Hokej: Kazachstan - Polska 2:3

2020-02-09 15:23 aktualizacja: 2020-02-09, 15:53
John Murray. Fot. PAP/EPA/TAMAS KOVACS
Hokejowa reprezentacja Polski pokonała Kazachstan 3:2 (1:0, 1:2, 1:0) w ostatnim meczu rozgrywanego w kazachskim Nur-Sułtanie turnieju prekwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich w Pekinie. Polacy z pierwszego miejsca awansowali do sierpniowych głównych eliminacji.

We wcześniejszym niedzielnym meczu turnieju Ukraina pokonała Holandię 3:0 (1:0, 2:0, 0:0). Polacy w czwartek rozgromili na otwarcie zawodów Holandię 8:0, dzień później wygrali z Ukrainą 6:1.

Gospodarze turnieju przystępowali do niedzielnego spotkania także z kompletem punktów. Grający w elicie (czyli dwa stopnie wyżej niż Polacy) Kazachowie, mający w składzie naturalizowanych graczy z Rosji, Kanady i Szwecji, byli faworytem niedzielnego starcia.

W pierwszej tercji mieli sporą przewagę, ale... przegrywali na jej zakończenie 0:1. Daleki strzał Bartosza Ciury, wsparty rykoszetem, zaskoczył bramkarza i dał Polakom prowadzenie. Potem strzegący polskiej bramki John Murray został poddany „ostrzałowi”, zwłaszcza podczas dwóch kar jego kolegów, mimo to wynik się nie zmienił.

Po przerwie zaatakowali Kazachowie, ale biało-czerwoni kilka razy wyprowadzili groźne kontry. W 31. minucie zespół trenera Tomasza Valtonena prowadził 2:0, po trafieniu Martina Przygodzkiego. Rywale szybko zdobyli kontaktowego gola, potem doprowadzili do wyrównania. W ostatnich sekundach tej części sytuacji sam na sam z Henrikiem Karlssonem nie wykorzystał Krystian Dziubiński.

Polacy świetnie rozpoczęli trzecią tercję. Po 29 sekundach prowadzili 3:2. Odbity od poprzeczki po strzale Filipa Komorskiego krążek wpakował do siatki Maciej Urbanowicz.

Przez kolejne 19 minut biało-czerwoni się bronili, także w osłabieniu i - mimo wycofania bramkarza przez rywali - utrzymali korzystny wynik do końcowej syreny.

W kwietniu w Katowicach odbędą się mistrzostwa świata Dywizji 1B w Katowicach, gdzie rywalami Polaków będą Serbia, Litwa, Estonia, Japonia i Ukraina.

Celem biało-czerwonych będzie powrót na zaplecze elity, co nie udało się pod kierunkiem Valtonena podczas ubiegłorocznych MŚ w estońskim Tallinnie.

Bramki: 1:0 Bartosz Ciura (8), 2:0 Martin Przygodzki (Oskar Jaśkiewicz, 31), 1:2 Dustin Boyd (Valk Curtis, Nigel Dawes, 31), 2:2 Dustin Boyd (Nigel Dawes, Valk Curtis, 36), 3:2 Maciej Urbanowicz (Filip Komorski, Krystian Dziubiński, 41).

Kary: Polska - 4 minuty; Kazachstan - 6 minut.

Polska: John Murray - Marcin Kolusz, Patryk Wajda, Bartłomiej Jeziorski, Dominik Paś, Aron Chmielewski - Arkadiusz Kostek, Bartosz Ciura, Noureddine Bettahar, Bartłomiej Neupauer, Damian Kapica - Oskar Jaśkiewicz, Jakub Michałowski, Maciej Urbanowicz, Filip Komorski, Krystian Dziubiński oraz Szymon Marzec, Filip Starzyński, Martin Przygodzki.

Kazachstan: Henrik Karlsson - Darren Dietz, leonid Metalnikow, Arkady Szestakow, Dustin Boyd, Nigel Dawes - Jesse Blacker, Jegor szalapow, Roman Starczenko, Curtis valk, Nikita Michajlis - Nikita Kleszenko, Aleksiej Makljukow, Jewgienij Rymarew, Dmitrij Szewczenko, Paweł Akolzin oraz Walery Oriechow,Dmitrij Gurkow, Tałga Żajlałow, Anton Sagadiejew, Jegor Pietuchow.