Sondaż na 100 dni przed wyborami. Niemal 90 proc. wyborców wie, na kogo zagłosuje

2023-07-12 13:57 aktualizacja: 2023-07-13, 09:16
Posłowie na sali obrad Sejmu w Warszawie. Fot. PAP/Piotr Nowak
Posłowie na sali obrad Sejmu w Warszawie. Fot. PAP/Piotr Nowak
89 proc. respondentów ma już pewność, na którą partię zagłosuje w jesiennych wyborach parlamentarnych; najbardziej pewni swojego wyboru są sympatycy Prawa i Sprawiedliwości - wynika z badania pracowni Social Changes, na zlecenie portalu wPolityce.pl.

Jak wskazano w tekście portalu wPolityce.pl na mniej niż 100 dni przed wyborami partie walczą o głosy nowych wyborców, ale także starają się zmobilizować i utrzymać tych już pozyskanych. "Jak bardzo 'utwardzone' są elektoraty poszczególnych ugrupowań? Komu grozi odpływ wyborców, a kto może być spokojny, że 'baza' zagłosuje w październiku na jego ugrupowanie?" - postawił pytania portal.

Badanie w tej sprawie na zlecenie portalu przeprowadziła pracownia Social Changes. Respondentom zadano pytanie: "Czy ma już Pani/Pan pewność, na którą partię zagłosuje w najbliższych wyborach do polskiego parlamentu?".

Twierdząco odpowiedziało 89 proc. badanych, z czego 63 proc. odpowiedź "zdecydowanie tak”, a 26 proc. "raczej tak".

Odpowiedzi negatywnej udzieliło 8 proc. badanych, z czego opcję "zdecydowanie nie” wybrało 2 proc., a "raczej nie" 6 proc. ankietowanych.

Autorzy badania zwrócili uwagę, że najbardziej pewni swojego wyboru są sympatycy Prawa i Sprawiedliwości - 98 proc. sądzi, że poprze tę partię jesienią.

Wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej wskaźnik ten wyniósł 96 proc. Z kolei w przypadku wyborców Polski 2050 było to 86 proc. Taki sam odsetek (86 proc.) był w przypadku sympatyków Konfederacji.

"Badanie potwierdza, że o wyniku wyborów zdecydują relatywnie niewielkie grupy wyborców, które wciąż się wahają, a także mobilizacja poszczególnych elektoratów" - podsumowano w tekście.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) w dniach od 30 czerwca do 3 lipca br., na panelu internetowym, na ogólnopolskiej, reprezentatywnej pod względem płci, wieku i wielkości miejsca zamieszkania próbie 1093 Polaków. (PAP)

jos/