O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Narodowe Centrum Krwi apeluje do dawców: potrzebna krew grup minusowych

Narodowe Centrum Krwi apeluje do honorowych dawców o oddawanie krwi, w chwili obecnej najbardziej oczekiwana jest krew grup ujemnych.

Oddawanie krwi. Zdjęcie ilustracyjne. PAP/Marcin Bielecki
Oddawanie krwi. Zdjęcie ilustracyjne. PAP/Marcin Bielecki

Krew można oddawać w dowolnym centrum, w oddziale terenowym lub podczas mobilnej akcji pobierania krwi, niezależnie od miejsca zamieszkania.

"Sytuacja w krwiodawstwie jest zmienna i dynamiczna. W chwili obecnej najbardziej oczekiwana jest krew grup ujemnych, przede wszystkim krew grupy zero mająca ujemne Rh (ORhD-), ponieważ w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu bez ryzyka odrzucenia przez biorcę” – przekazało NCK, zwracając się z apelem.

Bieżące stany magazynowe zapasów krwi publikowane są na stronach internetowych poszczególnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Mapa obrazująca sytuację w kraju dostępna jest pod adresem https://krew.info/zapasy/. Można tam sprawdzić, gdzie są pilne potrzeby, jeśli chodzi o poszczególne grupy krwi, gdzie stan magazynów jest średni, gdzie optymalny, a gdzie nie ma potrzeb.

Eksperci zalecają, by oddawać krew, gdy jesteśmy zdrowi, wyspani i wypoczęci. Przed przyjściem do centrum krwiodawstwa należy zjeść lekkostrawny posiłek i wypić ok. dwóch litrów wody. Niewskazane jest przychodzenie na czczo. By zostać dawcą, trzeba mieć przy sobie dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi. (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ep/

Zobacz także

  • Badanie krwi w ramach profilaktyki zakażeń wirusem HIV Fot. PAP/Radek Pietruszka

    W Polsce co trzeci zakażony wirusem HIV o tym nie wie

  • Światowy Dzień Krwiodawcy w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Szczecinie. Fot.  PAP/Marcin Bielecki

    Dni Honorowego Krwiodawstwa. Szlachetna inicjatywa ratuje życie chorych już od 1972 roku [NASZE WIDEO]

  • Oddawanie krwi Fot. PAP/Maciej Kulczyński

    Kropla na wagę życia. Wakacje to najtrudniejszy czas dla publicznej służby krwi

  • Wojciech Lisik. fot. PAP/Marcin Obara
    Specjalnie dla PAP

    Prof. Wojciech Lisik: mamy płyn, który może zastąpić krew [WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP