O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Ministrowie edukacji i nauki Polski i Izraela podpisali deklarację ws. spotkań młodzieży

Ministrowie edukacji i nauki Polski i Izraela podpisali w środę w Warszawie deklarację ws. spotkań młodzieży. Jest to porozumienie dwustronne i partnerskie - zaznaczył szef MEiN Przemysław Czarnek.

Minister edukacji i nauki RP Przemysław Czarnek (P) i minister edukacji i nauki Izraela Jo'awe Kis. fot. PAP/Tomasz Gzell
Minister edukacji i nauki RP Przemysław Czarnek (P) i minister edukacji i nauki Izraela Jo'awe Kis. fot. PAP/Tomasz Gzell

"Jest to porozumienie, które wydaje się, że kończy ostatecznie okres naszych rozmów dotyczących przywrócenia wizyt młodzieży izraelskiej w Polsce i młodzieży polskiej w Izraelu" - powiedział minister edukacji i nauki w czasie środowej konferencji prasowej.

"Porozumienie jest dwustronne i partnerskie"

Zaznaczył, że "porozumienie jest dwustronne i partnerskie". "Potrzebujemy znakomitych relacji pomiędzy Polską i Izraelem, ale relacji, które będą przyszłościowymi, a te muszą budować nasi młodzi mieszkańcy Polski i Izraela" - podkreślił minister Czarnek. Zwrócił uwagę, że w podpisanym dokumencie jest zapis, że "młodzi Izraelici, tak jak i młodzi Polacy, muszą przede wszystkim poznawać naszą wspólną kulturę i wspólną historię dwóch narodów, które żyły w tym miejscu".

Więcej

Premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Izraela Isaac Herzog. Fot. PAP/	Rafał Guz

Premier Morawiecki: wizyta prezydenta Izraela okazją do rozmów m.in. o sytuacji międzynarodowej i wojnie na Ukrainie

Zastrzegł, że "nie przez przypadek - i to jest przywoływane w wielu wystąpieniach naszych przyjaciół z Izraela - przez wieki w Polsce i na tych ziemiach, także podczas zaborów, żyło 2/3 populacji żydowskiej".

Podkreślił, że "Polska była, jest i pozostanie zawsze przestrzenią wolności, również w tym wymiarze religijnym". "To tu, Żydzi z całego świata odnajdowali przestrzeń do życia, bo tu była przestrzeń wolności i tę przestrzeń wolności chcemy kultywować, rozwijać i przenosić w przyszłość" - oświadczył szef MEiN.

Zapowiedział, że drogą do tego są wspólne kontakty młodzieży polskiej i izraelskiej. Poznawanie wspólnej historii, historii Polski, historii Polski z narodem żydowskim mieszkającym tutaj jak i przez poznawanie obecnego kraju - Polski i Izraela z obecną sytuacją gospodarczą, obecną kulturą, obecnymi tradycjami i obecną otwartością na przyszłość. To wszystko w ramach wyjazdów studyjnych młodzieży izraelskiej" - wyjaśnił minister Czarnek.

Wspomniał, że pierwszy taki wyjazd po dłuższym okresie ma miejsce obecnie, przy okazji Marszu Żywych i 80. rocznicy powstania w getcie. "Jestem przekonany, że tak samo Polska młodzież w niedalekiej przyszłości będzie odwiedzała Izrael" - powiedział minister Czarnek. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek, Szymon Zdziebłowski
gn/

Zobacz także

  • Benjamin Netanjahu i prezydent Węgier Tamás Sulyok (od prawej), fot. PAP/EPA/MTI/Noemi Bruzak

    Netanjahu przybył do Budapesztu mimo nakazu aresztowania wydanego przez MTK

  • Recep Tayyip Erdogan, fot. PAP/EPA/FAZRY ISMAIL

    Erdogan: nie pozwolimy Izraelowi na przekształcenie regionu w morze krwi

  • Strefa Gazy. Fot. EPA/HAITHAM IMAD

    Dyrektor szpitala w Strefie Gazy: ranni umierają bez pomocy, sale operacyjne są cały czas zajęte

  • Teren byłego niemieckiego obozu Auschwitz Fot. PAP/Leszek Szymański

    Nastoletni Izraelczyk wykonywał hitlerowski salut w byłym KL Auschwitz

Serwisy ogólnodostępne PAP