Buda: likwidujemy barierę dla przedsiębiorców dotyczącą wykorzystywania zielonej energii

2023-04-19 11:30 aktualizacja: 2023-04-19, 12:55
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda Fot. PAP/Marcin Obara
Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda Fot. PAP/Marcin Obara
Likwidujemy barierę dla przedsiębiorców, którzy chcą wykorzystywać w działalności zieloną energię - wskazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, odnosząc się do przepisów mających ułatwić przyłączanie firm do instalacji OZE. Dzięki temu zmniejszą się bieżące koszty prowadzenia biznesu - dodał.

Chodzi o projekt noweli ustawy Prawo energetyczne, który we wtorek przyjęła Rada Ministrów.

"Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało przepisy znacznie ułatwiające wykorzystanie linii bezpośrednich do zaopatrywania przedsiębiorstw energochłonnych i innych podmiotów w energię odnawialną" - zwrócił uwagę resort rozwoju w informacji przesłanej w środę PAP.

"Wprowadzamy kolejną rewolucję w transformacji energetycznej Polski. Likwidujemy dawną barierę stojącą na drodze przedsiębiorców, którzy w swojej działalności chcą wykorzystywać zieloną energię. Dzięki temu rozwiązaniu zmniejszają się bieżące koszty prowadzenia biznesu" – stwierdził minister Waldemar Buda.

Projekt ustawy, jak zwróciło uwagę MRiT, zawiera przepisy, które mają na celu zwiększenie dostępności tzw. linii bezpośrednich. Linie takie mogą łączyć jednostki wytwarzania energii (w tym w szczególności ze źródeł odnawialnych np. farmy wiatrowej czy słonecznej) bezpośrednio z odbiorcą. "Ustawa zmienia dotychczasową definicję w sposób, który w większym stopniu urzeczywistnia cele przewidziane przez unijnego ustawodawcę, potrzeby przedsiębiorców, a jednocześnie wyraźnie rozgranicza pojęcie linii bezpośredniej od układów autoprodukcyjnych" - wyjaśniono.

W zapisie ustawy proponuje się zastąpienie postępowania o wydanie zgody Prezesa URE na budowę linii bezpośredniej, wpisem do rejestru prowadzonego przez ten organ - dodało MRiT.

"Do zgłoszenia podmiot powinien dołączyć informacje dotyczące parametrów linii oraz ekspertyzę dotyczącą jej wpływu na sieć (przepisy projektu wyznaczają też ramy prawne, na podstawie których taka ekspertyza ma zostać przygotowana)" - wskazał resort. Podkreślił, że rozwiązanie to wpłynie na utrzymanie bezpieczeństwa funkcjonowania sieci elektroenergetycznej.

W przypadku pracy wyspowej oraz linii bezpośredniej łączącej jednostkę wytwórczą o mocy do 2 MW będzie stosowany tryb zgłoszeniowy bez konieczności przedkładania ekspertyzy i gwarantujący wpis na podstawie kompletności i poprawności dokumentacji - stwierdziło MRiT. "Ustawa da poza tym możliwość wprowadzenia energii elektrycznej do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (po spełnieniu przesłanek podyktowanych koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa funkcjonowania sieci elektroenergetycznej)" - podsumował resort. (PAP)

autorka: Magdalena Jarco

mar/