Kim Dzong Un oprowadził ministra Szojgu po wystawie nowej, zakazanej prawem międzynarodowym broni

2023-07-27 11:32 aktualizacja: 2023-07-27, 15:57
Kim Dzong Un i  Siergiej Szojgu, Fot. PAP/EPA/KCNA
Kim Dzong Un i Siergiej Szojgu, Fot. PAP/EPA/KCNA
Kim Dzong Un oprowadził rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu po wystawie, prezentującą nową, zakazaną prawem międzynarodowym broń północnokoreańskiego reżimu. Poinformowała o tym w czwartek północnokoreańska agencja KNCA. Szojgu jest pierwszym szefem resortu obrony Rosji w Korei Północnej od upadku ZSRR w 1991 roku.

Na zdjęciach opublikowanych przez państwowe media widać różne rodzaje broni, w tym międzykontynentalne pociski balistyczne (ICBM) takie jak Hwasong-18. Kim i Szojgu przeszli również obok prawdopodobnie nowych dronów obserwacyjnych i ofensywnych, które nie zostały dotychczas publicznie zaprezentowane przez Północ.

Drony wydają się być wzorowane na amerykańskim bezzałogowym samolocie obserwacyjnym Global Hawk – podaje południowokoreańska agencja Yonhap.

Rezolucje ONZ zabraniają Korei Płn. przeprowadzania testów z rakietami balistycznymi i prób z bronią jądrową. Nie zważając na te zakazy, Pjongjang nie ustaje w dążeniach do stworzenia arsenału, który może stanowić realne zagrożenie dla Stanów Zjednoczonych.

Kim i Szojgu odbyli osobne spotkanie w środę, podczas którego omówili kwestie obronne w "serdecznej atmosferze przepełnionej wojowniczą przyjaźnią" - podała agencja KCNA. Obie strony "osiągnęły konsensus" w omawianych sprawach – dodała.

Szojgu jest pierwszym rosyjskim ministrem obrony w Korei Północnej od czasu upadku Związku Radzieckiego w 1991 roku.

Spotkanie wzbudziło spekulacje, że obie strony mogły omówić kwestię dostarczenia północnokoreańskiej broni do Rosji.

Inspekcja arsenału przez Szojgu sugeruje akceptację Rosji dla północnokoreańskiego programu nuklearnego - pisze agencja Reutera, cytując eksperta.

"Osobista wycieczka dla Szojgu i jego gotowość do sfotografowania się z Kimem w jej trakcie jest dowodem na to, że Moskwa jest zadowolona z trwającej modernizacji nuklearnej Korei Północnej" - powiedział Ankit Panda z amerykańskiego Carnegie Endowment for International Peace.

Rzecznik Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego John Kirby powiedział, że uwaga Rosji skierowana na Koreę Północną pojawia się w momencie, gdy Kreml jest coraz bardziej izolowany przez Zachód w związku z inwazją na Ukrainę i walczy o pozyskanie broni.

"Nie jest tajemnicą, że (…) Putin zwraca się do innych krajów o pomoc i wsparcie w wojnie na Ukrainie. Wiemy, że obejmuje to również kontakt z Koreą Północną" - zauważył.

Biały Dom twierdzi, że reżim Kima nie tylko otwarcie popiera Rosję w wojnie z Ukrainą, ale wysłał broń, w tym pociski rakietowe, aby wesprzeć ją na froncie. Korea Północna i Rosja zaprzeczają, że prowadziły transakcje zbrojeniowe.

Korea Północna jest jednym z niewielu krajów, które uznały niepodległość separatystycznych regionów Ukrainy i wyraziła poparcie dla ogłoszonej przez Rosję aneksji części Ukrainy. Z kolei rosyjscy oficjele w tych regionach omawiali możliwość pomocy północnokoreańskich pracowników w odbudowie regionu.

Pjongjang zaczął też używać nowego wyrażenia "taktyczna i strategiczna współpraca" do określania swoich stosunków z Rosją – przypomina agencja Reutera. Ostatnim przykładem jest treść podziękowań Kima pod adresem Putina, w których północnokoreański przywódca ocenił, że wizyta delegacji pod przewodnictwem Szojgu pogłębiła "strategiczne i tradycyjne" stosunki między Koreą Północną a Rosją.

Rosyjski minister obrony miał przyznać w odpowiedzi, że wojsko Kim Dzong Una stało się "najsilniejszą armią na świecie" – podaje agencja KCNA. (PAP)

kw/