Europosłanka Wiśniewska o rezolucji PE: jesteśmy praworządnym państwem

2023-07-13 07:22 aktualizacja: 2023-07-13, 17:56
. Europosłanka Jadwiga Wiśniewska podczas konwencji w ramach cyklu "Polska jest jedna - Inwestycje lokalne" w Gminnej Hali Sportowej w miejscowości Kamienica Polska, fot. PAP/Waldemar Deska
. Europosłanka Jadwiga Wiśniewska podczas konwencji w ramach cyklu "Polska jest jedna - Inwestycje lokalne" w Gminnej Hali Sportowej w miejscowości Kamienica Polska, fot. PAP/Waldemar Deska
Jesteśmy praworządnym, demokratycznym państwem. Procedury wyborcze są jasno określone, są też odpowiednie organy, które czuwają nad ich rzetelnością i prawidłowym przebiegiem - mówi europosłanka Jadwiga Wiśniewska (PiS) komentują rezolucję dot. Polski, którą we wtorek przyjął PE.

We wtorkowym głosowaniu Parlament Europejski przyjął rezolucję, w której krytykuje powołanie w Polsce komisji weryfikacyjnej ds. wpływów rosyjskich oraz nowelizację prawa wyborczego.

„Najwidoczniej Tusk i jego poplecznicy w Parlamencie Europejskim spodziewają się sromotnej porażki w wyborach i stąd taka nerwowa reakcja. Tonący brzytwy się chwyta. Jesteśmy praworządnym, demokratycznym państwem. Procedury wyborcze są jasno określone, są też odpowiednie organy, które czuwają nad ich rzetelnością i prawidłowym przebiegiem. Szkoda, że Tusk i PO nie zaprosiły pełnej misji OBWE w 2014 r., kiedy to za ich rządów podczas wyborów samorządowych była rekordowa liczba głosów nieważnych” - powiedziała.

W rezolucji skrytykowano także nowelizację polskiego Kodeksu wyborczego z marca br. Zdaniem części eurodeputowanych, wprowadzone zmiany mogą dyskryminować głosujących za granicą. Autorzy ocenili także, że "izba polskiego Sądu Najwyższego zajmująca się sporami wyborczymi nie może być uważana za niezawisły i bezstronny sąd".

Rezolucja wzywa polskie władze "do dostosowania sposobu przeprowadzania wyborów do standardów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) oraz innych międzynarodowych zobowiązań i standardów demokratycznych". PE wezwał też do zorganizowania pełnowymiarowej misji obserwacji wyborów parlamentarnych w Polsce.

Z Strasburga Łukasz Osiński (PAP)
gn/