O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

„Artyści żyją na granicy dwóch światów” - wystawa polskich artystów w Duesseldorfie

„Artyści żyją na granicy dwóch światów” to tytuł pokazu prac polskich twórców w Stadtmuseum w Duesseldorfie. Ekspozycję będzie można oglądać od 4 sierpnia 2023 r.

Wystawa w muzeum. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Albert Zawada
Wystawa w muzeum. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. PAP/Albert Zawada

Zaprezentowane zostaną między innymi prace Jacka Dłużniewskiego, Jadwigi Sawickiej, Ignacego Czwartosa, Zenony Cyplik-Olejniczak, Krzysztofa Junga, Marka Chlandy, Wojciecha Prażmowskiego, Jacka Adamasa – informują organizatorzy wydarzenia z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie oraz z Muzeum Miejskiego (Stadtmuseum) w Duesseldorfie.

Tytuł wystawy prac pochodzących z kolekcji CSW Zamek Ujazdowski zaczerpnięty jest z pracy Andrzeja Dłużniewskiego, która jest portretem innego artysty - Josepha Beuysa. „Myśl wyrażona w pracy Dłużniewskiego jest złożona i wielowymiarowa: artyści i sztuka to balansowanie na krawędzi światów: fikcji i rzeczywistości, abstrakcji i realizmu, teraźniejszością i pamięcią, życiem i śmiercią” – zauważają w komentarzu do wystawy jej kuratorzy Piotr Bernatowicz i Daniel Echaust.

Przesłaniem wystawy jest także relacja, próba mediacji między różnymi językami i doświadczeniami. „To zarazem idea bliska myśleniu artystycznemu Josepha Beuysa, który był artystą, ale także aktywistą politycznym; podejmował zadanie mediowania między podzielonymi żelazną kurtyną blokami z ich różnym doświadczeniem historycznym, a także między dwoma systemami politycznymi” – zaznaczają kuratorzy.

Wybór prac polskich artystów z kolekcji Centrum Sztuki Zamek Ujazdowski dokonany został właśnie z użyciem klucza zawartego w tytule – chodzi o życie i twórczość na styku dwóch światów. „Tak też mogą być interpretowane prace: w szerszym kontekście jako istniejące na styku różnych mediów i technik, ale także istniejące na styku fikcji i rzeczywistości, różnych doświadczeń historycznych i różnych języków. To podróż z wybitnymi artystami, którzy dzielą się swoimi własnymi, osobistymi doświadczeniami, ocenami oraz traumami” - charakteryzują kuratorzy.

Wystawa została tak zaaranżowana, że podział przestrzeni ekspozycyjnej pozwolił na zbudowanie wielowątkowych historii wyrażonych poprzez różne media i środki przekazu, takie jak klasyczne obrazy, zapisy video i instalacje.

Wystawa „Artyści żyją na granicy dwóch światów”, zorganizowana przez Stadtmuseum Duesseldorf, Instytut Polski w Dusseldorfie i Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zostanie otwarta 4 sierpnia i będzie czynna do 1 października 2023 r. (PAP)

Autorka: Anna Bernat

ep/

Zobacz także

  • Zdzisław Beksiński. Fot. PAP Andrzej Rybczyński

    Nigdy niepokazywane wcześniej zdjęcia Beksińskiego na wystawie we wrocławskim Pawilonie Czterech Kopuł

  • Wystawa w Paryżu. Fot. PAP/EPA/MOHAMMED BADRA

    Największa dotąd wystawa Davida Hockneya. W Paryżu prezentowanych jest ponad 400 dzieł [ZDJĘCIA]

  • Tulipany. Fot. PAP/	Kasia Zaremba

    XV Wystawa Tulipanów w Warszawie [NASZE WIDEO]

  • Niewolnicza praca więźniów getta służyła produkcji luksusowej, markowej odzieży na rynek niemiecki. Fot. PAP/Grzegorz Michałowski

    O niewolniczej pracy i modzie tworzonej w getcie. Wystawa w Muzeum Włókiennictwa [NASZE WIDEO]

Serwisy ogólnodostępne PAP