Piotr Gliński: bez kultury tradycyjnej, ludowej polskiej kultury nie byłoby w ogóle

2023-07-12 14:30 aktualizacja: 2023-07-12, 14:50
Piotr Gliński minister kultury. Fot. PAP/Andrzej Lange
Piotr Gliński minister kultury. Fot. PAP/Andrzej Lange
Bez kultury tradycyjnej, ludowej polskiej kultury nie byłoby w ogóle - powiedział w środę na gali wręczenia Nagrody im. Oskara Kolberga minister kultury Piotr Gliński. Zaznaczył, że bez pracy twórców ludowych i ich zamiłowania do dawnych zwyczajów zaginęłyby cenne zjawiska kulturowe wyróżniające nas spośród innych narodów.

W środę w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie odbywa się gala 48. Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej". Wyróżnienia są wręczane przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej.

"Dzisiaj odbywa się po raz 48. uroczystość wręczenia wyjątkowych nagród adresowanych do artystów, osób, instytucji i organizacji wspierających rodzime tradycje w różnych regionach naszego kraju. Cieszę się bardzo, że uroczystość ta, jak co roku, jest okazją do zaprezentowania przede wszystkim wysokiej jakości, ale i bogactwa polskiej kultury ludowej, a przede wszystkim do uhonorowania jej twórców" - powiedział minister kultury.

Zaznaczył, że "bez ich pracy, zamiłowania do dawnych zwyczajów, technik rękodzielniczych, motywów zdobniczych, repertuaru, stylu wykonania, gwary i stroju ludowego, zaginęłyby te cenne zjawiska kulturowe wyróżniające nas spośród innych narodów".

Wskazał, że "Nagroda im. Oskara Kolberga to jest najważniejsze w naszym kraju wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej, a organizacja konkursu o tę Nagrodę należy do priorytetowych działań resortu, który prowadzę, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w zakresie ochrony i wspierania twórczości ludowej". "Jest wyrazem naszej dbałości o rangę tej dziedziny polskiej kultury" - dodał.

"Podkreślając istotny wkład, jaki wnoszą państwo do kultury narodowej, pragnę podziękować za wierność przekazywanym przez kolejne pokolenia wartościom i zasobom dziedzictwa kulturowego. Wiedza i umiejętności kontynuowane przez nagrodzonych stanowią o specyfice i oryginalności polskiej kultury. Pasja i talenty wyróżniające państwa twórczość są godne najwyższego uznania, a bez nich nie byłoby tych osiągnięć i tej wspaniałej polskiej kultury" - ocenił szef MKiDN.

Przypomniał, że "laureaci tegorocznej Nagrody, podobnie jak w latach ubiegłych, reprezentują różne regiony kraju: Dolny Śląsk, Kurpie, Lubelszczyznę, Lubuskie, Mazowsze, Podhale, Podlasie, Podkarpacie, Wielkopolskę, a także różne dziedziny sztuki ludowej: tkactwo, malarstwo na szkle, budowę ludowych instrumentów muzycznych, koronkarstwo, plastykę obrzędową, muzykę, śpiew i poezję".

"Wyróżnione za działalność twórczą, badawczą, dokumentacyjną i popularyzatorską osoby oraz organizacje przyczyniają się do ochrony i twórczego rozwoju tradycyjnych elementów kultury, wykorzystują bogate dziedzictwo kulturowe regionów w tworzeniu współczesnych form wypowiedzi artystycznych, oraz umacnianiu wspólnot lokalnych, ich tożsamości i poszukiwaniu własnej odrębności w kulturowej mozaice polskiej kultury" - podkreślił Gliński.

Podziękował laureatom "za to wielkie dzieło, jakim jest działalność związana z zachowaniem, przekazywaniem i popularyzacją dziedzictwa kulturowego, a także za oddanie i pełną zaangażowania pracę, w wielu przypadkach niedocenioną, często bezinteresowną, dzięki której, jako kraj, możemy szczycić się różnorodnością i oryginalnością naszej kultury".

"Wszystkim państwu serdecznie gratuluję. Życzę wielu sukcesów i satysfakcji z podejmowanych działań oraz wszechstronnych dokonań dla dobra polskiej kultury" - dodał szef MKiDN.

Podkreślił, że "bez kultury tradycyjnej, ludowej polskiej kultury nie byłoby w ogóle". (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

pp/