Jednym z ważnych punktów obchodów 40-lecia istnienia Fundacji Rodziny Nissenbaumów i 80-lecia wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim była wizyta w niemieckim obozie zagłady w Treblince. To tutaj hitlerowcy bestialsko zamordowali członków rodziny Nissenbaumów.
Delegacja Fundacji, na czele z jej prezesem złożyła ku czci pomordowanych wieniec pod Pomnikiem Ofiar Obozu Zagłady w Treblince. Tutaj odśpiewana została żydowska modlitwa za zmarłych. Do delegacji Fundacji spontanicznie przyłączyła się izraelska młodzież odwiedzająca w tym samym czasie miejsce kaźni ich rodaków.
W programie uroczystości było zasadzenie tzw. drzewka pamięci, które symbolizuje pomordowanych w obozie zagłady. Drzewko poświęcone członkom rodziny Nissenbaumów, którzy zginęli w Treblince zasadził Gideon Nissenbaum wraz z małżonką.
Działalność Fundacji Rodziny Nissenbaumów
Fundacja powstała w Polsce w 1983 r. Swoje statutowe cele realizuje poprzez rekonstrukcję i odbudowę cmentarzy, synagog i innych obiektów kultury żydowskiej oraz wznoszenie pomników w miejscach martyrologii polskich Żydów. Angażuje się także w działalność muzeów i wymianę młodzieży w ramach międzynarodowych projektów edukacyjnych.
Przez czterdzieści lat swojej działalności w Polsce fundacja uratowała od zniszczenia i zapomnienia dziesiątki cmentarzy żydowskich, prowadziła remonty ohelów i synagog, dbała o miejsca związane z martyrologią narodu żydowskiego.
W latach 2015-2019 zorganizowała we współpracy z Muzeum POLIN pięć dwutygodniowych Letnich Projektów Edukacyjnych dla studentów z Izraela, Polski i Niemiec poświęconych historii i kulturze polskich Żydów.
W 2019 roku Fundacja Rodziny Nissenbaumów rozpoczęła współpracę z Muzeum Getta Warszawskiego i z Muzeum w Treblince. Jej celem jest wspieranie budowy i rozwoju obu muzeów. (PAP)
js/