Prof. Zirk-Sadowski powołany na prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego

2016-02-17 13:04 aktualizacja: 2018-09-27, 05:23
Warszawa 17.02.2016. Prof. Marek Zirk-Sadowski (P) odebrał, 17 bm. z rąk prezydenta Andrzeja Dudy (L) akt powołania na stanowisko prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim. (cat)  PAP/Jacek Turczyk
Warszawa 17.02.2016. Prof. Marek Zirk-Sadowski (P) odebrał, 17 bm. z rąk prezydenta Andrzeja Dudy (L) akt powołania na stanowisko prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego. Uroczystość odbyła się w Pałacu Prezydenckim. (cat) PAP/Jacek Turczyk
Prof. Marek Zirk-Sadowski odebrał w środę z rąk prezydenta Andrzeja Dudy akt powołania na stanowisko prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Jak mówił Andrzej Duda podczas uroczystości wręczenia nominacji w Pałacu Prezydenckim, prof. Zirk-Sadowski będzie kierował przez najbliższe 6 lat "jednym z najważniejszych elementów wymiaru sprawiedliwości w Polsce - Naczelnym Sądem Administracyjnym". Dodał, że sąd ten na przestrzeni lat odgrywa coraz większą rolę, bo spraw, które trafiają do sądów administracyjnych, jest coraz więcej.

Duda zaznaczył, że sądy te sprawują wymiar sprawiedliwości poprzez sądową kontrolę nad działalnością organów administracji publicznej, a także poprzez rozstrzyganie sporów kompetencyjnych między tymi organami, ale - jak podkreślił - najczęściej są to zwykłe, ludzkie sprawy. "Dla tego poczucia sprawiedliwości, oprócz oczywiście kwestii czysto merytorycznej, dobrego rozstrzygania (...), jest jeszcze kwestia poczucia sprawiedliwości poprzez czas (trwania postępowań - PAP). On jest niezwykle istotny" - zwrócił uwagę prezydent.

"Chciałbym prosić o podjęcie starań, aby udało się skrócić czas rozstrzygania spraw przed Naczelnym Sądem Administracyjnym. On wynosi w tej chwili nawet około dwóch lat. To długo" - powiedział Duda, zwracając się do nowego prezesa NSA.

Prezydent przyznał, że w ostatnich latach udało się skrócić czas rozstrzygania spraw przed wojewódzkimi sądami administracyjnymi i - jak ocenił - "tam rzeczywiście można powiedzieć, że sytuacja wygląda już dobrze". Jednocześnie zwrócił uwagę, że NSA jest jeden na cały kraj i ma więcej spraw do rozpatrzenia.

Jednocześnie zapewnił, że jest otwarty na współpracę i wszelkie inicjatywy związane z działalnością NSA.

Duda: Zirk-Sadowski to człowiek niezwykle doświadczony

Odnosząc się do nominacji prof. Zirk-Sadowskiego, prezydent powiedział, że cieszy się z niej, dlatego że nominuje "profesora, prawnika, ale przede wszystkim człowieka niezwykle doświadczonego". Przypomniał, że Zirk-Sadowski jest sędzią NSA od 22 lat, od 11 lat wiceprezesem tego sądu, a w ostatnich miesiącach był p.o. prezesa NSA. "Nie mam żadnych wątpliwości, że znajomość materii, którą przyjdzie się panu teraz zajmować już z pełnym tytułem, jest u pana absolutna" - powiedział prezydent do nowego prezesa NSA.

Zirk-Sadowski sędzią NSA jest od 1994 r. Od czerwca 2004 r. był wiceprezesem NSA. Do tej pory był prezesem Izby Finansowej w tym sądzie.

W 1973 r. ukończył prawo na Uniwersytecie Łódzkim, a w 1976 r. - filozofię. Po studiach pracował naukowo na UŁ. Od 2000 r. jest profesorem zwyczajnym. W latach 1993-99 był prorektorem UŁ, przez sześć lat sprawował tam funkcję dziekana Wydziału Prawa i Administracji. Obecnie kieruje tam Katedrą Teorii i Filozofii Prawa. Do 2011 r. był wiceprezydentem Światowego Stowarzyszenia Filozofii Prawa i Filozofii Społecznej (IVR), w latach 2006-07 - prezydentem tego stowarzyszenia.

Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego powołuje prezydent na sześcioletnią kadencję spośród dwóch kandydatów przedstawionych przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów NSA. Zgromadzenie wybiera kandydatów spośród sędziów NSA, którzy w tajnym głosowaniu uzyskali kolejno największą liczbę głosów. Drugim kandydatem na stanowisko prezesa NSA był Janusz Drachal, wiceprezes tego sądu i prezes jego Izby Gospodarczej.

Dotychczasowy prezes NSA prof. Roman Hauser został na początku października 2015 r. wybrany przez Sejm poprzedniej kadencji na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. W związku z tym zrezygnował ze stanowisk prezesa NSA oraz przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa, którym był od maja 2014 r. Hauser nie został zaprzysiężony przez prezydenta Dudę, podobnie jak pozostali wybrani razem z nim sędziowie. Prezesem NSA był trzykrotnie – od 2010 r. oraz w kadencjach 1992-98 i 1998-2004.

Wśród gości obecnych na uroczystości był m.in. Hauser, prezes TK Andrzej Rzepliński, przewodniczący KRS Dariusz Zawistowski, wiceprezesi NSA i prezesi wojewódzkich sądów administracyjnych. (PAP)

ral/ itm/

TEMATY: