Kwieciński: w ramach Programu dla Śląska już pracuje 48 mld zł

2019-10-02 17:02 aktualizacja: 2019-10-02, 17:01
Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński w pierwszym dniu konferencji „Kongres Programu dla Śląska. Nowoczesność i tożsamość regionu”, 2 bm. w Katowicach. Dwudniowe wydarzenie poświęcone jest przyszłości Śląska, w kontekście realizowanego rządowego programu dla tego regionu. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński w pierwszym dniu konferencji „Kongres Programu dla Śląska. Nowoczesność i tożsamość regionu”, 2 bm. w Katowicach. Dwudniowe wydarzenie poświęcone jest przyszłości Śląska, w kontekście realizowanego rządowego programu dla tego regionu. Fot. PAP/Andrzej Grygiel
W projektach realizowanych w ramach Programu dla Śląska „pracuje” już 48 mld zł, czyli 84 proc. z planowanych środków - poinformował w środę w Katowicach minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. To, co zainicjowaliśmy dwa lata temu jest wielkim sukcesem, ten program działa na rzecz Śląska – oświadczył.

Minister Kwieciński otworzył w środę dwudniową konferencję poświęconą realizowanemu rządowemu programowi dla tego regionu. Kwieciński powiedział, że program można z jednej strony próbować podsumować, a z drugiej – myśleć o kontynuacji. „To co zainicjowaliśmy dwa lata temu jest naprawdę wielkim sukcesem. To jest sukces naprawdę wszystkich nas” – oświadczył minister, który zaznaczył, że to największy tego typu program w kraju.

Jak przypomniał, Program dla Śląska powstał z inicjatywy Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Przyznał, że kiedy ten pomysł trafił do rządu, ministrowie zastanawiali się, jak go zrealizować. Nie było to proste, bo większość działań prowadzonych wówczas przez rząd nie było ukierunkowanych na wsparcie poszczególnych regionów z poziomu centralnego; rząd zdecydował się oprzeć program na konkretnych projektach, które trzeba było dopracować – wskazał.

„Teraz, po prawie dwóch latach możemy śmiało powiedzieć – ten program działa na rzecz Śląska” – mówił Kwieciński. „Ten nasz program w tej chwili jest realizowany za pośrednictwem 87 pojedynczych projektów, to jest stan na dziś. Środki, które chcemy zmobilizować, to 57 miliardów, ale w ramach programu już pracuje 48 mld zł, czyli możemy powiedzieć, że pod względem zaangażowania środków finansowych, zaangażowanie mamy na poziomie 84 proc.” – zaznaczył.

Minister przekonywał, że gdyby nie determinacja premiera Mateusza Morawieckiego, programu dedykowanego Śląskowi mogłoby nie być. Kwieciński wyraził przekonanie, że owa determinacja wynikała z wartości wyniesionych przez premiera z domu. Wspomniał przy tym zmarłego przed kilkoma dniami ojca premiera - Kornela Morawieckiego. Szef resortu inwestycji wyraził przekonanie, że wszelkie procesy gospodarcze i społeczne muszą mieć podstawę w wartościach i tożsamości. „Nie tylko ciepła woda w kranie jest potrzebna, potrzebne nam są wartości, ale potrzebne są nam również dobre plany, dobre programy” – przekonywał.

Minister podkreślił, że Program dla Śląska ma charakter otwarty i będą się w nim pojawiały nowe projekty, a inne będą sukcesywnie zamykane. W przyszłym tygodniu w Katowicach ma zebrać się rada wykonawcza programu - być może z udziałem premiera - która zatwierdzi kolejne projekty.

Jak podkreślał w swoim wystąpieniu minister, przez lata Śląsk był sercem gospodarki, jednak w ostatnim czasie tracił swoją pozycję. „Uważamy, że w tej chwili jako państwo, jako rząd, powinniśmy tę pozycję Śląska odbudować, nie tylko w interesie samego Śląska, ale w interesie całego kraju” – zadeklarował Kwieciński. „Wreszcie naprawdę ten koń pociągowy Śląska ciągnie w sposób bardzo zdecydowany ten wóz gospodarki” – ocenił.

Minister wyraził przekonanie, że w regionie powinny powstawać inicjatywy dotyczące m.in. infrastruktury transportowej, związane z ochroną środowiska, programy rewitalizacyjne, inwestycje dotyczące branży motoryzacyjnej - zwłaszcza elektromobilności – a także zdrowia, branży IT czy biotechnologii. Jak mówił, Śląsk powinien tętnić życiem przemysłu, ale tego nowoczesnego.

Wiceminister energii Adam Gawęda wymieniał liczne projekty sektorów surowcowego i energetycznego przygotowane lub już realizowane w ramach Programu dla Śląska. Jak podkreślał, spełniają one jeden z celów, które realizuje jego resort, uwzględniający bezpieczeństwo energetyczne kraju, ale też innowacje w tym sektorze.

Gawęda akcentował, że np. rozwój motoryzacji, elektromobilności i nowych technologii, nie jest możliwy bez udziału zaplecza technologicznego i paliw, które dotąd napędzały rozwój regionu. Jak zaznaczył, np. jedna wieża farmy wiatrowej to 400 ton stali wysokiej klasy, której wytworzenie wymaga 220 ton węgla koksującego o najwyższych parametrach. Wiceminister energii podkreślił, że rozpoczynająca się w Katowicach konferencja będzie sprzyjała wypracowaniu nowych kierunków działań i nowych perspektyw dla regionu - pod kątem umieszczenia ich w rządowym dokumencie.

Przewodniczący komitetu sterującego Programu dla Śląska w woj. śląskim wojewoda śląski Jarosław Wieczorek ocenił, że tylko determinacja każdej ze stron zaangażowanej w realizację dokumentu może przynieść sukces. Marszałek woj. śląskiego Jakub Chełstowski ocenił, że temu sukcesowi sprzyja zaangażowanie przedstawicieli rządu i samorządu, instytucji, nauki i biznesu.

Prezydent Katowic Marcin Krupa deklarował, akcentując dobrą współpracę z przedstawicielami obecnego rządu, że dawno nie spotkał się z takim zrozumieniem potrzeb regionu. „Mówimy: +warszawka+. Tak, +warszawka+ wreszcie nas zrozumiała. Warszawa zrozumiała potencjał na Śląsku” - przekonywał. Doceniając wagę programu Mieszkanie Plus Krupa wskazał też na potrzebę zaangażowania rządu w rewitalizowanie zdegradowanej tkanki miejskiej.

Na program organizowanej przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju katowickiej konferencji składają się m.in. panele dotyczące przyszłości młodych na rynku pracy, walki ze smogiem, elektromobilności, rewitalizacji, przemysłu 4.0 czy smart cities. Zaplanowano warsztaty dla przedsiębiorców nt. Pracowniczych Planów Kapitałowych, organizowane przez Polski Fundusz Rozwoju. Inne warsztaty mają dotyczyć metody projektowania innowacyjnych rozwiązań stosowanej w Google. Uczestnikami wydarzenia pod nazwą „Kongres Programu dla Śląska. Nowoczesność i tożsamość regionu” są m.in. przedstawiciele rządu i samorządu, biznesu, środowiska naukowego oraz środowisk eksperckich.

Zorganizowanej w siedzibie Muzeum Śląskiego konferencji towarzyszy strefa wystawowa, gdzie prezentowane są m.in. projekty realizowane w ramach Programu dla Śląska (m.in. strefa dronów). Jednym z wydarzeń towarzyszących jest prezentacja najlepszych inicjatyw przygotowanych w ramach wydarzenia „Hackuj dla Śląska”, które odbyło się w ostatni weekend w Katowicach. (PAP)

autorzy: Krzysztof Konopka, Mateusz Babak