O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Islandia zawiesiła działalność swojej ambasady w Moskwie

MSZ Islandii poinformowało o zawieszeniu od tego dnia działalności ambasady w Moskwie. Podkreślono, że nie oznacza to zerwania islandzko-rosyjskich stosunków dyplomatycznych, a działalność misji zostanie wznowiona, gdy nastąpią ku temu sprzyjające okoliczności.

Ambasada Islandii w Moskwie Fot.government.is
Ambasada Islandii w Moskwie Fot.government.is

W czerwcu resort spraw zagranicznych w Rejkiawiku ogłosił, że kontakty polityczne, handlowe i kulturalne Islandii z Rosją znalazły się obecnie na najniższym poziomie w historii, dlatego podjęto decyzję o zawieszeniu działalności ambasady w Moskwie. Zapowiedziano, że placówka będzie funkcjonowała w dotychczasowej formie do końca lipca.

Islandia to pierwszy kraj, który zdecydował się na zawieszenie działalności ambasady w Moskwie - podkreśla agencja AFP.

Ambasada Islandii w Moskwie funkcjonowała od 1944 roku, z wyjątkiem lat 1951-53, kiedy oba państwa nie prowadziły wymiany handlowej. Związek Radziecki nie utrzymywał ambasadora w Rejkjawiku w latach 1948-54 - przypomniały islandzkie władze.

Więcej

Fot. Pixabay (zdjęcie ilustracyjne)

Finlandia. Kilkanaście anten na gmachu rosyjskiej ambasady. Część prawdopodobnie szpiegowskich

23 marca parlament Islandii Althing uznał za zbrodnię ludobójstwa Hołodomor, czyli Wielki Głód - klęskę głodu wywołaną na Ukrainie w latach 1932-1933 przez sowieckie władze. W maju rząd w Reykjaviku przekazał ukraińskiej armii szpital polowy, a także zakupił na rzecz sił zbrojnych tego kraju dziesięć ciężarowych cystern do przewozu paliwa.

Na początku maja 2022 roku, ponad dwa miesiące po rozpoczęciu inwazji Rosji na sąsiedni kraj, ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski wystąpił przed Althingiem za pośrednictwem łącza wideo. Było to historyczne wydarzenie, ponieważ w parlamencie Islandii, utworzonym w 930 roku i uważanym za najstarszy parlament na świecie, nigdy wcześniej nie przemawiał przywódca innego państwa.

Islandia należy do światowej czołówki państw, których obywatele jednoznacznie opowiadają się przeciwko polityce Kremla. Jak wynika z opublikowanego pod koniec kwietnia sondażu amerykańskiego Instytutu Gallupa, aż 93 proc. Islandczyków odnosi się negatywnie do działań Rosji. Bardziej krytyczni są w tym względzie jedynie mieszkańcy Ukrainy, Szwecji i Norwegii (96 proc. ludności tych państw nie popiera Rosji) oraz Polski (95 proc.). (PAP)

kno/

arch.

Zobacz także

  • Zdjęcie ilustracyjne Fot. PAP/EPA/STRINGER

    Ambasada Rosji w Brukseli była domem dla szpiegów. Śledztwo europejskich mediów

  • Flaga rosyjska (zdj. ilustracyjne). Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

    Rumunia wydaliła attache wojskowego Rosji i jego zastępcę

  • fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT

    Akcja pamięci Aleksieja Nawalnego przed ambasadą Rosji w Bukareszcie

  • Ambasada Rosji przy ulicy Bohaterów Ukrainy w Wilnie, Fot. PAP/Valdemar Doveiko

    Protest przed ambasadą Rosji w Wilnie. Chodzi o ukraińskie dzieci

Serwisy ogólnodostępne PAP