O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Adrian Zandberg: jeżeli Roman Giertych wystartuje przeciwko paktowi senackiemu, zmierzy się z konkurentem z Lewicy

Jeżeli Roman Giertych wystartuje przeciwko paktowi senackiemu, to zmierzy się z konkurentką lub konkurentem z Lewicy - powiedział w środę Programie Trzecim Polskiego Radia współprzewodniczący partii Razem Adrian Zandberg.

Roman Giertych. Fot. PAP/Leszek Szymański
Roman Giertych. Fot. PAP/Leszek Szymański

Zandberg został zapytany o rozmowy partii opozycyjnych ws. paktu senackiego w kontekście możliwego startu mecenasa Romana Giertycha, byłego wicepremiera, byłego szefa resortu edukacji i byłego prezesa Ligi Polskich Rodzin.

"Pan mecenas Giertych nie jest kandydatem zgłoszonym w ramach paktu senackiego przez żadną z partii, która w ramach tego paktu negocjuje" - zaznaczył polityk Lewicy.

"To nie jest przypadek, bo pan Giertych jest politycznym ojcem chrzestnym Konfederacji, jest człowiekiem, który położył kamień węgielny pod skrajną prawicę w Polsce, pod nacjonalizm, pod ruchy polityczne, które są zbudowane na niechęci wobec mniejszości, na homofobii" - wskazywał.

Jak podkreślił Zandberg, "postać pana Giertycha nie przypadkiem jest obciążeniem także dla partii centroprawicowych i partie centroprawicowe pana Giertycha zgłosić nie chcą". "Nikt pana Giertycha w pakcie senackim nie zgłosił, więc w efekcie tego, w oczywisty sposób, pan Giertych nie będzie kandydatem, skoro nie zostanie przez nikogo zgłoszony" - mówił.

"Jeżeli pan Giertych wystartuje przeciwko paktowi senackiemu, to zmierzy się z konkurentką albo z konkurentem z Lewicy" - powiedział również Zandberg.

We wtorek w Pałacu Kultury liderzy formacji tworzących pakt senacki, czyli szef PO Donald Tusk, współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty, lider Polski 2050 Szymon Hołownia i szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz spotkali się, aby dopinać szczegóły dotyczące wyborów do Senatu. Zgodnie z zapowiedziami, w środę rozmowy ws. paktu senackiego mają być kontynuowane.

Pierwszy pakt senacki zawarły przed wyborami parlamentarnymi w 2019 r.: Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), Komitet Wyborczy SLD (SLD, Lewica Razem, Wiosna) i PSL - Koalicja Polska (m.in. PSL i Kukiz'15). W ramach paktu w zdecydowanej większości okręgów opozycja wystawiła przeciwko PiS tylko jednego kandydata na senatora. Dzięki temu opozycja wspólnie wygrała wybory do Senatu - uzyskując 51 na 100 mandatów. (PAP)

autor: Grzegorz Bruszewski

pp/

Zobacz także

  • Prezes PiS Jarosław Kaczyński i poseł KO Roman Giertych na sali obrad Sejmu. Fot. PAP/Piotr Nowak

    Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej zwrócił się do MSWiA o rozważenie przyznania ochrony Giertychowi

  • Prezes PiS Jarosław Kaczyński, fot. PAP/Marcin Obara

    Kaczyński: nie przeproszę za swoje słowa skierowane do Giertycha

  • Roman Giertych. Fot. PAP/Marcin Obara

    KO składa zawiadomienie do prokuratury w sprawie okrzyków w stronę Giertycha

  • Prezes PiS Jarosław Kaczyński i poseł KO Roman Giertych na sali obrad Sejmu w Warszawie, fot. PAP/Piotr Nowak

    Giertych: Kaczyński boi się odpowiedzialności karnej w związku ze sprawą "dwóch wież"

Serwisy ogólnodostępne PAP