Microsoft uruchomi w Polsce centrum przetwarzania danych w chmurze. Premier: po raz pierwszy mamy szansę być częścią globalnej transformacji cyfrowej

2023-04-26 11:04 aktualizacja: 2023-04-26, 18:34
Fot. Kancelaria Premiera/TT
Fot. Kancelaria Premiera/TT
"Microsoft uruchamia w Polsce pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej centrum przetwarzania danych w chmurze" - poinformował w środę prezes Microsoftu na Europę, Bliski Wschód i Afrykę Ralph Haupter na wspólnej z premierem Mateuszem Morawieckim konferencji podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach. "Polska po raz pierwszy w historii ma szansę być częścią globalnego procesu transformacji cyfrowej i ogromnie na tym skorzystać" - mówił premier.

Microsoft poinformował, że jego centrum chmurowe w Polsce umożliwi przedsiębiorcom przechowywanie wartościowych zasobów cyfrowych, zapewniając zgodność z przepisami dotyczącymi przechowywania i przetwarzania danych.

Microsoft wskazał, że otwarcie polskiego centrum jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wysokowydajną moc obliczeniową oraz szybki i dostęp do usług chmurowych.

"Chmura stanowi istotny wkład w przyspieszenie cyfryzacji i rozwój kompetencji cyfrowych polskich przedsiębiorstw, gospodarki i społeczeństwa, a także wzmocnienie ich odporności w czasach niepewności gospodarczej i geopolitycznej" – przekazała amerykańska firma technologiczna.

Jak mówił Haupter, Microsoft uruchamia w Polsce swoje centrum obliczeniowe w chmurze, czyli globalną technologię dostępną dla wszystkich firm działających w Polsce. 

Jego zdaniem ta technologia pozwala oszczędzać pieniądze, optymalizować działalność operacyjną. "To technologia przyciągająca do Polski globalnych inwestorów; pozwalająca wykorzystywać najnowsze możliwości sztucznej inteligencji w jej wielu wariantach" - wskazał.

Ralph Haupter przypomniał, że Microsoft jest obecny w Polsce od 30 lat, zatrudnia ponad 500 osób i współpracuje z ponad 8 tys. partnerów, którzy we współpracy z firmą wprowadzają jej technologie do polskich firm. 

Premier: chcemy być w awangardzie państw rozwijających technologie chmurowe 

"Dzisiaj po raz pierwszy w naszej historii, mamy szansę być nie tylko częścią wielkiego globalnego procesu transformacji cyfrowej, ale też ogromnie na tym skorzystać, skorzystać, dlatego że w Polsce zgromadziło się ogromnie dużo talentów, talentów informatycznych, programistów komputerowych, inżynierów, software deweloperów, ale także specjalistów od cyberbezpieczeństwa" - powiedział szef rządu podczas EKG w Katowicach.

Premier przypomniał, że w Polsce projekt chmurowy rozwijany jest w ramach współpracy amerykańskiej firmy Microsoft, Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) oraz banku PKO BP. "Chcemy w związku z tym być w awangardzie, albo przynajmniej wśród tych, którzy rozwijają technologie chmurowe na całym świecie" - podkreślił.

Dodał, że wojna na Ukrainie uświadomiła, jak ważne jest cyberbezpieczeństwo, jak ważne jest zabezpieczenie przed zalewem fake newsów, przed propagandowymi trikami, w których Rosja tak celuje.

Szef rządu podkreślił, że Polska jest wielkim i ważnym spoiwem wspólnoty transatlantyckiej, jest zarówno bardzo proeuropejska, jak również proamerykańska.

"A cóż ważniejszego dla porządku całego świata jak dalsza wysoka, bardzo ważna rola właśnie wspólnoty transatlantyckiej w utrzymaniu pokoju, stabilności i zabezpieczeniu odpowiednich warunków do rozwoju gospodarczego wśród naszych sojuszników" - pytał premier Morawiecki.

Premier podczas wystąpienia wyróżnił amerykańskich sojuszników Polski, którzy "ręka w rękę z nami działają po pierwsze przy przywróceniu pokoju w tej części świata".

Premier: Polska jest magnesem dla inwestycji amerykańskich

Premier podziękował Microsoftowi za "zaufanie dla Polski, dla polskiego rządu". "To najlepszy dowód na to, że Polska jest magnesem dla inwestycji amerykańskich" - ocenił dodając, że Amerykanie inwestują już w Polsce m.in. w przemysł, zbrojeniówkę, a także w projekty informatyczne.

Morawiecki zauważył, że sektor informatyczny w naszym kraju "na naszych oczach staje się kolejną wielką, gigantyczną kompetencją i miejscem pracy dla wielu talentów, nie tylko zresztą z Polski". 

Cieszyński: uruchomimy program pożyczkowy dla firm zainteresowanych transformacją chmurową 

"Uruchomimy wart 700 mln euro program pożyczkowy dla wszystkich firm, które będą zainteresowane transformacją chmurową"- zapowiedział natomiast w Katowicach minister cyfryzacji Janusz Cieszyński.

Podkreślił, że w czasach drogiego pieniądza spowodowanego wojną wywołaną przez Rosję i kryzysem na Ukrainie, rząd zaoferuje "jedne z najtańszych instrumentów na rynku właśnie dla tych, którzy będą chcieli swoje firmy transformować w stronę chmury". Dodał, że program ten będzie skierowany dla tych, którzy będą chcieli "wynieść swoje biznesy na jeszcze wyższy poziom efektywności operacyjnej".

"Uważam, że to jest rola mądrego państwa, rola państwa, które rozumie technologie. A nasz rząd, rząd Prawa i Sprawiedliwości tę technologię rozumie doskonale" - podkreślił Cieszyński.

Autorzy: Aneta Oksiuta, Mateusz Babak, Adrian Reszczyński, Michał Boroń, Mateusz Babak,  Adrian Kowarzyk

mmi/