W większości kultur pierwotnych polowały kobiety. Lepiej radziły sobie też z bronią

2023-07-03 13:37 aktualizacja: 2023-07-03, 20:26
Malowidła z jaskini Lascaux. Fot. PAP/EPA/CAROLINE BLUMBERG
Malowidła z jaskini Lascaux. Fot. PAP/EPA/CAROLINE BLUMBERG
Naukowcy obalili popularne przekonanie, że to mężczyźni polowali, a kobiety co najwyżej zajmowały się zbieractwem. Z najnowszej metaanalizy opublikowanej w magazynie “Plos ONE” wynika, że w większości pierwotnych kultur kobiety polowały i w dodatku używały bardziej zróżnicowanej broni i taktyki niż mężczyźni. Naukowcy z Seattle Pacific University przeanalizowali wyniki badań z ostatnich stu lat dotyczące 63 społeczności myśliwych-zbieraczy na całym świecie, w tym w Ameryce Północnej i Południowej, Afryce, Australii i Azji. Odkryli, że kobiety polowały w co najmniej 79 proc. tych kultur, niezależnie od tego, czy miały dzieci, czy nie, podaje “Mail Online”

Badacze stwierdzili, że ponad 70 proc. zdobytej przez kobiety zwierzyny zostało zabite w wyniku celowo przeprowadzonego polowania, a nie, jak sądzono, schwytana przy okazji wykonywania innych czynności. Co więcej, kobiety najczęściej polowały na grubą zwierzynę i aktywnie nauczały praktyk łowieckich. Miały też bogatszy niż mężczyźni arsenał broni oraz strategii łowieckich. Znaleziono też dowody, że niektóre kobiety polowały z pomocą psów.

Odkrycia, zdaniem naukowców, sugerują, że w wielu społecznościach kobiety były biegłymi myśliwymi i odgrywały w tej dziedzinie ważną rolę. ”Dowody z całego świata pokazują, że kobiety uczestniczą w polowaniach na własne potrzeby w większości kultur - czytamy w opisie badania. - Rozpowszechnienie danych dotyczących kobiet polujących zaprzecza powszechnemu przekonaniu, że kobiety wyłącznie zbierają, podczas gdy mężczyźni wyłącznie polują”.

Wnioski te prawdopodobnie odnoszą się również do społeczeństw prehistorycznych, ponieważ w artykule jest mowa o odkrytym w Peru pochówku sprzed 9 tys. lat, w którym znaleziono dorosłą samicę z zestawem przyborów myśliwskich składającym się z "kamiennych pocisków".

Analiza kultury Aetów – rdzennej ludności Filipin - ujawniła również, że mężczyźni posługiwali się głównie łukami i strzałami, podczas gdy kobiety używały również noży, sieci, włóczni, maczet i kusz. (PAP Life)

kgr/
 

TEMATY: