O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Rekordowa kwota za obraz Gustava Klimta. „Dama z wachlarzem” najdroższym dziełem sztuki sprzedanym w Europie

Jeden z ostatnich obrazów austriackiego malarza, Gustava Klimta, został sprzedany za 85,3 mln funtów (440,4 mln zł) w domu aukcyjnym w Sotheby's w Londynie. Żadne inne dzieło sztuki nie osiągnęło tak wysokiej ceny na aukcji w Europie.

Źródło: Sotheby's /Twitter
Źródło: Sotheby's /Twitter

Przed aukcją eksperci wyceniali „Damę z wachlarzem” na około 65 mln funtów. Ostateczna kwota okazała się znacznie wyższa. Po 10-minutowej licytacji, w której brało udział czterech oferentów, obraz kupiła doświadczona marszand, Patti Wong, która reprezentowała tajemniczego kolekcjonera z Hongkongu.

Do tej pory najdroższym dziełem sztuki sprzedanym na aukcji w Europie była rzeźba z brązu szwajcarskiego artysty Alberto Giacomettiego „Idący człowiek I” z 1961 r. W 2010 r. dzieło trafiło pod młotek za 65 milionów funtów. Wtedy też do transakcji doszło w domu aukcyjnym Sotheby's w Londynie. Prawdopodobnie rzeźbę kupiła milionerka Lily Safra, wdowa po libańskim bankierze Edmondzie J. Safrze.

Według Sotheby's „Dama z wachlarzem” była jednym z dwóch obrazów znajdujących się w wiedeńskiej pracowni Klimta w chwili jego śmierci – w lutym 1918 r. Artysta nie malował go na zamówienie i też tożsamość przedstawionej na niej kobiety nie jest znana (prawdopodobnie była tancerką). W tym przypadku Klimt wyraźnie eksperymentował ze stylem, co jest uwidocznione w ekspresyjnych pociągnięciach pędzla i swobodniejszym podejściu do wzorów w tle. Z kolei szata, w którą odziana jest modelka, trzymany przez nią wachlarz i motywy w tle, takie jak: feniks w locie, żuraw, złoty bażant i kwiaty lotosu, odzwierciedlają ówczesne, coraz silniejsze zainteresowania Klimta kulturą i sztuką wschodnioazjatycką. (PAP Life)

mmi/

Zobacz także

  • "Pocałunek" Gustava Klimta. Fot. Wikimedia commons

    Czerwone krwinki mogły inspirować Gustava Klimta przy malowaniu „Pocałunku”

  • "Portret panny Lieser" Gustava Klimta Fot. Dom aukcyjny im Kinsky GmbH

    Dzieło Klimta nie było widziane od dziesięcioleci. Teraz trafi na aukcję

Serwisy ogólnodostępne PAP