Gliński: Rosja nadal utajnia nazwiska sprawców zbrodni katyńskiej

2020-03-05 12:21 aktualizacja: 2020-03-05, 12:25
Warszawa, 05.03.2020. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (P) podczas międzynarodowej konferencji prasowej "Katyń Pro Memoria" w Warszawie. Fot.  PAP/Marcin Obara
Warszawa, 05.03.2020. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński (P) podczas międzynarodowej konferencji prasowej "Katyń Pro Memoria" w Warszawie. Fot. PAP/Marcin Obara
Władze rosyjskie uznają nadal, że w interesie rosyjskiej racji stanu nazwiska sprawców zbrodni katyńskiej lepiej trzymać za siedmioma pieczęciami - oświadczył wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński, który w czwartek w Warszawie wziął udział w konferencji "Katyń Pro Memoria".

W czwartek mija 80 lat od podjęcia przez władze Związku Sowieckiego uchwały o rozstrzelaniu polskich jeńców więzionych w obozach na terenie ZSRS oraz polskich więźniów przetrzymywanych przez NKWD na obszarze przedwojennych wschodnich województw II Rzeczypospolitej.

"Związek Sowiecki przez kolejnych 50 lat okłamywał opinię publiczną co do sprawstwa tej masakry, przyznał się do zbrodni na niespełna dwa lata przed swoim upadkiem. Z kolei Federacja Rosyjska, a więc następca prawny i niestety w coraz większym stopniu również ideowy kontynuator tego totalitarnego państwa, nie zdecydowała się na wskazanie i choćby symboliczne ukaranie osób odpowiedzialnych za zbrodnię katyńską" - powiedział Gliński.

Wicepremier przypomniał, że 21 września 2004 r. rosyjska Główna Prokuratura Wojskowa umorzyła śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej w związku ze śmiercią sprawców. "Ich nazwiska nie zostały oficjalnie opublikowane, a samo postanowienie o umorzeniu śledztwa, jak i wiele jego materiałów, utajniono. Władze rosyjskie uznały i uznają nadal, iż w interesie rosyjskiej racji stanu nazwiska sprawców lepiej trzymać za siedmioma pieczęciami" - podkreślił wicepremier.

Dokumentacja Głównej Prokuratury Wojskowej Federacji Rosyjskiej ma znaczenie dla prowadzonego przez IPN polskiego śledztwa katyńskiego. Polska od wielu lat podnosi, że istotne jest ustalenie wszystkich sprawców zbrodni katyńskiej, a nie tylko najwyższych jej decydentów z Józefem Stalinem na czele.

Minister Gliński podkreślił też, że zbrodniarze z sowieckiego politbiura, o których wiadomo, że są odpowiedzialni nie tylko za zbrodnię katyńską, ale za miliony ofiar - obywateli Związku Sowieckiego, do dziś są honorowani w Rosji jako patroni ulic czy miast, np. Kaliningradu. Michaił Kalinin obok m.in. Józefa Stalina, Wiaczesława Mołotowa, Klimenta Woroszyłowa czy Łazara Kaganowicza był jednym z sygnatariuszy decyzji o zbrodni katyńskiej z 5 marca 1940 r.

"Kilkanaście kilometrów od Lasu Katyńskiego na dworcu kolejowym w Smoleńsku wisi tablica poświęcona - cytuję - +wybitnemu sowieckiemu działaczowi partyjnemu i państwowemu Kalininowi+" - zwrócił uwagę Gliński. Jak dodał, gorycz w Polsce wywołuje również fakt, że władze Rosji do tej pory nie zrehabilitowały prawnie polskich ofiar sowieckiego mordu.

"W ostatnich latach obserwujemy coraz intensywniejsze próby relatywizacji tej zbrodni, a więc jej pośredniego usprawiedliwiania. W kontrolowanych przez Kreml mediach coraz częściej pojawiają się głosy kwestionujące sowieckie sprawstwo. Podejmowane są próby zdjęcia tablicy pamiątkowej z byłego gmachu NKWD w Twerze, przypominającej, iż to w tym budynku dokonywano egzekucji polskich jeńców. W ostatnim czasie celowo uniemożliwia się nawet przeprowadzenie normalnej renowacji cmentarza w Katyniu" - wymienił Gliński.

Przypomniał też, że przed paru laty w Katyniu Rosjanie umieścili ekspozycję dotyczącą wojny polsko-bolszewickiej z lat 1919-1920, gdzie - jak mówił - zestawia się losy żołnierzy Armii Czerwonej, którzy trafili do polskiej niewoli i zmarli z powodu chorób ze zrealizowaną na zimno ludobójczą eksterminacją polskich oficerów w Katyniu. "To analitycznie fałszywe i po prostu haniebne porównanie, które ma na celu stworzenie fałszywej symetrii między tymi dwoma wydarzeniami" - podkreślił. Jak dodał, wymienił zaledwie kilka oburzających praktyk ze strony Rosji, których Polacy nie potrafią zrozumieć.

"Prawdy o Katyniu nie da się zgładzić. Pamięta o niej cały naród polski, zwłaszcza bliscy ofiar zbrodni" - podkreślił wicepremier.

Przypomniał także o niewygłoszonym przemówieniu śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który 10 kwietnia 2010 r. wraz z delegacją katyńską udawał się do Lasu Katyńskiego, by zwrócić uwagę, że tak jak kłamstwo katyńskie było fundamentem PRL-u, tak prawda o Katyniu jest fundamentem wolnej Rzeczypospolitej.

Konferencję "Katyń Pro Memoria", która poświęcona jest problematyce zbrodni katyńskiej, zorganizowało Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia wspólnie z Federacją Rodzin Katyńskich w związku z 80. rocznicą zbrodni katyńskiej oraz w 30-leciem działalności Federacji jako stowarzyszenia. Podczas spotkania historyków, dyplomatów, a także osób zaangażowanych w upamiętnianie zbrodni NKWD na polskich obywatelach, m.in. z rosyjskiego Memoriału, CPRDiP uruchomiło interaktywny portal internetowy, dzięki któremu każdy może wirtualnie zwiedzić Polski Cmentarz Wojenny w Lesie Katyńskim. Odczytano także przesłanie od prezydenta Andrzeja Dudy, w którym złożył on hołd ofiarom zbrodni katyńskiej będącej - jak zaznaczył prezydent - elitą II Rzeczypospolitej. (PAP)

nno/ dki/ par/