O PAP.pl

PAP.pl to portal PAP - największej agencji informacyjnej w Polsce, która zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. W portalu użytkownik może przeczytać wybór najważniejszych depesz, wzbogaconych o zdjęcia i wideo.

Dwa kolejne obiekty olimpijskie w Tokio już prawie gotowe

Dwa kolejne obiekty olimpijskie w Tokio - Aquatics Center i Ariake Arena są już w 90 procentach gotowe i zostaną oddane do użytku najpóźniej w lutym 2020 - poinformował w czwartek komitet organizacyjny igrzysk, które odbędą się w dniach 24 lipca - 9 sierpnia 2020.

Przedstawiciele mediów zwiedzają Ariake Arena w Tokio. Fot. PAP/  EPA/KIMIMASA MAYAMA
Przedstawiciele mediów zwiedzają Ariake Arena w Tokio. Fot. PAP/ EPA/KIMIMASA MAYAMA

Olimpijskie Centrum Wodne, które pomieści około 15 tysięcy widzów będzie gospodarzem pływania, nurkowania i pływania synchronicznego.

"Pozostało tylko dokończyć część dachu wewnętrznego i zewnętrznego oraz wstawić sprzęt biurowy do wnętrza budynku" - powiedział Daishu Tone, dyrektor obiektu. "Wszystkie prace zostaną zgodnie z harmonogramem ukończone do lutego 2020" - dodał.

Aquatics Center, które kosztowało 523 mln dolarów, jest ostatnim nowym obiektem do ukończenia, który został wybudowany specjalnie na igrzyska w 2020. Test pływacki odbędzie się w dniach 14-15 kwietnia.

Kolejny oddany do użytku to Ariake Arena, gdzie będzie rozgrywany turniej siatkówki i koszykówki. Hala została wykończona specjalnie sezonowanym drewnem, które ma być dobrym izolatorem przed wysokimi temperaturami powietrza. Po zakończeniu igrzysk arena będzie wykorzystana na koncerty i inne wydarzenia kulturalne.

W poniedziałek na ponad miesiąc przed planowanym terminem zakończono budowę Stadionu Narodowego, głównej areny przyszłorocznych igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Tokio. Pierwotnie prace miały zakończyć się 21 grudnia.

Mogący pomieścić 60 tys. widzów stadion będzie gościć ceremonie otwarcia i zamknięcia igrzysk, a także konkurencje lekkoatletyczne i mecze piłkarskie. Budowa rozpoczęła się w grudniu 2016 roku według projektu irakijsko-brytyjskiej architekt Zahy Hadid. Prace wstrzymano jednak ze względu na rosnące koszty i skorzystano z projektu Kengo Kumy. Ostatecznie koszt obiektu wyniósł 1,38 mld dolarów USA.

Stadion oficjalnie zostanie otwarty 21 grudnia, gościem honorowym uroczystości będzie jamajski sprinter, mistrz olimpijski i świata Usain Bolt.

Tokio już po raz drugi gościć będzie najlepszych sportowców świata walczących o medale olimpijskie. W 1964 roku Polacy wywalczyli w stolicy Japonii 23 medale - siedem złotych, sześć srebrnych i dziesięć brązowych.

Japonia także dwukrotnie była gospodarzem zimowych igrzysk olimpijskich. W Sapporo w 1972 roku złoty medal w konkursie skoków na dużym obiekcie wywalczył Wojciech Fortuna. 26 lat później z Nagano biało-czerwoni powrócili bez medalu.(PAP)

wha/ cegl/
 

Zobacz także

  • Pete Hegseth. Fot. PAP/EPA/STANISLAV KOGIKU / POOL

    Szef Pentagonu zapowiedział utworzenie w Japonii „bazy bojowej”

  • Fot. PAP/EPA/KIMIMASA MAYAMA

    W Tokio kwitną wiśnie. Miasto liczy zyski [WIDEO]

  • Matcha. Fot. Wikimedia Commons

    Matcha – popularny napój, którego zaczyna brakować w Japonii

  • Obchody upamiętniające ofiary bombardowania. Fot. EPA/JAPAN POOL

    Tokio upamiętniło 100 tys. ofiar amerykańskiego bombardowania sprzed 80 lat

Serwisy ogólnodostępne PAP