Prezes RARS: przedstawiliśmy stronie ukraińskiej listę możliwej pomocy, będziemy reagować na bieżąco

2023-06-08 16:05 aktualizacja: 2023-06-08, 20:23
Zalane tereny, trwa ewakuacja ludności cywilnej. Fot. PAP/AA/ABACA
Zalane tereny, trwa ewakuacja ludności cywilnej. Fot. PAP/AA/ABACA
Przedstawiliśmy stronie ukraińskiej listę możliwych obszarów pomocy po zniszczeniu przez Rosjan tamy na Dnieprze - poinformował PAP prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski. Dodał, że obecnie priorytetem dla Ukraińców jest ewakuacja poszkodowanych z zagrożonych obszarów.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował w środę, że w związku z dramatyczną sytuacją ludności cywilnej po wysadzeniu przez Rosję zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce, Ukrainie zostanie przekazany sprzęt od Państwowej Straży Pożarnej. To 10 cystern na wodę o pojemności 18 tysięcy litrów, a także 10 pomp wysokiej wydajności około 12 tysięcy litrów na minutę każda.

Prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski przekazał w rozmowie z PAP, że stronie ukraińskiej przedstawiona została lista możliwej pomocy.

"Jesteśmy w stałym kontakcie; będziemy reagować na bieżące potrzeby" - powiedział prezes RARS. Dodał, że Ukraińcy obecnie koncentrują się na ewakuacji osób poszkodowanych.

Jak dowiedziała się PAP, na liście zaoferowanej pomocy znalazły się m.in. zapory, osuszacze i inny sprzęt przeznaczony do usuwania skutków powodzi.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podało w środę, że o pomocy Ukrainie po zniszczeniu tamy na Dnieprze z komisarzem UE ds. zarządzania kryzysowego Janezem Lenarcziczem rozmawiał wiceminister Bartosz Grodecki.

"Potwierdziłem u komisarza złożenie przez stronę ukraińską zapotrzebowania i wniosku o uruchomienie Unijnego Mechanizmu Ochrony Ludności. Przekazałem także informację na temat aktualnej sytuacji w regionie oraz o udzielonej już przez nasz rząd pomocy. Poprosiłem również o zintensyfikowanie działań pomocowych oraz zadeklarowałem wsparcie naszego hubu logistycznego" - mówił PAP Bartosz Grodecki.

O zapotrzebowanie rzeczowe strona ukraińska wystąpiła za pośrednictwem Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego (ERCC) w ramach unijnego mechanizmu. MSWiA przypomniało w środę, że Polska od 2022 roku zabiegała o wsparcie dla Ukrainy we wstąpieniu do tego systemu.

Władze Ukrainy poinformowały, że Rosjanie wysadzili w nocy z poniedziałku na wtorek zaporę w Nowej Kachowce, która tworzy rozciągający się na 240 kilometrach Zbiornik Kachowski. Według władz ukraińskich zlokalizowana na zaporze hydroelektrownia została całkowicie zniszczona i może to być "największa katastrofa technologiczna od dziesięcioleci". (PAP)

Autor: Marcin Chomiuk

jc/