Ministerstwo Finansów: Krajowy System e-faktur ograniczy skalę oszustw i liczbę błędów w rozliczeniu

2023-07-12 16:22 aktualizacja: 2023-07-12, 16:33
Ministerstwo Finansów w Warszawie, fot. PAP/Mateusz Marek
Ministerstwo Finansów w Warszawie, fot. PAP/Mateusz Marek
Krajowy System e-faktur (KSeF) ograniczy skalę oszustw i liczbę błędów w rozliczeniu - podkreśliło Ministerstwo Finansów. Na rozpoczętym w środę posiedzeniu Senat rozpatrzy ustawę wprowadzającą obowiązkowy KSeF od połowy 2024. We wtorek senacka komisja budżetu opowiedziała się za odrzuceniem ustawy.

Ustawa o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw zakłada wprowadzenie od 1 lipca 2024 r. obowiązku wystawiania faktur za pośrednictwem KSeF, który obecnie jest systemem dobrowolnym. Ten obowiązek będzie dotyczyć faktur, potwierdzających transakcje między przedsiębiorcami, nie obejmie sytuacji, kiedy kupującym jest konsument. Przejęcie na elektroniczny system wystawiania faktur ma ułatwić walkę z wyłudzeniami podatku VAT i w efekcie ma przynieść budżetowi dodatkowe 10 mld zł w ciągu 10 lat.

Jak podkreśliło Ministerstwo Finansów w informacji przesłanej PAP, Krajowy System e-Faktur w znaczący sposób ułatwi przedsiębiorcom prowadzenie biznesu i przyczyni się do mniejszej liczby kontroli i czynności sprawdzających.

"Standaryzacja faktur umożliwi wprowadzenie automatyzacji księgowania dokumentów do programów księgowych. Zatem przyniesie wymierne oszczędności przy obsłudze księgowej faktur. Krajowy System e-Faktur to nowoczesne narzędzie i kolejny etap cyfryzacji usług fiskusa. Usługa znacznie ułatwi rozliczanie obrotu pomiędzy przedsiębiorcami oraz zapewni bezpieczeństwo ich wzajemnych rozliczeń. Wprowadzenie obowiązkowego korzystania z KSeF zapewnia przedsiębiorcom uczciwą konkurencję. Nabywca ma pewność, że faktura została wystawiona przez podmiot uprawniony. Dodatkowo wystawca faktury jest pewien, że odbiorca otrzymał fakturę" - zaznaczyło MF.

Przypomniało, że polscy przedsiębiorcy od 1 stycznia 2022 r. mogą wystawiać faktury poprzez KSeF. Obecnie e-faktura działa, jako jedna z dopuszczonych form dokumentowania sprzedaży, obok faktur papierowych i już występujących w obrocie gospodarczym faktur elektronicznych.

Resort wskazał, że w zależności od wagi popełnionego wykroczenia kara pieniężna w wyniku prowadzonego postępowania w KSeF będzie miarkowana. Zgodnie z przepisami ustawy wdrażającej Krajowy System e- Faktur, ewentualna kara pieniężna będzie nakładana w drodze decyzji, w wysokości do 100 proc. kwoty podatku wykazanego na fakturze wystawionej poza KSeF, a w przypadku faktury bez wykazanego podatku, w wysokości do 18,7 proc. kwoty należności ogółem, wykazanej na tej fakturze wystawionej poza Krajowym Systemem e-Faktur.

"Wprowadzenie kar ma na celu wyegzekwowanie wymaganych w ustawie obowiązków. Kary mają charakter prewencyjny, tak aby system ten spełnił swoje cele. Wystawianie faktur przy użyciu KSeF oraz przesłania faktur w wymaganym terminie do KSeF, przyniesienie pozytywne skutki zarówno po stronie podatników jaki i administracji. Pozwoli na dalsze ograniczenie skali oszustw podatkowych typu znikający podatnik. Jeśli zdarzą się sytuacje wymagające ukarania, ważne jest aby organy administracji skarbowej były w tej sytuacji szybkie i skuteczne" - stwierdził resort.

Zapewnił, że wymierzając karę pieniężną, organ administracji publicznej będzie brał pod uwagę okoliczności naruszenia prawa, częstotliwość niedopełniania w przeszłości obowiązku, uprzednie ukaranie za to samo zachowanie, stopień przyczynienia się strony, działania podjęte przez stronę dobrowolnie w celu uniknięcia skutków naruszenia prawa, wysokość korzyści, którą strona osiągnęła, a w przypadku osoby fizycznej warunki osobiste strony, na którą administracyjna kara pieniężna jest nakładana. W przypadku gdy do naruszenia prawa doszło wskutek działania siły wyższej, organ podatkowy będzie mógł także odstąpić od nałożenia kary.

„Od 1 lipca 2024 r. wyłączeniu podlega odpowiedzialność karnoskarbowa za błędy związane z wystawianiem faktur w KSeF. Natomiast przepisy w zakresie nakładania kar pieniężnych będą stosowane dopiero po upływie pół roku od daty wejścia w życie ustawy, czyli od 1 stycznia 2025 r. Okres ten będzie służył dostosowaniu się podatników do nowych wymogów, bez konieczności ponoszenia dodatkowych sankcji” – podkreśliło MF.

Na rozpoczętym w środę posiedzeniu Senat rozpatrzy ustawę wprowadzającą obowiązkowy KSeF od połowy 2024. We wtorek senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych zarekomendowała odrzucenie w całości ustawy.(PAP)

 

sm/