Jest szansa na szybką odbudowę Ukrainy? Władze chcą wprowadzić eksperymentalny projekt [RELACJA NA ŻYWO]

2023-04-25 07:42 aktualizacja: 2023-04-26, 08:47
Zniszczenia w Borodziance. Fot. PAP/UKRINFORM
Zniszczenia w Borodziance. Fot. PAP/UKRINFORM
Sześć zniszczonych wskutek rosyjskiej napaści miejscowości na Ukrainie odbudujemy według eksperymentalnego projektu - poinformował we wtorek premier Ukrainy Denys Szmyhal. To między innymi Borodzianka i Jahidne. Kompleksowa odbudowa sześciu wyznaczonych miejscowości będzie odbywać się według nowych zasad - zapowiedział ukraiński premier.

08:26 W dniu 25.04 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 25,2 tys. osób. Od 24.02.2022 - ponad 11,394 mln osób - podała w środę na Twitterze Straż Graniczna.

Jak dodała, z Polski na Ukrainę we wtorek odprawionych zostało 22,5 tys. osób. Od 24 lutego ub. roku - 9,617 mln.

08:19 Pełne uruchomienie zapory elektronicznej na granicy z Rosją nastąpi jesienią, ale pierwsze odcinki będą mogły być uruchamiane za ok. dwa miesiące - powiedział PAP prezes firmy Telbud Tomasz Bujak. Zapora zabezpieczy 199 kilometrów granicy polsko-rosyjskiej.

Na granicy z Rosją trwa budowa zapory elektronicznej, czyli systemu kamer i czujników ruchu. O rozpoczęciu prac poinformował w zeszłym tygodniu szef MSWiA Mariusz Kamiński. Wykonawcą zapory jest polska firma Telbud, z którą Straż Graniczna podpisała umowę w grudniu ubiegłego roku. Zakontraktowana kwota to ponad 373 mln zł.

06:18 Ponad rok po rozpoczęciu wojny na Ukrainie Mercedes-Benz całkowicie wycofał się z rynku rosyjskiego. Udziały w rosyjskich spółkach zależnych zostały sprzedane inwestorowi, o czym firma poinformowała we wtorek w Stuttgarcie - pisze portal RND.

Uzyskano niezbędne urzędowe zgody i wdrożono ustalenia umowne. Do transakcji doszło w kwietniu. Nabywcą jest lokalny dealer Avtodom. Na razie grupa nie podała żadnych dalszych szczegółów.

05:56 Odbudowa Ukrainy to temat środowej dwustronnej konferencji w Rzymie, zorganizowanej przez rząd Włoch. Wezmą w niej udział premierzy obu krajów: Giorgia Meloni oraz Denys Szmyhal. W obradach uczestniczyć będą przedstawiciele setek włoskich firm. Jak podkreślono, celem jest przedstawienie konkretnej oferty ich udziału w odtworzeniu infrastruktury i wielu sektorów w zaatakowanym przez Rosję kraju.

W przeddzień obrad w Pałacu Kongresów w Wiecznym Mieście szef włoskiego MSZ, wicepremier Antonio Tajani oświadczył: „Włoskie firmy z ich duchem przedsiębiorczości i wiedzą w takich sektorach, jak infrastruktura, energia, agrobiznes, zdrowie, technologia cyfrowa, przestrzeń powietrzna, hutnictwo mogą wnieść niezbędny wkład w odbudowę kraju”.

00:54 Papież Franciszek w orędziu wielkanocnym wyraźnie potępił rosyjską agresję, ale jednocześnie nie zapomina o narodzie rosyjskim - powiedziała prezydent Węgier Katalin Novak w wywiadzie opublikowanym we wtorek na katolickim portalu Magyar Kurir przed wizytą papieża Franciszka na Węgrzech.

Według Novak papież jest gotów odegrać rolę mediatora, a jego postawa świadczy o mądrości i odwadze. „Uważam, że jest to mądra, chrześcijańska postawa, którą powinniśmy przyjąć także jako wskazówkę dla siebie” – powiedziała głowa węgierskiego państwa.

21:46 Nikt nie może się czuć bezpiecznie, dopóki Rosja nie jest pokonana - oświadczył we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Agresja rosyjska ma zakończyć się w nowej Norymberdze - wezwał.

"Nikt i nigdzie na świecie nie może czuć się bezpiecznie, dopóki agresor nie jest pokonany. Tego dowodzi każdy dzień na Ukrainie, wszystko to, co rosyjskie wojska i służby specjalne okupanta robią na naszej ziemi wobec naszych ludzi" - powiedział Zełenski na nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.

21:16 Troje dzieci wywiezionych z Ukrainy do Rosji wróciło do ojczyzny - poinformowała we wtorek organizacja Save Ukraine. Ich podróż trwała 15 dni, były przesłuchiwane w Rosji i na Białorusi - dodała fundacja zajmująca się repatriacją deportowanych ukraińskich dzieci.

"15 dni podróży, kilkugodzinne przesłuchania na terytorium Rosji i Białorusi, tysiące minut nerwów i stresu - i już nareszcie rodzice są razem ze swoimi dziećmi w ojczyźnie" - napisała organizacja w mediach społecznościowych.

20:08 Kanadyjscy parlamentarzyści pracują nad propozycjami pomocy dla ukraińskich rolników, a wśród rekomendacji znajdują się m.in. propozycje budowy w Polsce elewatorów na ukraińskie zboże.

W najnowszym raporcie na temat globalnego bezpieczeństwa żywnościowego komisja ds. rolnictwa kanadyjskiej Izby Gmin wskazała, że Kanada w ramach pomocy Ukrainie może dostarczyć „dodatkowe możliwości magazynowania”. Portal National Newswatch cytował we wtorek przewodniczego komisji Kody Blois, który powiedział, że komisja sugeruje rządowi niezwłoczne wsparcie budowy elewatorów na ukraińskie zboże w Polsce, na granicy z Ukrainą. 

19:54 Przebywający w Hiszpanii prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva skrytykował we wtorek rosyjską inwazję na Ukrainę. Podkreślił jednak, że jego zdaniem w tej "szalonej wojnie" nikt nie mówi o pokoju.

Podczas wizyty w Hiszpanii Lula powiedział, że jego kraj jest zaangażowany w znalezienie formuły pokojowej, aby zakończyć konflikt na Ukrainie.

"Rozumiem europejski pogląd na tę wojnę. Niedopuszczalne jest, aby jeden kraj najeżdżał na inny, ale jest to wojna, w której nie widzę, by ktokolwiek mówił o pokoju" – powiedział w przemówieniu na konferencji biznesowej.

19:42 Przedstawiciele izb rolniczych z państw Grupy Wyszehradzkiej chcą przywrócenia unijnych ceł na zboże z Ukrainy. Jednocześnie zadeklarowali we wtorek w Brnie, że wpływy z cła powinny trafić w formie pomocy do ukraińskich rolników. Zagrozili protestami w Brukseli.

W podpisanym w Brnie memorandum przedstawicieli V4 wyrazili solidarność z Ukrainą, która nie mogła eksportować swojego zboża drogą morską, jak przed wojną i wezwali Unię Europejską do odnowienia cła na ukraińskie zboże. Proponują, aby wpływy z ceł były wykorzystane na pomoc ukraińskim rolnikom. Jednocześnie odrzucili unijną próbę rozwiązania problemów związanych z ukraińskim zbożem przez odszkodowania. Uznali, że przeznaczone na ten cel środki są zbyt niskie i nie rozwiązują przyczyny problemów.

18:52 Prędzej czy później Ukraina dostanie sprzęt, który pozwoli jej wyprzeć wroga ze swojego terytorium – ocenił w Polskim Radiu 24 senator PiS, wiceminister obrony Wojciech Skurkiewicz.

"Jestem przekonany, że wcześniej czy później strona ukraińska dostanie taki sprzęt którym będzie mogła również prowadzić działania zmierzające do wyparcia wroga ze swojego terytorium" – powiedział we wtorek wiceminister.

18:18 Wkrótce Kijów otrzyma pierwszą partię wagonów metra z Warszawy - poinformował we wtorek mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Łącznie kijowska kolej podziemna ma otrzymać 60 wagonów.

Dzięki pomocy partnerów międzynarodowych, w tym metra warszawskiego i Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Publicznego kijowskie metro otrzyma za darmo 60 wagonów serii 717 - napisał w mediach społecznościowych mer.

16:22 Zapowiedzi Rosji o rozmieszczeniu broni jądrowej na Białorusi to część planu Władimira Putina, by umiędzynarodowić wojnę, którą prowadzi przeciw Ukrainie – uznali ukraińscy eksperci podczas przeprowadzonej we wtorek w Kijowie dyskusji „Rosyjska broń jądrowa na Białorusi jako zagrożenie dla bezpieczeństwa europejskiego”.

Uczestnicy ocenili, że w obronie przed tym zagrożeniem Ukraina powinna współpracować przede wszystkim z Polską i państwami bałtyckimi. Uznali również, że propozycja prezydenta Andrzeja Dudy o rozmieszczeniu broni atomowej w naszym kraju jest naturalną odpowiedzią na działania Rosji.

15:44 Rosyjscy żołnierze zakazili się wąglikiem na okupowanej części obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy - poinformował mer Melitopola Iwan Fedorow. Kopiąc okopy, wojskowi natrafili na grzebowisko padłych zwierząt.

"Okupanci kopali okopy, przez przypadek rozkopali grzebowisko zwierząt i złapali wąglika" - napisał Fedorow w mediach społecznościowych.

Jak dodał, rosyjski pododdział trafił na kwarantannę. Początkowo wojskowych przetransportowano do szpitala w okupowanym Melitopolu, a po potwierdzeniu diagnozy wywieziono ich w nieznanym kierunku.

"Nawet ukraińska ziemia odpiera okupantów. Na pewno nie będą mieć happy endu" - podsumował lojalny wobec Kijowa mer.

14:23 Na siedem lat więzienia skazano w Rosji byłego policjanta, który w rozmowach telefonicznych ze znajomymi krytykował agresję Moskwy przeciwko Ukrainie. Rozmowę uznano za publiczną - a więc karalną - ponieważ jego telefon był na podsłuchu - poinformowała we wtorek agencja AP.

Moskiewski sąd ukarał Siemiela Wedla, byłego kapitana moskiewskiego zarządu MSW, za rozpowszechnianie fałszywych informacji o rosyjskich operacjach bojowych na Ukrainie - podał portal Mediazona.

14:16 Rola Polski w zbiorowej obronie NATO jest kluczowa - wskazała we wtorek premier Estonii Kaja Kallas, komentując spotkanie w Warszawie z premierem Polski Mateuszem Morawieckim.

"Polska odgrywa kluczową rolę we wspieraniu Ukrainy w jej walce o wolność" - napisała na Twitterze Kallas. "Do jej zakończenia pozostaje jednak długa droga, rosyjska agresja nie jest jedynie sprawą europejską lub 'konfliktem regionalnym'. Na szali znajduje się prawo państwa do istnienia" - zaznaczyła estońska premier.

13:50 Odnalezienie ciała drugiej kobiety, która zginęła w wyniku ostrzału rakietowego Muzeum Krajoznawczego w Kupiańsku, potwierdził we wtorek szef władz regionu Ołeh Syniehubow.

„Podczas usuwania gruzów budynku muzeum w Kupiańsku, w który trafiła dzisiaj rosyjska rakieta S-300, ratownicy odnaleźli ciało drugiej kobiety” – powiadomił Syniehubow w Telegramie.

13:41 Osiemnaście fałszywych stempli polskiej i litewskiej kontroli granicznej miało łącznie w paszportach troje Ukraińców, którzy w ciągu ostatnich trzech dni chcieli przekroczyć granicę przez podkarpackie przejścia w Medyce i Korczowej. Wszyscy przyznali się do zarzucanych czynów i poddali dobrowolnie karze.

Jak poinformował we wtorek PAP rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ppor. Piotr Zakielarz, do pierwszego zdarzenia doszło w niedzielę, gdy w Medyce do kontroli granicznej na wyjazd z Polski zgłosił się 32-letni obywatel Ukrainy.

13:39 Rozmowy Putin-Xi nie spełniły oczekiwań Kremla - napisał we wtorek w InfoAlercie na Twitterze pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn. Rosyjskie środowiska władzy są rozczarowane wynikiem rozmów z Chinami - dodał.

"Rosyjskie środowiska władzy są rozczarowane wynikiem rozmów rosyjsko-chińskich. Wskazują na brak konkretów i wciąż liczne sprzeczności w interesach obu krajów" - napisał na Twitterze sekretarz stanu w KPRM po spotkaniu prezydenta Rosji Władimira Putina i przewodniczącego Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinpinga.

13:32 Chcemy przekonać Komisję Europejską, aby zaakceptowała nasz zakaz importu ukraińskiego zboża do końca roku. Dzięki temu rolnicy będą mogli zebrać i przechować nowe plony - powiedział we wtorek minister rolnictwa Węgier Istvan Nagy.

Nagy podkreślił przed spotkaniem z unijnymi ministrami rolnictwa w Luksemburgu, że jednym z głównych problemów jest obecnie kwestia zakłóceń na rynkach państw Europy Środkowej spowodowana importem ukraińskiego zboża.

13:11 Na nadchodzącym szczycie NATO w Wilnie sojusz musi wysłać Rosji jasny sygnał, że gra się skończyła; Ukraina jest częścią Zachodu, stoi u progu NATO i wkrótce go przekroczy - pisze minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba w artykule opublikowanym we wtorek na portalu amerykańskiego dwutygodnika "Foreign Affairs".

Jak podkreśla Kułeba, "nie mówimy o natychmiastowym wstąpieniu (Ukrainy do NATO) na szczycie w Wilnie, ale o podjęciu przez członków NATO historycznego kroku w stronę przyjęcia kraju".

12:55 Propozycja sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa w sprawie ulepszenia i przedłużenia umowy dotyczącej eksportu ukraińskiego zboża może odnieść sukces wyłącznie wówczas, jeśli społeczność międzynarodowa wspólnie wywrze presję na Rosję – oświadczył Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Według Podolaka, cytowanego przez agencję Reutera, inicjatywa szefa ONZ „może się powieść tylko jeśli społeczność międzynarodowa kolektywnie wywrze presję na Rosję”.

12:35 Sztab Ukrainy opublikował informację o stratach rosyjskich.

11:50 Uważam, że Rosja powinna zostać ze wszech miar potępiona jako państwo agresywne i napastnicze - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda pytany o protest ambasadorów przy ONZ w sprawie przewodnictwa Rosji w Radzie Bezpieczeństwa.

"Rosja bez żadnego usprawiedliwienia, bez jakiejkolwiek prowokacji, bez jakiegokolwiek uzasadnienia napadła na Ukrainę, jest dzisiaj państwem agresorem, państwem, które od lat łamie zasady prawa międzynarodowego" - powiedział prezydent Duda odpowiadając na pytania dziennikarzy podczas konferencji prasowej w stolicy Mongolii - Ułan Bator.

11:45 Dziś przekazujemy Ukrainie kolejne 1,5 miliarda euro w ramach naszego rocznego pakietu pomocy makrofinansowej - poinformowała we wtorek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na Twitterze.

"Będziemy nadal pomagać Ukrainie w odparciu rosyjskiej agresji, utrzymaniu funkcjonowania swoich instytucji i infrastruktury oraz przeprowadzeniu kluczowych reform" - wyjaśniła szefowa KE.

11:42 Sytuacja w Bachmucie w obwodzie donieckim jest bardzo trudna, trwają ciężkie walki, wróg atakuje w dzień i w nocy – powiedzieli ukraińscy wojskowi Radiu Swoboda. Jeden z nich relacjonował, że rosyjscy żołnierze w walkach w mieście użyli niezidentyfikowanego gazu.

„Sytuacja jest napięta. Dookoła miasta są liczne, najlepiej wyszkolone oddziały przeciwnika. My ich tutaj zablokowaliśmy, oni nie mogą przerzucić się na inne odcinki” – mówił jeden z żołnierzy w reportażu wideo na portalu Radia Swoboda.

11:35 Polska i Estonia leżą zbyt blisko Rosji, by pozwolić sobie na neutralność, dlatego zabiegamy o wzmocnienie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy i razem zabiegaliśmy, by jak najszybciej Finlandia i Szwecja przystąpiły do NATO - mówił premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premier Estonii Kają Kallas.

Na konferencji po spotkaniu we wtorek rano w Warszawie z szefową estońskiego rządu premier poinformował, że rozmawiali o kluczowych tematach związanych z Ukrainą, NATO i UE. Morawiecki wyraził zadowolenie, że Estonia myśli podobnie jak Polska i podkreślił, że w trudnych czasach szczególnie ważna jest wspólna polityka oraz wsparcie w naszym regionie.

10:50 WarNewsPl opublikował nagranie z frontu.

10:41 100 mln euro, które miały być przeznaczone na pomoc rolnikom z tzw. rezerwy kryzysowej UE w pięciu krajach przyfrontowych to zdecydowanie za mało - stwierdził we wtorek w Polsat News wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski. Dodał, że koszty polskiego rolnictwa i innych krajów przylegających do Ukrainy "są zdecydowanie największe".

We wtorek w Luksemburgu minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus ma rozmawiać z przedstawicielami Komisji Europejskiej na temat towarów rolnych z Ukrainy.

09:48 Najbardziej zacięte walki toczą się w rejonie Bachmutu i Marjinki. Nexta opublikowała nagranie.

09:14 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiadomił, że armia rosyjska ostrzelała we wtorek muzeum w mieście Kupiańsk w obwodzie charkowskim; zginęła jedna osoba, 10 zostało rannych. Władze regionalne przekazały, że atak przeprowadzono rakietami z systemów S-300.

„Rosjanie ostrzelali centrum Kupiańska, trafili w budynek Muzeum Krajoznawczego w Kupiańsku. (...) Pod gruzami są co najmniej dwie osoby” – napisał na Telegramie Ołeh Syniehubow, szef władz obwodu charkowskiego.

08:57 W kwietniu średnia dzienna liczba ofiar wśród rosyjskich żołnierzy na Ukrainie spadła najprawdopodobniej o około 30 proc. w stosunku do wyjątkowo dużych wskaźników, które miały miejsce w okresie styczeń-marzec 2023 roku - podało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

Jak poinformowano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, dane opublikowane przez ukraiński Sztab Generalny wskazują na spadek dziennej średniej z 776 rosyjskich ofiar w marcu do średnio 568 jak dotychczas w kwietniu.

Dodano, że wprawdzie brytyjski wywiad wojskowy nie może zweryfikować ukraińskiej metodologii, ale ogólny trend jest prawdopodobnie dokładny.

08:54 W dniu 24.04 funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 25,9 tys. osób. Od 24.02.2022 - ponad 11,368 mln osób - poinformowała we wtorek na Twitterze Straż Graniczna.

Jak podała, z Polski na Ukrainę w poniedziałek odprawionych zostało 24 tys. osób. Od 24 lutego ub. roku - 9,594 mln.

08:25 O możliwych zmianach w rosyjskim dowództwie, w tym zwolnieniu gen. Rustama Muradowa, pisze Instytut Badań nad Wojną (ISW), powołując się na rosyjskich tzw. blogerów wojskowych. Według think tanku Jewgienij Prigożyn mógł odzyskać przychylność Kremla.

„Rosyjscy blogerzy wojskowi spekulują, że prezydent Władimir Putin zarządził 20 kwietnia zmiany w rosyjskim dowództwie” – pisze ISW, wskazując m.in. na doniesienia o rzekomym zwolnieniu dowódcy Wschodniego Okręgu Wojskowego (wojskowego kierującego działaniami na terytorium Ukrainy) gen. Rustama Muradowa. Decyzja ta miałaby być związana z fatalną dla Rosjan ofensywą pod Wuhłedarem w obwodzie donieckim. Według tych doniesień Kreml pokłada obecnie swe nadzieje w przywróconym do łask dowódcy komandosów gen. Tieplinskim.

08:03 Nexta opublikowała nagranie z Bachmutu.

07:34 W znajdującej się na linii frontu Awdijiwce, w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy, pomimo nakazu ewakuacji wciąż przebywa jedno dziecko – powiadomił szef władz miejskich Witalij Barabasz, cytowany przez portal Hromadske. Rodzice są przeciwni wywiezieniu dziecka pomimo zagrożenia.

„Nie możemy go (dziecka) znaleźć, rodzice je ukrywają. Ewakuacja jest przymusowa, jeśli znajdziemy dziecko, to natychmiast je wywieziemy” – powiedział Barabasz.

07:13 Wojska rosyjskie atakują na kierunkach bachmuckim, awdijiwskim i marjinskim – poinformował we wtorek rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Najbardziej zacięte walki toczą się w rejonie Bachmutu i Marjinki w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy.

Na trzech głównych kierunkach rosyjskiego natarcia siły ukraińskie odparły w ciągu ostatniej doby 43 ataki przeciwnika – powiadomił sztab.

07:02 Prowadzona przez niemiecki koncern handlowy Metro AG działalność w Rosji spotyka się z dużą krytyką. Pomimo słabych wyników finansowych na tamtejszym rynku koncern nie myśli, by się z niego wycofać – informuje portal „Focus”. Współzałożycielem Metro AG był Niemiec Otto Beisheim, który podczas II wojny światowej służył w oddziałach Waffen-SS.

Metro AG nadal nie bierze pod uwagę wycofania się z Rosji, mimo szkody wizerunkowej, jaką powoduje taka działalność. Dodatkowo niemiecka firma znalazła się ostatnio na liście „sponsorów wojny” na Ukrainie.

06:40 W piątek papież Franciszek rozpocznie trzydniową wizytę na Węgrzech. Do Budapesztu wróci po ponad półtora roku. Spędził tam kilka godzin we wrześniu 2021 r., gdy odprawił mszę na zakończenie Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego i spotkał się z władzami kraju. Z wypowiedzi papieża i jego współpracowników wynika, że będzie to także podróż zwrócona ku wojnie na Ukrainie.

Po raz pierwszy od rozpoczęcia rosyjskiej agresji Franciszek będzie tak blisko Ukrainy, w kraju z nią graniczącym.

05:44 Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę Fundacja Kościuszkowska (FK) w Nowym Jorku wspiera w różnej formie ludność i instytucje tego kraju. Według jej władz, organizacja zebrała już 1.7 mln dolarów i nieprzerwanie organizuje różnego rodzaju inicjatywy pomocowe na rzecz Ukrainy.

”W reakcji na rosyjską napaść natychmiast podjęliśmy decyzje o zbiórce środków - zarówno dla uciekinierów ukraińskich w Polsce, jak też pozostałym w swoim kraju” – powiedział PAP prezes i dyrektor wykonawczy FK Marek Skulimowski.

04:25 Elizabeth Whelan, siostra dyrektora ds. bezpieczeństwa korporacji z Michigan wezwała w poniedziałek Rosję w Radzie Bezpieczeństwa ONZ do jego uwolnienia. Z podobnym apelem wystąpiła ambasador USA przy Narodach Zjednoczonych Linda Thomas-Greenfield.

Rosja przewodniczy w tym miesiącu Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Poniedziałkową sesją kierował przybyły z Moskwy szef MSZ Siergiej Ławrow.

03:17 UE i Japonia nie poparły amerykańskiego planu wprowadzenia zakazu prawie całego eksportu do Federacji Rosyjskiej – poinformował we wtorek "Financial Times".

Oświadczenie przywódców G7, które jest przygotowywane na spotkanie w Hiroszimie w przyszłym miesiącu, zawiera obietnicę zastąpienia obecnego reżimu sankcji sektorowych wobec Federacji Rosyjskiej całkowitym zakazem eksportu z kilkoma wyjątkami min. dla produktów rolnych i medycznych, pisze gazeta.

(PAP)