"W tym roku na mapie gotyckiej pojawią się nowe, bardzo ciekawe miejsca. Pojedziemy do Morynia, Myśliborza i Marianowa" – powiedział w czwartek dziennikarzom dyrektor artystyczny Fundacji Akademia Muzyki Dawnej Paweł Osuchowski.
Inauguracja festiwalu zaplanowana jest na 19 sierpnia w Kołbaczu. W świetlicy wiejskiej odbędzie się wykład "Między Kołbaczem a Żelewem" i kiermasz Towarzystwa Miłośników Ziemi Staroczarnowskiej, a w kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa Trinus Ensemble, Szczecin Vocal Project i Consortium Sedinum zagrają koncert "Ad honorem Beatae Mariae Virginis". Jak wyjaśniła prezes FAMD Urszula Stawicka, będą to dzieła polskich i pomorskich twórców, odnoszące się do kultu maryjnego.
W Moryniu 26 sierpnia odbędzie się z kolei koncert "Magiczne brzmienie strun"; Gertrud Ohse zagra na violi da gamba, a Petra Burmann na teorbie i gitarze barokowej. Na 2 września zaplanowano koncert w Myśliborzu. "Anonymous – Muzyczne arcydzieła zapomnianych mistrzów" wykonają m.in. Ensemble Ars Anonyma, Roberto De Franceschi i Stefano Rossi.
W Marianowie natomiast 9 września koncert "Głosy północy" zagrają Bara Grimsdottir, Chris Foster i zespół Funi z Islandii. "Zaprezentują dzieła i utwory renesansowych i barokowych, ale też współczesnych kompozytorek. Marianowo stało się ostatnio bardzo popularne za sprawą książki Elżbiety Cherezińskiej +Sydonia+. Gdy islandzcy artyści usłyszeli o tej tajemniczej historii Marianowa uznali, że muszą jakoś odpowiedzieć" – mówiła Stawicka.
Wydarzenia popularyzujące kulturę i dziedzictwo Pomorza odbędą się we współpracy z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. "Będą się opierać na prowadzonych obecnie badaniach nad chrztem Pomorza. Właściwie wszystkie odcinki będą temu poświęcone; oprócz tego będziemy też zwiedzać i opowiadać o historii miejsc" – powiedziała Stawicka.
Koncert finałowy "Musica Sacra" odbędzie się w szczecińskim kościele pw. św. Jana Ewangelisty. Zaśpiewa słowacka sopranistka Ingrida Gapova, zagra orkiestra FAMD.pl pod batutą Pawła Osuchowskiego. Wstęp na wydarzenia (oprócz koncertu finałowego) jest wolny. Możliwy jest także przejazd autokarami ze Szczecina do miejscowości, w których odbywać się będą spotkania i koncerty.
Organizatorem festiwalu jest Fundacja Akademia Muzyki Dawnej. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
ep/