Niger dysponuje wysokiej jakości rudami, najwyższej w Afryce. W ubiegłym roku krajowe wydobycie sięgnęło 2020 ton, co stanowiło około 5 procent światowego wydobycia (najwięcej rudy wydobywa się w Kazachstanie, Kanadzie i Namibii).
Aktualnie w Nigrze działa jedna duża kopalnia uranu na północy kraju. Obsługuje ją francuska państwowa spółka Orano. Firma ta ma również dominujące udziały w złożach Imouraren, które są uznawane za jedne z największych na świecie. Jednak kopalnia ta jest dopiero w fazie rozwoju - informuje agencja Reutera.
Przedstawiciel Orano oświadczył, że spółka kontynuuje wydobycie pomimo toczących się "wydarzeń związanych z bezpieczeństwem". Dodał, że uran wydobywany w Nigrze zaspokaja niecałe 10 procent potrzeb francuskich elektrowni jądrowych.
Francja nie uznaje junty
Po obaleniu prezydenta Bazouma francuski rząd oświadczył, że nie uznaje władzy junty kierowanej przez generała Abdourahamane Tchianiego i uważa Mohameda Bazouma za jedynego prezydenta Republiki Nigru - podało ministerstwo spraw zagranicznych w Paryżu. W opublikowanym komunikacie cytowanym przez agencję AFP rząd Francji wzywa do natychmiastowego" przywrócenia porządku konstytucyjnego i demokratycznie wybranej władzy w Nigrze".
Zamach stanu w Nigrze ogłoszono w telewizji w nocy ze środy na czwartek.
Przywódcy Wspólnoty Gospodarczej Państw Afryki Zachodniej poinformowali w piątek, że w najbliższą niedzielę będą rozmawiać o bezpieczeństwie w regionie w Abudży, stolicy Nigerii, która przewodniczy obecnie wspólnocie. (PAP)
kno/
arch.