Piotr Gliński: w ciągu 8 lat wybudowaliśmy, przekształciliśmy, wyremontowaliśmy muzea w ponad 300 miejscach w Polsce

2023-09-28 09:10 aktualizacja: 2023-09-28, 11:49
Piotr Gliński. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
Piotr Gliński. Fot. PAP/Tytus Żmijewski
W ciągu 8 lat wybudowaliśmy, przekształciliśmy, wyremontowaliśmy i powołaliśmy nowe placówki muzealne w ponad 300 miejscach w Polsce – powiedział w czwartek w Radiu Wnet szef MKiDN Piotr Gliński. Podkreślił, że budowa Muzeum Historii Polski była decyzją jego środowiska politycznego.

W czwartek w południe na warszawskiej Cytadeli odbędzie się oficjalna inauguracja siedziby Muzeum Historii Polski z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, marszałek Sejmu Elżbiety Witek, ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego oraz ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

Szef MKiDN przekazał, że w oficjalnym otwarciu muzeum weźmie także udział prezes PiS Jarosław Kaczyński. "Bo trzeba jasno powiedzieć, że decyzja o budowie muzeum, to jest decyzja naszego środowiska politycznego. Nasi poprzednicy nie budowali tego muzeum. To jest ich zaniechanie, a myślę, że więcej niż zaniechanie" - mówił Gliński.

Nowe instytucje muzealne

Odnosząc się do czwartkowej uroczystości podkreślił, że nie będzie przecięcia wstęgi, natomiast rozwinie się polska flaga i odśpiewany zostanie „spontanicznie, ale w sposób przygotowany" hymn Polski. "W ten sposób otworzymy muzeum po części oficjalnych przemówień, bo mamy co opowiedzieć, bo to jest nie tylko dla mojego resortu, ale myślę, że dla całej Polski dzień bardzo uroczysty" - podkreślił Gliński.

Jak powiedział, początkowo odwiedzający muzeum będą mogli zobaczyć wystawę czasową, która pokazuje to, w jaki sposób tworzono kolekcję, a przez to pokazuje także historię Polski.

Minister kultury wskazał, że w ciągu 8 lat rządów PiS wybudowano, przekształcono, generalnie wyremontowano i powołano nowe instytucje muzealne w ponad 300 miejscach w Polsce. "Można powiedzieć, że ponad 300 dużych projektów inwestycyjnych, muzealnych udało nam się zrealizować albo w tej chwili realizujemy. Bo niektóre są w planach, ale bardzo konkretnych. Np. w Warszawie udało nam się przez trzy lata przekształcić własnościowo działki, bardzo duża, piękna działka na błoniach Stadionu Narodowego jest w tej chwili we władaniu Muzeum Techniki. I tam budujemy - koncepcje już są w zasadzie przygotowane - dwa muzea: Narodowe Muzeum Techniki i Narodowe Muzeum Przyrody" - podkreślił szef MKiDN.

Wymienił, że budowane są też m.in. muzea Kresów w Lublinie i Brzegu, Muzeum Archeologii Podwodnej w Łebie i wiele innych placówek.

Po otwarciu Muzeum Historii Polski dla odwiedzających dostępna będzie wystawa czasowa "Wielkie i małe historie. Tworzenie kolekcji Muzeum Historii Polski". Wystawa stała będzie udostępniona w 2026 r. Opowie o ponadtysiącletniej historii polskiego narodu oraz państwa.(PAP)

pp/