O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Seryjny podpalacz w Świętokrzyskiem. Wyznaczono nagrodę za pomoc w ujęciu przestępcy

Wójt świętokrzyskiego Gowarczowa Stanisław Pacocha wyznaczył 5 tys. zł nagrody za pomoc w ujęciu podpalacza grasującego na terenie gminy. Służby potwierdzają, że w ostatnich tygodniach dochodzi tam do częstych pożarów pustostanów i nieużytków.

Akcja gaszenia pożaru Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Akcja gaszenia pożaru Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Regularne zgłoszenia dotyczące pożarów pustostanów i budynków inwentarskich strażacy otrzymują od końca kwietnia. Problem nasilił się w ciągu ostatnich kilku tygodni.

Więcej

Banknoty dwustuzlotowe Fot. PAP/Marcin Bielecki

Wracali razem z pracy w Wielkiej Brytanii. Jeden z nich wiózł sporo gotówki. Został brutalnie pobity i okradziony

"Na terenie gminy Gowarczów mieliśmy dziesięć pożarów budynków inwentarskich i pustostanów. Zgłoszenia otrzymywaliśmy z reguły około godziny 23, kiedy pożar był już mocno zaawansowany i budynki były w dużym stopniu objęte ogniem" – powiedział PAP st. kpt. Mariusz Czapelski, oficer prasowy Komendy Powiatowej PSP w Końskich.

Z pierwszych ekspertyz wynika, że w dziewięciu z dziesięciu pożarów powodem mogło być podpalanie.

Natomiast pożary pustostanów to nie jedyny problem. Strażacy otrzymują także więcej zgłoszeń odnośnie płonących traw i nieużytków. "W poprzednich latach pożary traw na terenie tej gminy, stanowiły około 3 do 8 proc. wszystkich tego typu zdarzeń na terenie powiatu. Teraz jest to już ok. 15 proc." – zaznaczył strażak.

Sprawcy podpaleń szuka policja.

"W związku z licznymi pożarami na terenie gminy Gowarczów prowadzimy zintensyfikowane działania w zakresie ustalenia okoliczności każdego z tych zdarzeń. Realizujemy czynności zmierzające do ustalenia sprawcy lub sprawców pożarów" – przekazał PAP sierżant Krzysztof Bernat z Komendy Powiatowej Policji w Końskich.

Nagrodę za pomoc w ujęciu podpalacza grasującego na terenie gminy wyznaczył wójt Gowarczowa Stanisław Pacocha. "W ostatnich tygodniach na terenie gminy Gowarczów dochodzi do licznych pożarów budynków, głównie pustostanów i stodół. Niewątpliwie przyczyną tych pożarów są podpalenia. Jak podkreśla policja, takiej sytuacji nie było od lat. To musi niepokoić nas wszystkich" - napisał samorządowiec w apelu skierowanym do mieszkańców.

"Aby zatrzymać sprawcę, niezbędna jest pomoc i wsparcie ze strony mieszkańców. Dlatego zwracam się do Państwa z prośbą o zachowanie czujności i o przekazywanie informacji, które mogą doprowadzić do wykrycia sprawcy. Za pomoc w wykryciu sprawcy podpaleń wyznaczam nagrodę w wysokości 5 tys. zł" – przekazał wójt Gowarczowa.

Osoby, które mają jakiekolwiek informacje w związku z ostatnimi podpaleniami, proszone są o osobisty lub telefoniczny kontakt z KPP w Końskich tel.: 47 804 72 00, lub 112 czynny całą dobę oraz z Urzędem Gminy w Gowarczowie tel. 725 260 330. (PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

mar/
 

Zobacz także

  • Zniszczenia po gwałtownych tornadach w USA, zdjęcie ilustracyjne, fot. PAP/EPA/CRISTOBAL HERRERA-ULASHKEVICH

    Tornada, burze i pożary w USA. Wiele ofiar śmiertelnych

  • Pożary na Long Island. Fot. X/@WeatherMonitors

    Pożary na nowojorskiej Long Island, ewakuacja bazy Gwardii Narodowej

  • Zniszczenia po uderzeniu rosyjskiego drona typu Shahed/Geran z głowicą burzącą, w sarkofag reaktora nr. 4, fot. PAP/Viktor Kovalchuk

    Czarnobyl. Trwa gaszenie pożarów na dachu sarkofagu po rosyjskim ataku

  • Akcja gaśniczna w Los Angeles, fot. PAP/EPA/

    Ogień strawił jego dom wraz z trofeami. Mistrz olimpijski otrzyma repliki medali olimpijskich od MKOI

Serwisy ogólnodostępne PAP