O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Współautor serialu "Reset": Putin nie życzył sobie polskiego prezydenta w Katyniu

Zdaniem współautora serialu dokumentalnego „Reset” prof. Sławomira Cenckiewicza, rozdzielenie wizyt w Katyniu odbyło się na żądanie Kremla. Putin nie życzył sobie prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu - powiedział we wtorek w TVP Info.

Lech Kaczyński. Fot. PAP/Tomasz Gzell
Lech Kaczyński. Fot. PAP/Tomasz Gzell

Jak powiedział Cenckiewicz, Putin nie życzył sobie prezydenta Lecha Kaczyńskiego na obchodach w Katyniu. "To jednoznacznie pokazuje dokument, który ujawniliśmy. Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Władimir Titow przekazał stanowisko rosyjskie, że Putin będąc upokorzony 20 października 2009 r. na Westerplatte przez Lecha Kaczyńskiego, który opowiadał o prawdzie historycznej, nie chce go w Katyniu".

"Jest dokument dyrektora generalnego MSZ, który mówi o tym, że od tej pory nie będziemy informowali polskiego prezydenta o tym, co ustalamy w gmachu przy ul. Szucha" - powiedział. Zdaniem współautora serialu, Rosjanie stali się partnerem zakulisowych dyskusji dyplomatycznych Polski, a polski prezydent został pozbawiony swoich konstytucyjnych uprawnień.

"Skoro wysocy przedstawiciele polskiego MSZ z wysokimi przedstawicielami MSZ rosyjskiego mówili o wyłączeniu polskiego prezydenta z obchodów katyńskich w kwietniu 2010 r., to sprawa jest dla Rosjan i ich dyplomacji oczywista" - podkreślił.

Cenckiewicz zaznaczył, że Rosjanie dysponują wiedzą na temat kulis dyplomacji Donalda Tuska - w kontekście katyńskim.

"Dla Rosjan uznanie przez Polskę Katynia, jako zbrodni wyjątkowej jest czymś absolutnie nie do zaakceptowania" - przyznał. Jak dodał, Rosja nie może sobie pozwolić na sytuację, w której jako następca prawny Związku Sowieckiego, jakakolwiek zbrodnia sowiecka zostałaby uznana za ludobójstwo i Rosja miałaby być dziedzicem tego uznania i za nie płacić" - mówił Cenckiewicz. (PAP)

Autorka: Delfina Al Shehabi

kgr/

Zobacz także

  • Gdańsk, 02.12.2023. Otwarcie wystawy czasowej „Olga Boznańska" w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku, 2 bm. Na wystawie Muzeum Gdańska można oglądać ponad 50 prac i pamiątek z pracowni Olgi Boznańskiej pochodzących ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. (ad) PAP/Adam Warżawa

    2025 rokiem Boznańskiej, Duszeńki, Słonimskiego, Żeromskiego, gen. Sosnkowskiego, Polskich Bohaterów z Katynia i innych miejsc oraz Milenium Koronacji w Gnieźnie

  • Obdukcja zwłok polskich oficerów zamordowanych w Katyniu w 1940 r.  Fot. PAP/CAF/reprodukcja

    „Katyń: zbrodnia bez sądu i kary” – 80 lat poszukiwania prawdy o sowieckim ludobójstwie

  • Katyń, ekshumacja zwłok, 1943 r. Fot. PAP/Archiwum

    13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej [NASZE WIDEO]

  • Pomnik Katyński w Warszawie. Fot. MKiDN/TT

    Wicepremier Gliński: zbrodnia katyńska wyraża charakter systemu komunistycznego

Serwisy ogólnodostępne PAP