O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Warszawa nie radzi sobie z segregacją nieczystości. Nie osiągnęła wymaganego poziomu recyklingu

Władze stolicy nie radzą sobie z segregacją nieczystości. W ubiegłym roku Warszawa osiągnęła poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych w wysokości 22,05 proc., tymczasem była zobowiązana do osiągnięcia 25 proc.

Śmietnik. Fot. PAP/Paweł Supernak
Śmietnik. Fot. PAP/Paweł Supernak

Z informacji zamieszczonych w BIP wynika, że w 2022 r. w stolicy osiągnięto poziom przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych w wysokości 22,05 proc., tymczasem zgodnie z przepisami była zobowiązana do osiągnięcia 25 proc.

"Problem z sortowaniem odpadów, który jest wstępem do właściwego ich zagospodarowania istnieje w stolicy od lat. Już wielokrotnie zwracaliśmy uwagę na kłopoty z realizacją tego zadania. Wskazywaliśmy m.in., że posegregowane odpady trafiały do jednej śmieciarki. Natomiast ratusz niewiele robił w tej sprawie. Było mało kampanii informacyjnych" – komentuje szef klubu radnych PiS w radzie Warszawy Dariusz Figura.

Podkreśla, że "stolica powinna być liderem, jeżeli chodzi o poziom segregacji i recyklingu".

Podobnie sytuację ocenia radny Targówka Cezary Wąsik (SP). Zwraca uwagę, że "Warszawa od dawna ma problemy z gospodarką odpadami. Warszawę może czekać wysoka kara liczona nawet w mln zł za nieosiągnięty poziomu recyklingu" - mówi.

Rzecznik ratusza Monika Beuth przekonuje, że miasto dołożyło "należytej staranności w celu osiągnięcia tego poziomu recyklingu". "Miasto na bieżąco prowadzi działania edukacyjno – informacyjne w zakresie hierarchii postępowania z odpadami, prawidłowej segregacji odpadów komunalnych oraz korzyści wynikających z wyboru selektywnej zbiórki. Jedną z przyczyn braku osiągnięcia wymaganego poziomu recyklingu była niewystarczająca ilość i jakość odpadów frakcji papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła oraz bioodpadów odebranych i zebranych selektywnie, spowodowana ich niewystarczającą segregacją +u źródła+" – oceniła.

Według niej "kolejną przyczyną jest niewystarczająca ilość odpadów, które można było przekazać do procesów recyklingu. Wysegregowane w instalacjach komunalnych z odpadów zmieszanych poszczególne frakcje nadające się do recyklingu i przygotowania do ponownego użycia stanowią zaledwie kilka procent przekazanego do tych instalacji strumienia odpadów".

"Sytuacja ta z przyczyn niezależnych od Miasta znalazła odzwierciedlenie w wielkościach poziomu recyklingu osiąganego przez poszczególnych przedsiębiorców, a także przez Miasto w 2022 r. Według danych sprawozdawczych 9 spośród 24 przedsiębiorców odbierających odpady komunalne na terenie m.st. Warszawy nie osiągnęło wymaganego poziomu recyklingu" – napisała rzecznik w podpowiedzi na pytania PAP w tej sprawie. (PAP)

Autor: Wojciech Kamiński

dsk/

Zobacz także

  • Warszawa, 06.03.2024. Aktorzy podczas próby medialnej spektaklu "Człowiek z papieru. Antyopera na kredyt", 6 bm. w Teatrze Powszechnym w Warszawie. (sko) PAP/Albert Zawada
    Specjalnie dla PAP

    Premiera "Człowieka z papieru. Antyopery na kredyt" otworzy Przegląd Piosenki Aktorskiej [NASZE WIDEO]

  • Architektura warszawskiej Woli. Fot. PAP/Rafał Guz

    "Puls Biznesu": w stolicy jest jeszcze dużo działek na sprzedaż

  •  Aktorzy podczas próby medialnej spektaklu "Kiedy stopnieje śnieg" w reż. Katarzyny Minkowskiej, fot. PAP/Szymon Pulcyn
    Specjalnie dla PAP

    Premiera "Kiedy stopnieje śnieg" w TR Warszawa. Katarzyna Minkowska: "próbujemy zrozumieć, co mówimy, gdy pozujemy do rodzinnego zdjęcia"

  • Michał Szczerba, fot. PAP/Albert Zawada
    Specjalnie dla PAP

    Michał Szczerba o Bocheńskim: niech startuje na prezydenta Łodzi

Serwisy ogólnodostępne PAP