Uroczystości w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Będą utrudnienia w stolicy

2023-08-01 08:03 aktualizacja: 2023-08-01, 16:56
We wtorek w stolicy odbędą się uroczyste obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Fot. PAP/Leszek Szymański
We wtorek w stolicy odbędą się uroczyste obchody 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Fot. PAP/Leszek Szymański
We wtorek, 1 sierpnia, w 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego na terenie Warszawy odbędą się liczne uroczystości. Wezmą w nich udział uczestnicy i świadkowie wydarzeń z 1944 r., przedstawiciele najwyższych władz i instytucji państwowych, samorządowych oraz mieszkańcy miasta. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej muszą się liczyć z utrudnieniami.

Uroczystości będą trwały w Warszawie przez cały dzień. Rozpoczną się o godz. 9 złożeniem kwiatów pod tablicą na budynku przy ul. Filtrowej 68 upamiętniającą wydanie rozkazu rozpoczęcia zrywu przez dowódcę Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej gen. Antoniego Chruściela ps. "Monter". W uroczystości weźmie udział szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

O godz. 11 prezydent Andrzej Duda upamiętni ofiary niemieckiego obozu przejściowego na Zieleniaku na warszawskiej Ochocie. Zaplanowano wystąpienie prezydenta. W tym samym czasie na kamienicy przy ul. Marszałkowskiej 60 odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca Pereca i Samuela Willenbergów.

Premier Mateusz Morawiecki przed południem odwiedzi Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie złoży kwiaty pod tablicą pamiątkową poświęconą prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu oraz przy Dzwonie "Montera" - przewidziane jest też wystąpienie szefa rządu. Premier złoży również wieniec na grobie gen. Antoniego Chruściela, a wieczorem weźmie udział w koncercie „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek najpierw w Muzeum Powstania Warszawskiego złoży kwiaty przy Dzwonie "Montera" oraz pod tablicą pamiątkową poświęconą prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Wczesnym popołudniem weźmie udział w uroczystości przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, gdzie przewidziano jej wystąpienie. W uroczystości tej będzie też uczestniczył marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Wieczorem weźmie on udział w uroczystości przed pomnikiem „Polegli – Niepokonani”.

Przed południem z udziałem ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego odbędzie się uroczystość "Energetycy w Powstaniu", podczas której złożone zostaną wieńce pod tablicą poświęconą Dowódcom Obrony Elektrowni Warszawskiej oraz zaprezentowany będzie film "Rozkaz: Zdobyć Elektrownię".

Utrudnienia w związku z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego

Na Mokotowie, po uroczystościach przed pomnikiem "Mokotów Walczący – 1944" w parku Orlicz-Dreszera (godzina 10) rozpocznie się Marsz Mokotowa (godzina 11). Jego uczestnicy przejdą ulicą Puławską do Dworkowej – przed obelisk "Pamięci Żołnierzy AK Powstańców Mokotowa".

"W przypadku braku możliwości przejazdu linie autobusowe zostaną skierowane na trasy objazdowe" - poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Linie 141, 172 tylko w kierunku P+R Al. Krakowska, od skrzyżowania Dolna/Puławska: Puławska, Madalińskiego, Niepodległości, Odyńca i dalej własną trasą. Linia 222 w kierunku Bielańska, od skrzyżowania Malczewskiego/Niepodległości: Niepodległości, Madalińskiego, Puławska i dalej własną trasą. Natomiast w kierunku Spartańska: od skrzyżowania Puławska/Madalińskiego: Madalińskiego, Niepodległości, Malczewskiego i dalej własną trasą.

W Śródmieściu uroczystość składania kwiatów przy pomniku generała Stefana Roweckiego „Grota” (godzina 13.15), u zbiegu ulicy Chopina i Alej Ujazdowskich będzie wiązała się z ograniczeniami w parkowaniu. Te będą obowiązywały – także na wyznaczonych miejscach postojowych – od początku dnia do około godziny 14.30 – na krótkim odcinku ulicy Chopina.

Wydarzenia rocznicowe przed pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej (godzina 14) u zbiegu ulic Matejki i Wiejskiej także będą się wiązać ze zmianami w parkowaniu. Obustronny zakaz zatrzymywania się i postoju zostanie wprowadzony na całej długości ulicy Matejki od Alej Ujazdowskich do Wiejskiej oraz po północnej stronie ulicy Pięknej (na tym samym odcinku, także na wyznaczonych miejscach postojowych, z wyłączeniem zaproszonych gości). Dodatkowo od godziny 8 ulica Matejki zostanie zamknięta dla ruchu, od wjazdu do gmachu Ambasady Kanady do ulicy Wiejskiej. Ograniczenia w ruchu i parkowaniu będą obowiązywać 1 sierpnia, od początku dnia do godziny 17.

Uroczystości na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach

O godz. 16.45 prezydent Andrzej Duda złoży wieniec na grobie gen. Antoniego Chruściela "Montera".

Kulminacyjnym momentem obchodów będzie Godzina W. Punktualnie o godzinie 17 w Warszawie zawyją syreny, a cała stolica zatrzyma się, by minutą ciszy uczcić powstańczy zryw.

W tym czasie przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oddadzą hołd bohaterom Powstania Warszawskiego przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W związku z uroczystościami przez cały dzień na ulicy Ostrowieckiej – a także na całym parkingu przy Cmentarzu Wojskowym – wprowadzony zostanie zakaz parkowania (także dla posiadaczy abonamentu z kodem Z-05 – z wyłączeniem autobusów, pojazdów MTON, pojazdów zaproszonych gości i organizatora oraz samochodów z przepustkami).

Zakaz zatrzymywania się i postoju – z wyłączeniem taksówek dowożących powstańców i aut zaproszonych gości – będzie obowiązywał także na ulicy Powązkowskiej, po stronie cmentarza, na odcinku od ronda Ofiar Zbrodni Katyńskiej do Ostrowieckiej. Ponadto od godziny 10 do końca dnia wjazd w ulicę Ostrowiecką i na parking przy nekropolii zostanie wyłączony z ruchu indywidualnego.

"Do końca dnia będą mogły tam wjechać wyłącznie autobusy, MTON, pojazdy zaproszonych gości i organizatora oraz samochody z przepustkami Urzędu m.st. Warszawy" - zaznaczył ratusz.

Na Woli o godzinie 18.30 rozpocznie się uroczystość składania kwiatów na kurhanie, gdzie znajdują się prochy kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców stolicy, którzy zginęli w czasie Powstania Warszawskiego. Przed pomnikiem "Polegli – Niepokonani" na Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli zaplanowany jest także Apel Pamięci i modlitwa ekumeniczna. W dniu uroczystości wprowadzone zostaną zmiany w parkowaniu.

Przez cały dzień nie będzie można zostawić auta na wewnętrznej jezdni ulicy Wolskiej, od Sowińskiego w stronę Redutowej. W godzinach 16.30-20 obowiązywać będą także zmiany w ruchu – wprowadzony zostanie zakaz wjazdu na szutrową drogę prowadzącą od ulicy Redutowej w stronę pomnika oraz na ulicę Sowińskiego (z obu stron nekropolii). Od ulicy Szulborskiej w stronę pomnika przejechać będą mogły jedynie pojazdy służb miejskich i osoby dojeżdżające do posesji położonych bezpośrednio przy drodze, a od strony ulicy Wolskiej także pojazdy i taksówki dowożące zaproszonych gości.

O zmierzchu (o godzinie 20.30) mieszkańcy tradycyjnie zgromadzą się na placu Piłsudskiego, by wziąć udział w wydarzeniu "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki". Od około godziny 18.30 do północy zamknięte dla ruchu zostaną place Piłsudskiego oraz Małachowskiego, a także ulice: Wierzbowa, Focha i Królewska.

ZTM przekazał, że w związku z tym autobusy zostaną skierowane na trasy objazdowe.

Linia 106 w kierunku Ostroroga: od skrzyżowania Świętokrzyska/Krakowskie Przedmieście: Świętokrzyska, Marszałkowska, Królewska i dalej własną trasą a w kierunku Mariensztat: od skrzyżowania Królewska/Marszałkowska: Marszałkowska, Senatorska, Miodowa, Krakowskie Przedmieście i dalej własną trasą.

Linia 111 w kierunku Esperanto: od skrzyżowania Królewska/Krakowskie Przedmieście: Krakowskie Przedmieście, Miodowa, Senatorska i dalej własną trasą a w kierunku Gocław: od pl. Teatralnego: Senatorska, Miodowa, Krakowskie Przedmieście i dalej własną trasą.

Linie 128, 175 w kierunku pl. Piłsudskiego: od skrzyżowania Nowy Świat/Świętokrzyska: Świętokrzyska, Emilii Plater, Twarda, pl. Grzybowski a w kierunku Szczęśliwice, Lotnisko Chopina: pl. Grzybowski, Królewska, Marszałkowska, Senatorska i dalej własnymi trasami.

Od godz. 13.30 do końca kursowania zmieniony zostaje przystanek krańcowy dla linii 160 na pętli Dw. Centralny. Zostanie przeniesiony na przystanek razem z linią 131.

"Od ok. godz. 14 uruchamia się tymczasowe przystanki krańcowe Powązki-Cm. Wojskowy 03, 43, 44 i 47 zlokalizowane na terenie parkingu przed Cmentarzem Wojskowym na Powązkach" - przekazał ZTM. (PAP)

mmi/