O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Wróci odstrzał wilków w Polsce? Rolnicy alarmują i proszą rząd o zmianę przepisów

Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy o podjęcie działań mających na celu zmianę statusu wilka, uproszczenie procedur odstrzału, co pozwoli na realny wpływ na regulację jego populacji.

Rolnicy alarmują, że w Polsce jest coraz więcej wilków Fot. Rolf Nussbaumer/	PAP/Alamy
Rolnicy alarmują, że w Polsce jest coraz więcej wilków Fot. Rolf Nussbaumer/ PAP/Alamy

Jak informuje KRIR, do biur wojewódzkich izb rolniczych systematycznie napływają informacje od rolników w sprawie wzrostu liczebności zwierząt chronionych, m.in. żubrów, wilków i rysi.

Liczebność wilka z roku na rok gwałtownie wzrasta, a przy tym i szkody w gospodarstwach rolnych są częstsze. Wilki atakują zwierzęta wypasane przez rolników, zagryzają psy oraz powodują straty u hodowców danieli.

Ponadto coraz częściej można je spotkać wśród zabudowań i w miejscach, gdzie na co dzień przebywają ludzie. Wśród watah wilczych można zaobserwować również hybrydy, które nie boją się obecności człowieka, powoduje to bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców wsi, a także małych miasteczek z luźną zabudową.

"W związku z coraz większą presją populacji wilka, wydaje się, że zmiana statusu jego ochrony powinna być uwzględniona w działaniach Rządu RP, co pozwoliłoby na ochronę zdrowia ludzi, ograniczenie strat rolników oraz zachowanie odpowiedniej liczebności tych drapieżników" - napisano w piśmie.

Wilki od 1998 r. są chronione w całym kraju. Obecny status prawny wilka reguluje ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody oraz Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Zgodnie z nimi wilki objęte są ochroną ścisłą, czyli zabronione jest ich zabijanie, okaleczanie, chwytanie czy przetrzymywanie. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska

mar/
 

Zobacz także

  • Wilk. Fot. PAP/Darek Delmanowicz (zdjęcie ilustracyjne)

    Naukowcy stworzyli wilki o cechach gatunku wymarłego ponad 10 tysięcy lat temu

  • Wilki zamieszkują Puszczę Kampinoską zaledwie od 12 lat. Swój dom mają tu dwie wilcze rodziny [NASZE WIDEO]

  • Wilk iberyjski. Fot. PAP/EPA/J.L. CEREJIDO

    W tym kraju liczba grup rodzinnych wilka iberyjskiego spada. Rośnie zagrożenie ostrzałem

  • Wilki o nietypowym umaszczeniu zarejestrowali przyrodnicy z fundacji Save Wildlife. Fot. Facebook / SAVE Wildlife Conservation Fund

    Czarne wilki w świętokrzyskich lasach. W Europie to przyrodniczy unikat

Serwisy ogólnodostępne PAP