Źródło PAP: Polski Holding Hotelowy złożył pozwy przeciwko redaktorom naczelnym GW i Wyborcza.pl

2023-06-30 08:31 aktualizacja: 2023-06-30, 11:30
Siedziba Gazety Wyborczej w Warszawie, Fot. PAP/Szymon Pulcyn
Siedziba Gazety Wyborczej w Warszawie, Fot. PAP/Szymon Pulcyn
Jak dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do spółki, Polski Holding Hotelowy złożył pozwy przeciwko redaktorom naczelnym Gazety Wyborczej oraz Wyborcza.pl. Chodzi o sprostowanie informacji dotyczącej nielegalnej inwigilacji gości w obiektach PHH oraz udziału w remoncie mieszkania Joachima Brudzińskiego.

17 kwietnia na łamach Gazety Wyborczej opublikowano artykuł pt. "Służby, hotele i »lekarz sanitarny«" i tego samego dnia opublikowano "analogiczny treściowo artykuł" na portalu wyborcza.pl pod tytułem "Hotele na podsłuchu. 'Wyborcza' ujawnia, jak służby PiS śledzą opozycję".

Jak dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do spółki, Polski Holding Hotelowy złożył pozwy przeciwko redaktorom naczelnym Gazety Wyborczej oraz Wyborcza.pl o publikację sprostowań w związku z "publikacją nieprawdziwych i nieścisłych informacji nt. spółki w artykułach red. Wojciecha Czuchnowskiego, dotyczących inwigilacji w hotelach PHH oraz udziału spółki w remoncie mieszkania europosła Joachima Brudzińskiego".

"Oba artykuły zawierają nieprawdziwe informacje jakoby, Polski Holding Hotelowy (PHH) uczestniczył w nielegalnej inwigilacji gości w hotelach i obiektach PHH. W artykułach postawiono także tezę, jakoby owa inwigilacja miała dotyczyć m.in. pana Bartosza Kramka oraz spotkania przedstawicieli opozycji ze Swiatłaną Cichanouską w dniu 10.09.2020 r. w hotelu Courtyard by Marriott Warsaw Airport" – wynika ze źródeł PAP.

W reakcji na publikację artykułów PHH opublikował – zgodnie ze źródłem PAP – stanowcze oświadczenie i sprostowania zaprzeczające, aby w hotelach i obiektach Holdingu dochodziło do nielegalnej inwigilacji. Zaprzeczono także, aby ze strony zarządu PHH miało dochodzić do nakłaniania pracowników PHH do współpracy z ABW w zakresie prowadzenia bezprawnej inwigilacji przedstawicieli opozycji.

"W swoim sprostowaniu PHH podkreślił również, że nieprawdziwa jest informacja, jakoby w PHH miano zmuszać byłego pracownika spółki – Roberta Z. do współpracy z ABW w zakresie nielegalnej inwigilacji, w tym rzekomej inwigilacji p. Bartosza Kramka" – podkreślono.

Spółka wystąpiła do redaktorów naczelnych Gazety Wyborczej oraz Wyborcza.pl z żądaniami publikacji sprostowań, jednak z pozyskanych informacji wynika, że odmówili oni ich publikacji. Z uwagi na to Polski Holding Hotelowy złożył pozew o nakazanie publikacji sprostowań. Jak stwierdziło źródło PAP, pozew już trafił do sądu.

Dodano, że PHH wytoczył również drugi proces dotyczący artykułów red. Wojciecha Czuchnowskiego, sugerujących udział spółki w remoncie mieszkania europosła Joachima Brudzińskiego. Spółka domaga się publikacji sprostowań w związku z artykułami "Państwowy remont u Brudzińskiego", opublikowanymi w dniu 11.05.2023 r. na pierwszej stronie papierowego wydania "Gazety Wyborczej" i za pośrednictwem portalu Wyborcza.pl.

Jak przekazało źródło PAP, PHH złożył także pozew przeciwko byłemu pracownikowi Robertowi Z., kierownikowi ds. bezpieczeństwa, w związku z naruszaniem dóbr osobistych byłego pracodawcy.

"Spółka złożyła również prywatny akt oskarżenia o publiczne zniesławienie. Toczą się także zaawansowane czynności prowadzone przez policję pod nadzorem prokuratury w sprawie byłego pracownika PHH, dotyczące nękania i gróźb kierowanych pod adresem koleżanek i kolegów z pracy. Działania prokuratorskie dotyczą także nieuprawnionego dostępu przez Roberta Z. do systemów informatycznych Spółki oraz fałszowania dokumentów organów ścigania" – zaznaczono. (PAP)

kw/