O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Trzeci z rzędu dzień z rekordowymi temperaturami na Ziemi

Naukowcy z USA poinformowali, że 3 lipca ze średnią temperaturą 17,01 stopnia był najgorętszym dniem na świecie w historii pomiarów. Rekord nie utrzymał się długo: 4 lipca temperatura podskoczyła do 17,18 stopnia i utrzymała się na tym poziomie przez dzień kolejny - podała w czwartek agencja AP. Naukowcy spodziewają się kolejnych rekordów.

Termometr, fala upałów. Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Termometr, fala upałów. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Poprzedni rekord ciepła wynosił 16,92 stopnia i padł w sierpniu 2016 roku. Od wielu lat naukowcy jednoznacznie mówią o postępującym ociepleniu klimatu, które jest związane z działalnością człowieka i emisją gazów cieplarnianych pochodzących głównie ze spalania węgla, ropy i gazu. Na obecne rekordowe temperatury dodatkowy wpływ wywiera naturalnie występujące zjawisko El Nino, które wiąże się ze wzrostem temperatury wody w równikowej części Pacyfiku. El Nino będzie utrzymywać się przynajmniej przez kilka miesięcy - niektórzy badacze klimatu obawiają się jednak, że może przeciągnąć się jeszcze na przyszły rok.

 

Sean Birkle, klimatolog z Uniwersytetu Maine, podkreślił, że dzienne dane są nieoficjalne, choć stanowią użyteczny wskaźnik opisujący bieżącą sytuację. "Naukowcy zazwyczaj wykorzystują znacznie dłuższe pomiary - miesiące, lata, dekady - do śledzenia ocieplania się Ziemi. Ale dzienne maksima wskazują, że zmiany klimatu osiągają niezbadane dotychczas terytorium" - zauważa portal CBS News. (PAP)

 

ps/

Więcej

Niski poziom wody w rzece Świder. Fot. PAP/Marcin Obara

Czekają nas susze i rekordy ciepła. Jakich jeszcze zmian pogodowych musimy się spodziewać?

Zobacz także

  • Upały w Rio de Janerio. Zdj. ilustracyjne Fot. PAP/EPA/MARCELO SAYAO

    Fala ekstremalnych upałów w Brazylii. Odczuwalne temperatury mogą przekraczać 60 st. C [WIDEO]

  • Termometr. Zdj. ilustracyjne. Fot. PAP/Darek Delmanowicz

    IMGW wydało ostrzeżenie. Upały I stopnia w większości kraju

  • Rekordowe upały na obszarze amerykańskiego Pasa Słońca Fot. PAP/EPA/EUGENE GARCIA

    Fala upałów w USA. Ponad 60 mln Amerykanów objętych ostrzeżeniami

  • Turyści w Chorwacji, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/ANTONIO BAT

    Czerwony alert pogodowy wzdłuż chorwackiego wybrzeża

Serwisy ogólnodostępne PAP