07:01 Do wyzwolonego pół roku temu spod rosyjskiej okupacji Chersonia na południu Ukrainy nie powróciło jeszcze znane sprzed wojny życie. Miasto cały czas jest ostrzeliwane, dlatego walka trwa – powiedział PAP rzecznik Chersońskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeksandr Tołokonnikow.
„Miasto żyje na tyle, na ile może żyć pod ciągłym ostrzałem przeciwnika. Wszyscy czekamy na wyzwolenie terenów na lewym brzegu Dniepru, które – w co wierzymy – odbędzie się w najbliższym czasie. Walka nadal trwa” – oświadczył.
06:55 Korea Południowa popiera formułę pokojową wypracowaną przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego - poinformował w czwartek wieczorem na Twitterze ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba po rozmowach ze swoim koreańskim odpowiednikiem Park Dżinem.
"Omówiliśmy koreańskie zaangażowanie w odbudowę Ukrainy i z zadowoleniem przyjęliśmy rosnącą intensywność dwustronnych kontaktów między naszymi narodami" - przekazał szef ukraińskiego MSZ.
06:43 Nexta opublikowała zdjęcia po rosyjskim ataku rakietowym w Torećku.
Six people were injured as a result of the Russian missile strike on Toretsk, the Office of the President of Ukraine said. pic.twitter.com/YaEU5EWxMh
— NEXTA (@nexta_tv) May 11, 202302:24 Sekretarz obrony USA w czwartek wyraził nadzieję podczas przesłuchań w Senacie w sprawie budżetu obronnego na przyszły rok , że amerykańskie czołgi Abrams zostaną przekazane Ukrainie na początku tej jesieni, poinformował Ukrinform.
"Robimy wszystko, co możliwe, aby przyspieszyć dostawę tych czołgów, początek jesieni to prognoza w tej sprawie" - powiedział Lloyd Austin w odpowiedzi na pytanie senator Susan Collins.
22:20 Rosyjska armia panikuje i rozprasza swoje siły na południu Ukrainy, bo nie wie, z którego kierunku spodziewać się najsilniejszego uderzenia - powiedziała w czwartek rzeczniczka armii ukraińskiej na południu kraju Natalia Humeniuk.
AFU tonight, #Bakhmut
— АЗОВ South (@Azovsouth) May 11, 202
You hear more great news in this direction, probably tomorrow🔥👊🏻💀 pic.twitter.com/KFqL1XEVnoRzeczniczka podkreśliła, że sytuacja na kierunku chersońskim na południu Ukrainy pozostaje napięta - pisze portal ukraińskiej redakcji Radia Swoboda.
20:34 W gronie polityków z różnych krajów coraz głośniej mówi się, że bardzo dużo zboża rosyjskiego płynie od południa Europy np. Portugalii, Hiszpanii, Włoch, przez co zaburza się cena zboża w Europie – mówił w czwartek minister rolnictwa Robert Telus.
Minister rolnictwa pytany był w czwartek w TV Trwam o kwestię eksportu ukraińskiego zboża z Polski za granicę. "Naszym podstawowym działaniem jest to, żeby rolnicy opróżnili swoje spichlerze. I w pewnym stopniu się to dzieje" - stwierdził Telus, zwracając uwagę na dopłaty, które mogą uzyskać.
20:20 Przekazane przez Wielką Brytanię Ukrainie pociski manewrujące Storm Shadow przybliżą ukraińską wolność i zwycięstwo - oświadczył w czwartek ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.
"Według prognozy pogody z Wielkiej Brytanii w stronę Ukrainy zbliża się cyklon z burzami" - napisał na Twitterze Reznikow. "Przez cień burzy przedrze się promień naszej wolności i oświeci nasze zwycięstwo" (ang. storm - burza, shadow - cień) - dodał.
20:01 Możliwa jest rychła wizyta prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Rzymie i spotkanie z papieżem Franciszkiem w sobotę - podała włoska agencja Ansa za źródłami watykańskimi. Nie ma oficjalnego potwierdzenia tych informacji.
Źródła watykańskie, cytowane przez agencję Ansa przekazały: "Możliwe jest, że papież spotka się z ukraińskim prezydentem w sobotę". Tak zareagowano w Watykanie na pojawiające się niedyskrecje w tej sprawie.
19:52 Zniszczone popiersia Lenina w Mariupolu.
In Mariupol, some kind people smashed the bust of Lenin, which the occupiers installed in the city garden after the capture of the city. pic.twitter.com/EhNx5yCZ48
— NEXTA (@nexta_tv) May 11, 20218:27 Od początku roku Ukraina otrzymała pomoc zagraniczną w wysokości 16,7 mld USD - poinformował w czwartek ukraiński minister finansów Serhij Marczenko podczas spotkania z ministrami finansów i szefami banków centralnych państw G7 oraz przedstawicielami międzynarodowych instytucji.
"W 2023 roku Ukraina otrzymała już 16,7 mld USD pomocy budżetowej od zagranicznych darczyńców. Mamy też zapewnienia od partnerów w sprawie dalszego wsparcia w finansowaniu deficytu budżetu państwa w 2023 roku" - podkreślił minister, cytowany przez swój resort.
17:40 Ukraińska strona opowiada się za przedłużeniem i rozszerzeniem inicjatywy zbożowej - oświadczył w czwartek wicepremier i minister infrastruktury Ukrainy Ołeksandr Kubrakow dodając, że w Stambule zakończyły się negocjacje na ten temat.
Kubrakow poinformował, że ONZ i Turcja zaproponowały, by dalsze konsultacje dotyczące transportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne były prowadzone online. Umowa w tej sprawie obowiązuje do 18 maja.
16:33 Ukraina nadal może liczyć na wsparcie Polski w podejmowanych na arenie międzynarodowej inicjatywach, zmierzających do ukarania odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne - zapewnił szef MS, prokurator generalny Zbigniew Ziobro podczas spotkania z prokuratorem generalnym Ukrainy Andriym Kostinem.
Jak poinformował resort sprawiedliwości w spotkaniu, które odbyło się w czwartek w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości, wzięli także udział wiceminister Sebastian Kaleta oraz prokurator krajowy Dariusz Barski. Tematem rozmów z szefem ukraińskiej prokuratury było "osądzenie wszystkich odpowiedzialnych za zbrodnie, których wojska Federacji Rosyjskiej dopuszczają się na terytorium Ukrainy".
16:32 Rosja proponuje Gruzji pakt z diabłem - ocenił w czwartek Ołeh Nikołenko, rzecznik MSZ Ukrainy, komentując decyzję Moskwy o zniesieniu wiz dla obywateli Gruzji i przywróceniu połączeń lotniczych.
"Rosja proponuje Gruzji pakt z diabłem. A na pakcie z diabłem, jak wiadomo, korzysta diabeł" - napisał Nikołenko na Facebooku.
15:50 Drobnostka, a cieszy - skomentował w czwartek Ołeksij Arestowycz, którego władze Rosji wpisały na swoją listę terrorystów. Arestowycz to były doradca gabinetu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.
Arestowycz został włączony do rejestru "terrorystów i ekstremistów" prowadzonego przez rosyjską Federalną Służbę Monitoringu Finansowego (Rosfinmonitoring).
15:40 Ministrowie rolnictwa Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji napisali kolejny list do Komisji Europejskiej w sprawie produktów rolnych z Ukrainy - wynika ze źródeł PAP. Zwracają uwagę, że obowiązujący zakaz importu nie obejmuje towarów sprowadzanych na podstawie umów zawartych przed wejściem w życie unijnego rozporządzenia.
W liście, który widziała PAP, jego autorzy zaznaczają, że choć doceniają wynegocjowane porozumienie z KE oraz działania podjęte w celu złagodzenia skutków zwiększonego importu artykułów rolno-spożywczych z Ukrainy, to jednak rozwiązania, które weszły w życie 2 maja mogą okazać się nieskuteczne i niewystarczające.
15:22 Minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace potwierdził w czwartek krążące od kilku dni w mediach doniesienia o przekazywaniu Ukrainie pocisków manewrujących Storm Shadow, których zasięg dochodzi do 300 km.
Wallace powiedział w Izbie Gmin, że pociski Storm Shadow "są w drodze albo już są w tym kraju". "Przekazanie tych systemów broni daje Ukrainie najlepszą szansę na obronę przed ciągłą brutalnością Rosji, zwłaszcza przed celowym mierzeniem w ukraińską infrastrukturę cywilną, co jest sprzeczne z prawem międzynarodowym. Ukraina ma prawo być w stanie bronić się przed tym" - oświadczył minister.
#Great Britain delivered 'Storm Shadow' long-range missiles to #Ukraine on the eve of the counteroffensive. pic.twitter.com/itjMvQqpf0
— NEXTA (@nexta_tv) May 11, 202314:09 W okupowanej przez rosyjskie wojska Zaporoskiej Elektrowni Atomowej na południu Ukrainy wciąż pozostaje 1,5 tys. pracowników, którzy są lojalni wobec Kijowa i nie zgadzają się na współpracę z wrogiem; te osoby czekają na nadejście naszej armii - oznajmił w czwartek prezes ukraińskiego koncernu Enerhoatom Petro Kotin.
13:49 Do Kijowa przybyła pierwsza partia wagonów metra z Warszawy - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Wagony, które w Warszawie wycofano z eksploatacji będą użyte do napraw kijowskiego metra, bowiem należą do tej samej serii.
Warszawa przekazuje je bezpłatnie, a do Kijowa trafi łącznie 60 wagonów. "Jest to znacząca pomoc dla metra w Kijowie, bowiem 80 proc. składu wyprodukowano w ZSRR; analogiczne wagony używane są w metrze warszawskim" - napisał Kliczko na serwisie Telegram.
13:39 Jak były kanclerz Niemiec może upaść tak nisko i świętować razem z Rosjanami, którzy zabijają nas, Ukraińców - powiedział portalowi dziennika "Bild" były bokserski mistrz świata Wołodymyr Kliczko, komentując informację o obecności Gerharda Schroedera na przyjęciu w rosyjskiej ambasadzie. Uważam to za obrzydliwe, dodał.
We wtorek w ambasadzie Rosji w Berlinie odbyło się przyjęcie z okazji rocznicy zwycięstwa Związku Radzieckiego nad Niemcami w maju 1945 r. Wśród gości byli niemieccy politycy, m.in. były kanclerz Gerhard Schroeder i jego żona So-yeon Schroeder-Kim, politycy AfD Alexander Gauland i Tino Chrupalla, Klaus Ernst z Partii Lewicy oraz były sekretarz generalny SED (Socjalistyczna Partia Jedności Niemiec rządząca w NRD) Egon Krenz - poinformowała gazeta "Berliner Zeitung".
12:39 Wielka Brytania przekazała Ukrainie duże zasoby pocisków manewrujących powietrze-ziemia Storm Shadow o zasięgu do 300 km - poinformowała w czwartek stacja CNN, potwierdzając wcześniejsze zapowiedzi amerykańskiego dziennika "Washington Post", że rząd w Londynie dostarczy tę broń władzom w Kijowie.
Storm Shadow to prawdziwy "game changer", który znacząco zmieni sytuację na froncie, jeśli chodzi o możliwość dosięgnięcia bardziej oddalonych celów. Właśnie o takie pociski Kijów prosił swoich sojuszników od samego początku wojny. Co ważne, to uzbrojenie zostało dostarczone Ukrainie przed zapowiadaną kontrofensywą przeciwko rosyjskim wojskom - podkreślił CNN, powołując się na swoich informatorów w amerykańskiej armii.
W poniedziałek "Washington Post" ujawnił, że brytyjskie władze są gotowe ofiarować Ukrainie rakiety o zasięgu dalszym, niż wszystkie inne rodzaje broni przekazane dotychczas temu państwu. Jak wówczas przypuszczano, prawdopodobnie byłyby to pociski manewrujące powietrze-ziemia typu Storm Shadow, którymi można uzbroić ukraińskie samoloty produkcji sowieckiej.
12:03 54-letni dojarz krów z jakuckiej wsi na rosyjskiej Syberii wygrał 10 milionów rubli (ok. 550 tys. zł), roztrwonił pieniądze w dwa miesiące, po czym zgłosił się na ochotnika na wojnę - donosi niezależny rosyjski portal Ważnyje Istorii. "Walczymy z idiotami" - komentują Ukraińcy.
"Chcę zmienić swoje życie" - powiedział Gawriił Tierentiew, który powiedział reporterowi lokalnego portalu, że rzucił pracę w farmie krów i zgłosił się do jednostki ochotniczej, która przyjmuje mężczyzn do 60 roku życia.
14 stycznia Terentiew wygrał główną nagrodę w jakuckiej loterii Orogoy (po jakucku - "sukces") - 10 milionów rubli. Początkowo mówił, że mimo wygranej nie planuje porzucić swojej pracy dojarza i myślał o założeniu własnego biznesu. Potem jednak rzucił się w wir rozrywek, pojechał na wakacje do Soczi. Rozdawał pieniądze przygodnie poznanym kobietom, a sporą część wygranej "dał na przechowanie znajomej, która z jakiegoś powodu uznała, że może nimi rozporządzać, po czym zniknęła" - czytamy na opozycyjnym portalu.
11:32 Od początku inwazji Rosji na Ukrainę propaganda rosyjska deprecjonuje Siły Zbrojne Ukrainy. To element wojny - podkreślił pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn.
"Od początku inwazji Rosji na Ukrainę propaganda rosyjska deprecjonuje Siły Zbrojne Ukrainy. To element wojny. Analiza tych działań wskazuje, że Rosja wzmacnia ten wektor w reakcji na wydarzenia na froncie" - napisał w czwartek na Twitterze Stanisław Żaryn.
Zwrócił uwagę, że w ostatnich miesiącach wzmocniona aktywność propagandowa w tym obszarze była reakcją na skuteczne działania armii ukraińskiej. "W tym: ataki na okupowanym przez Rosję Krymie, walki w Enerhodarze czy kontrofensywę na Bachmut" - wyliczył.
"Szerzenie przekazów informacyjnych obliczonych na deprecjonowanie SZ Ukrainy to próba osłabienia morale żołnierzy, a także neutralizacji niekorzystnych dla Rosji działań ukraińskich obrońców" - ocenił.
11:06 Nauczyciel historii z republiki Komi w Rosji został skazany na 5,5 roku kolonii karnej za komentarz w internecie, w którym nazwał eksplozję na rosyjskim moście na anektowany Krym prezentem dla "Putlera", czyli Władimira Putina - podał w czwartek niezależny portal Mediazona.
Sprawę Nikity Tuszkanowa sąd rozpatrzył w ciągu jednego dnia i wydał wyrok tylko pół roku niższy niż wymiar kary żądany przez prokuratora. Nauczyciel był oskarżony o "usprawiedliwianie terroryzmu" za pośrednictwem internetu i "dyskredytację armii" rosyjskiej. Powodem było kilka komentarzy z jesieni 2022 roku, w których eksplozję na moście na anektowany Krym nazwał on "prezencikiem na urodziny Putlera". Określenie "Putler" bywa używane jako umowne połączenie nazwisk "Putin" i "Hitler". Do silnego wybuchu, który uszkodził most doszło w październiku 2022 roku.
Mężczyzna został aresztowany pod koniec 2022 roku i umieszczony w oficjalnym rejestrze ekstremistów i terrorystów prowadzonym przez Federalną Służbę Monitoringu Finansowego (Rosfinmonitoring). W 2021 roku Tuszkanow został zwolniony z pracy z powodu poparcia wyrażanego dla opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Nauczyciel bezskutecznie odwoływał się do sądu od tej decyzji. Nie został również przyjęty do pracy w innych szkołach.
10:24 Ukraina potrzebuje więcej czasu na rozpoczęcie długo oczekiwanej kontrofensywy przeciwko Rosji, ponieważ jej wojsko nadal potrzebuje obiecanej pomocy z Zachodu - powiedział w czwartek prezydent Wołodymyr Zełenski w rozmowie ze stacją BBC.
"Z tym, co mamy, możemy iść do przodu i odnosić sukcesy. Ale stracilibyśmy wielu ludzi. Myślę, że to jest nie do przyjęcia. Dlatego musimy poczekać. Potrzebujemy jeszcze trochę czasu" - wyjaśnił ukraiński prezydent.
Zełenski określił brygady bojowe, z których część była szkolona przez kraje NATO, jako "gotowe", ale powiedział, że armia nadal potrzebuje "pewnych rzeczy", w tym pojazdów opancerzonych, które "docierają partiami".
Jak zauważa BBC, w ostatnich tygodniach władze ukraińskie starały się zarówno publicznie, jak i prywatnie tonować oczekiwania w związku ze spodziewaną kontrofensywą. Wysoki rangą urzędnik państwowy, który mówił pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że przywódcy kraju "zrozumieli, że muszą odnieść sukces", ale atak nie powinien być postrzegany jako coś, co zakończy trwającą prawie 15 miesięcy wojnę.
10:07 Wiele państw podejmuje obecnie działania, których celem jest zmuszenie nas do jak najszybszego rozpoczęcia negocjacji pokojowych na warunkach Rosji. Wywiera się na nas presję - oznajmił w czwartek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.
"Pamiętajcie, że jeśli będziemy o czymkolwiek rozmawiać, i prezydent podejmie w tej kwestii stosowną decyzję, to stanie się to wyłącznie na warunkach naszego państwa" - podkreślił Daniłow na antenie ukraińskiej telewizji.
Polityk dodał, że władze w Kijowie "działają według własnych planów i nie zamierzają się do nikogo dostosowywać". Dotyczy to m.in. obrony Bachmutu w obwodzie donieckim, atakowanego przez rosyjskie wojska od sierpnia ubiegłego roku.
09:15 Trzy osoby zginęły w ciągu minionej doby w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy; po jednej ofierze śmiertelnej odnotowano w regionach chersońskim i charkowskim, na południu i północnym wschodzie kraju - powiadomiły w czwartek rano władze tych jednostek administracyjnych.
W środę rosyjscy okupanci zabili dwóch cywilów w miasteczku Czasiw Jar i jednego w miejscowości Nowokałynowe. Ponadto dwie osoby zostały ranne. Od 24 lutego 2022 roku, czyli początku inwazji Kremla na sąsiedni kraj, w obwodzie donieckim zginęło już 1501 mieszkańców, a 3488 doznało obrażeń. Ten bilans dotyczy jednak wyłącznie potwierdzonych przypadków i nie uwzględnia znacznie większej liczby ofiar m.in. w Mariupolu - poinformował na Telegramie gubernator regionu donieckiego Pawło Kyryłenko.
Najeźdźcy ponownie ostrzeliwali wyzwolone tereny obwodu chersońskiego m.in. z dział artyleryjskich, samolotów i czołgów. Jedna osoba zginęła. W ciągu ostatniej doby udało się ewakuować kolejnych 95 cywilów - czytamy w komunikacie szefa władz Chersońszczyzny Ołeksandra Prokudina.
08:35 Od początku 2023 roku rosyjskie ministerstwo obrony zintensyfikowało program rekrutacji rosyjskich więźniów do walki na Ukrainie, a w samym kwietniu zaciągnęło się prawdopodobnie do 10 tys. skazańców - przekazało w czwartek brytyjskie ministerstwo obrony.
Jak przypominano w codziennej aktualizacji wywiadowczej, od lata 2022 roku więźniowie byli kluczową pulą rekrutów dla operacji prowadzonych na Ukrainie przez prywatną firmę wojskową Grupa Wagnera, która jednak z dużym prawdopodobieństwem utraciła dostęp do rosyjskiego systemu penitencjarnego w lutym tego roku, gdy eskalował jej publiczny spór z ministerstwem obrony.
"Prowadzona przez ministerstwo obrony kampania rekrutacji więźniów jest częścią szerszych, intensywnych działań rosyjskiego wojska, mających na celu zwiększenie jego liczebności, przy jednoczesnej próbie uniknięcia wprowadzenia nowej obowiązkowej mobilizacji, która byłaby bardzo niepopularna wśród rosyjskiej opinii publicznej" - napisano.
08:25 Rozpowszechnione problemy ze zdolnością bojową nękające wojska rosyjskie w rejonie Bachmutu sprawiają, że ich zdolności obrony przed lokalnymi kontratakami ukraińskimi są ograniczone - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
"Rozpowszechnione problemy ze zdolnością bojową Rosjan, pogłębione ciągłymi atakami na wyczerpanie w rejonie Bachmutu, znacznie ograniczają - jak się wydaje - możliwości sił rosyjskich w tym rejonie, by bronić się przed lokalnymi kontratakami ukraińskimi" - czytamy w raporcie.
"(Rosyjska) 72. samodzielna brygada zmechanizowana jest symbolem wielu endemicznych problemów z formowaniem wojsk, z którymi boryka się armia rosyjska" - wskazują analitycy. Przypominają, że brygada ta należała do 3. korpusu armijnego utworzonego w Rosji w 2022 roku w znacznym stopniu z batalionów ochotniczych. Elementy 3. korpusu, w tym prawdopodobnie 72. brygada, w dużym stopniu zostały zniszczone podczas kontrofensywy ukraińskiej w obwodzie charkowskim. Z doniesień mediów ukraińskich wynika, że następnie elementy 72. brygady przeniesiono do obwodu mikołajewskiego, gdzie znów doznały znacznych zniszczeń podczas kontrofensywy ukraińskiej na południu kraju.
07:28 Kreml przestał wypłacać wynagrodzenia okupacyjnym administracjom z południa Ukrainy - powiadomił w środę portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez Siły Operacji Specjalnych ukraińskiej armii.
Zaległości płacowe w "administracjach wojskowo-cywilnych" na podbitych przez Rosję terenach obwodu zaporoskiego sięgają od jednego do dwóch i pół miesiąca. Okupacyjne władze z nadania Kremla utrzymują, że dzieje się tak z powodu "trudności o charakterze biurokratycznym".
Jak jednak dowiedzieliśmy się od naszych informatorów, jest to celowe blokowanie wypłat przez Moskwę - czytamy na łamach rządowego serwisu.
Również w środę lojalny wobec Kijowa wiceprzewodniczący rady regionu chersońskiego Jurij Sobołewski przekazał doniesienia, że podobna sytuacja ma miejsce na Chersońszczyźnie. Lokalni ukraińscy kolaboranci, którzy podjęli tam współpracę z wrogiem, mają się czuć "porzuceni" przez swoich mocodawców i starać się za wszelką cenę wyjechać do Rosji.
06:58 Środowa wizyta doradcy prezydenta Brazylii Luiza Inacio Luli da Silva, który próbuje mediować w wojnie Rosji z Ukrainą, może przysłużyć się procesowi pokojowemu - oceniają brazylijskie media podróż Celso Amorima do Kijowa. Przypominają, że w kwietniu odbył on podróż do Moskwy, gdzie spotkał się z władzami Rosji.
Portal Veja cytuje słowa wiceministra spraw zagranicznych Ukrainy Andrija Melnyka, który w środę stwierdził, że “Brazylia ma ważną rolę” w procesie pokojowym.
A long fruitful day of Chief Adisor to Brazilian President Lula da Silva @LulaOficial H.E. Minister Amb. Celso Amorim visiting Kyiv. Obrigado pela sua visita ao nosso país🙏🏻 pic.twitter.com/K2jcqAGtnv
— Andrij Melnyk (@MelnykAndrij) May 10, 2023Happy to meet Chief Advisor of Brazilian President Lula da Silva @LulaOficial H.E. Minister Amb. Celso Amorim. Brazil can play an important role to stop Russian aggression & reach a lasting & just peace. We also strive to reinvigorate a 🇺🇦🇧🇷2009 Strategic Partnership. Obrigado🙏🏻 pic.twitter.com/VqTECq0jZQ
— Andrij Melnyk (@MelnykAndrij) May 10, 2023Brazylijskie media odnotowują optymizm i wiarę Melnyka po spotkaniu z Amorimem, które odbyło się w Kijowie, jak dodają, “za zamkniętymi drzwiami”.
“Brazylia może odegrać ważną rolę dla zawieszenia broni podczas rosyjskiej agresji oraz w osiągnięciu trwałego i sprawiedliwego pokoju” - napisał po spotkaniu z doradcą Luli wiceminister Melnyk.
03:39 Rząd Mołdawii premiera Dorina Receana zrezygnował z zamiaru ograniczenia importu ukraińskich zbóż - podał w środę późnym wieczorem minister rolnictwa i przemysłu spożywczego Vladimir Bolea.
Szef resortu rolnictwa, a zarazem wicepremier Mołdawii poinformował, że rząd odstąpił od planu wprowadzenia ograniczeń w imporcie zbóż z Ukrainy, ale zamierza uruchomić mechanizmy chroniące rodzimych rolników.
Bolea zapowiedział też, że władze zwiększą monitoring transportów zboża z Ukrainy, aby te opuszczały tranzytem terytorium Mołdawii.
W piątek minister Bolea ogłosił, że rząd Mołdawii poinformował ambasadora UE w Kiszyniowie Janisa Mazeiksa, że gabinet Dorina Receana planuje wprowadzić tymczasowe ograniczenia na import ukraińskich zbóż.
23:37 Prokurator generalny USA Merrick Garland zaakceptował w środę przekazanie skonfiskowanych aktywów rosyjskiego oligarchy na rzecz odbudowy Ukrainy - poinformowała agencja Reutera.
20:55 W obwodzie zaporoskim pod pretekstem ewakuacji ludności cywilnej Rosjanie wywożą zagrabiony majątek z miejscowości przyfrontowych – informuje sztab generalny ukraińskiej armii w środę wieczorem.
W Enerhodarze, jak powiadomiono w komunikacie sztabu, rosyjscy wojskowi okradli wszystkie placówki medyczne, a następnie wywieźli wyposażenie do Symferopola na okupowanym Krymie. Obrabowane zostały także wszystkie przedsiębiorstwa w strefie przemysłowej niedaleko od Zaporoskiej Elektrowni Atomowej.
Według informacji posiadanych przez stronę ukraińską mieszkańcy, których „ewakuowano” z okupowanego Tokmaku do Berdiańska skarżą się na złe warunki pobytu, brak okien, elektryczności, ciepłej wody i mebli. Władze okupacyjne zabroniły im powrotu do Tokmaku.
20:30 Rosja przestawiła całą gospodarkę na tory wojenne i przygotowuje się do długotrwałej wojny – ocenił w wywiadzie dla agencji Ukrinform ukraiński analityk Wałentyn Badrak.
„Rosji udało się do końca 2022 r. przestawić na tory wojenne swój przemysł zbrojeniowy. De facto miało miejsce przeformatowanie całej gospodarki na potrzeby długotrwałej wojny” – ocenił Badrak, który jest szefem organizacji Centrum Badań Armii, jej Przemian i Rozbrojenia.
Badrak ocenił, że jednym z czynników, który to umożliwił, był m.in. ograniczony charakter zachodnich sankcji. „Potwierdza to fakt, że wprowadzano wiele pakietów sankcyjnych. UE wprowadza już 10 czy 11 pakiet. Wszystko było spowodowane polityką Zachodu, by działać stopniowo, krok po kroku, a następnie oceniać, czy to działa, czy nie” – powiedział Badrak.
(PAP)
Rozpoczyna się kontrofensywa? Wojsko Ukrainy: rosyjska armia panikuje i rozprasza swoje siły na południu [RELACJA NA ŻYWO]
2023-05-11 08:09 aktualizacja: 2023-05-12, 07:17
Wojna w Ukrainie, fot. PAP/AA Abaca
Rosyjska armia panikuje i rozprasza swoje siły na południu Ukrainy, bo nie wie, z którego kierunku spodziewać się najsilniejszego uderzenia - powiedziała w czwartek rzeczniczka armii ukraińskiej na południu kraju Natalia Humeniuk. Rzeczniczka podkreśliła, że sytuacja na kierunku chersońskim na południu Ukrainy pozostaje napięta - pisze portal ukraińskiej redakcji Radia Swoboda. "Wróg kontynuuje ostrzały mimo tego, że odczuwa wypieranie z naszej strony; próbuje zajmować pozycje bardzo ostrożnie, bo czuje się niespokojnie na tym paśmie, nad którym pracujemy" - powiedziała Humeniuk.
Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.