Gazeta wskazuje, że wypisaniu recepty na leki psychotropowe i środki odurzające musi towarzyszyć badanie i ocena wpływu leku na pacjenta. "Tak wynika z wchodzącej w życie nowelizacji rozporządzenia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje" - pisze "Rzeczpospolita".
"To element walki z kupowaniem recept przez internet. Jak jednak zaznacza Ministerstwo Zdrowia, chodzi nie tylko o badanie stacjonarne, ale też o konsultację przeprowadzoną z pacjentem zdalnie" - czytamy.
Dziennik informuje, że nowy wymóg nie obejmie przepisywania recept, gdy "leczenie jest kontynuowane, jeśli nie upłynęły trzy miesiące od ostatniej wizyty u lekarza i badania pacjenta".
"Informacja, że ten czas nie został przekroczony, trafi do dokumentacji medycznej pacjenta" - podkreśla.
"Przed wystawieniem każdej kolejnej recepty na środki odurzające i leki psychotropowe lekarz sprawdzi ilość i rodzaj przepisanych ostatnio pacjentowi leków za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta (IKP) albo systemu gabinetowego lub wywiadu z pacjentem – jeśli pacjent dotychczas nie logował się do IKP. Taką weryfikację lekarz będzie musiał odnotować w dokumentacji medycznej pacjenta wraz z informacją o bieżących wskazaniach" - czytamy.
Dziennik przypomina, że zmiana prawa to reakcja m.in. "na śmierć dwóch młodych kobiet, które dostały silne leki psychotropowe po e-poradzie przez tzw. receptomat".
"Nowe zasady wystawiania recept na środki odurzające i psychotropowe nie dotyczą lekarzy placówek podstawowej opieki zdrowotnej, do której zapisany jest pacjent. Lekarze ci sprawują bowiem stałą i długofalową opiekę nad pacjentem i znają ich historię leczenia. Środowisko lekarskie przyjęło zmiany z aprobatą" - dodaje "Rz". (PAP)
jc/