaczył resort. (PAP)

Autorka: Magdalena Jarco

mmi/