Z okazji obchodzonego 27 maja Dnia Samorządu Terytorialnego, prezydent wręczył w czwartek odznaczenia państwowe ponad 50 osobom zasłużonym w działalności na rzecz samorządu terytorialnego i podziękował samorządowcom oraz pracownikom samorządu za pracę i służbę.
Prezydent mówił, że samorząd terytorialny sanowi ważną część życia politycznego, gospodarczego, ale przede wszystkim społecznego i – jego zdaniem - przez ostatnie dziesięciolecia bardzo dobrze przysłużył się Rzeczypospolitej. Wyraził też wdzięczność samorządowcom za udział w pracach legislacyjnych nad projektami ustaw, m.in. w ramach prezydenckiej rady ds. samorządu terytorialnego. Według niego, służy to „dziełu poprawiania Rzeczpospolitej”.
Prezydent stwierdził też, że ostatnie lata to dla Polski czas dynamicznego rozwoju w trudnych warunkach: pandemii oraz wojny w Ukrainie. „Dziękuję za bardzo dobry efekt synergii i współpracy pomiędzy państwem, przedstawicielami samorządów, a także i przedstawicielami administracji rządowej” - dodał.
Podziękował obecnym na uroczystości przedstawicielom rządu za fundusze, które – jak mówił – płyną do samorządów w ostatnich latach „w kwotach do tej pory nienotowanych”, zaś samorządowcom za dobre wykorzystywanie tych środków.
Prezydent mówił także o pomocy, jakiej Polska udzieliła uchodźcom z Ukrainy. „Wobec straszliwej próby, jakiej poddany został naród ukraiński i państwo ukraińskie, my, jako sąsiad, stanęliśmy na wysokości zadania. Przede wszystkim pod względem ludzkim” – powiedział Duda.
Po raz kolejny wyraził wdzięczność Polakom za spontaniczną pomoc uciekającym przed wojną, a także samorządowcom, za usystematyzowanie i organizację tej pomocy. „Dziękuję państwu z całego serca, że robiliście to znakomicie i niezwykle mądrze, ogromnie dziękuję za dobrą współpracę z rządem w tym zakresie” – dodał. Jak mówił Duda, podczas międzynarodowych spotkań jego rozmówcy chwalą Polskę za to, jak zachowała się po wybuchu wojny.
Prezydent przypomniał ponadto, że 15 maja skierował do Sejmu projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących regulacji stanu prawnego niektórych dróg ogólnodostępnych. Zaznaczył, że projektowane przepisy usprawnią proces modernizacji dróg lokalnych, w miejscach, gdzie są problemy własnościowe. (PAP)
Autorka: Aleksandra Rebelińska
mj/