Projekt przebudowy placu Defilad: Jan śpiewak: pozbycie się betonu to nasz pomysł

2023-06-07 07:53 aktualizacja: 2023-06-07, 08:09
 Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski (P), dyrektor Zarządu Dróg Miejskich m.st. Warszawy Łukasz Puchalski (2L) oraz zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy Wojciech Wagner (L) podczas briefingu prasowego na placu Defilad w Warszawie, Fot. PAP/Paweł Supernak
Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski (P), dyrektor Zarządu Dróg Miejskich m.st. Warszawy Łukasz Puchalski (2L) oraz zastępca dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy Wojciech Wagner (L) podczas briefingu prasowego na placu Defilad w Warszawie, Fot. PAP/Paweł Supernak
O rozpoczęciu przebudowy fragmentu placu Defilad, nazywanego placem Centralnym, poinformował we wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Miejski aktywista Jan Śpiewak skomentował tę informację krótko: to nasz pomysł. Chodzi o usunięcie betonu z tego miejsca.

Prezydent Warszawy zapowiedział, że w miejscu pustych betonowych przestrzeni, powstanie pełna zieleni, nowoczesna przestrzeń służąca mieszkańcom i turystom.

Miejski aktywista Jan Śpiewak przypomniał w rozmowie z PAP, że wcześniejsze projekty aranżacji placu Centralnego, przedstawione jeszcze w 2017 roku, pełne były betonu.

"Zrobiliśmy wtedy z Miasto Jest Nasze, akcję wokół tego, że jest to skandal. I dopiero po tym, jak wyśmialiśmy te projekty i zaczęliśmy zbierać pomysły na park Centralny, to wtedy dorzucili trochę zieleni. A wcześniej chcieli tam zrobić plac, na którym miały się odbywać wydarzenia multimedialne i było to całkowicie betonowe" - powiedział Śpiewak.

Zaznaczył, że dopiero po naciskach Miasto Jest Nasze i jego, ratusz zrobił kolejny konkurs. "To jest efekt naszej akcji. To nasz pomysł" - skomentował.

Podkreślił, że dobrze, że na placu pojawi się zieleń, ale nie zmienia to faktu, że po drugiej stronie został olbrzymi, betonowy parking. "W mojej ocenie, nadal okolice Pałacu Kultury będą wizualnym śmietniskiem i tej zieleni powinno być znacznie więcej. Tak naprawdę dobrze by było wrócić do koncepcji parku Centralnego" - ocenił.

Prezydent Warszawy podczas wtorkowej konferencji przekazał, że nowy plac będzie miejsce, zielonym i uporządkowanym, ale również będzie nawiązywać do historii miasta. "Zostanie odwzorowana siatka ulic, które tutaj były przed wojną. Ale samo miejsce będzie inne, nowoczesne i przestronne, z którego wszyscy będziemy dumni. To część przebudowy całego centrum. Wszystkie ulice wokół będą się zmieniać. Bo Warszawa zasługuje na nowe centrum" - powiedział Trzaskowski.

Na placu znajdą się trawniki o łącznej powierzchni kilku tysięcy metrów kwadratowych. Projekt zakłada też posadzenie ponad 40 gatunków roślin cebulowych i gatunków bylin. Do tego dojdzie 11 gatunków krzewów, a także 109 drzew takich, jak m.in. robinie akacjowe, jesiony, glediczje, derenie, grujeczniki, miłorzęby i magnolie.

Na placu powstaną 4 zbiorniki retencyjne, w którym będzie zbierana deszczówka do nawadniania placu. Będą na głębokości 6 a w jednym przypadku nawet 8 metrów.

Do budowy użytych zostanie 6 rodzajów kamienia, z czego znaczna część to kamień odzyskany z rozbiórki tego placu. 1/3 kamienia planowana jest do odzyskania, natomiast reszta uzupełniona zostanie kamieniem skandynawskim - grafitem w trzech kolorach: szarym, czerwonym i zielonym.

Obrysy dawnych kamienic zostaną wykonane z wielkoformatowych płyt kamiennych w różnych wybarwieniach: szarym i czerwonym. Dawne dziedzińce zostaną wybrukowane ponownie wykorzystaną kostką granitową z placu Defilad oraz uzupełnione płytami granitowymi z okolic trybuny honorowej. Układ ulic z 1939 r. przypomną w tym miejscu pasy ułożone z kostki granitowej.

Inwestycja ma zakończyć się do końca lipca przyszłego roku. 

autorka: Marta Stańczyk

sm/