We wtorek odbyła się telekonferencja ministra Czaputowicza z udziałem jego odpowiedników z Rumunii oraz Turcji Bogdanem Aurescu i Mevlutem Cavusoglu - poinformowało Biuro rzecznika prasowego MSZ.
"Nasze kraje to trzy filary wschodniej flanki NATO. Regularnie konsultujemy się w formacie Trilogu, aby zastanowić się, jak możemy skuteczniej reagować na dynamiczną sytuację bezpieczeństwa w naszym sąsiedztwie. Wspólnie opowiadamy się za zachowaniem jedności i solidarności Sojuszu oraz bliskiej współpracy transatlantyckiej, co ma szczególne znaczenie wobec obecnych zagrożeń związanych z pandemią COVID-19" - oświadczył Czaputowicz cytowany w komunikacie.
Podczas telekonferencji ministrowie rozmawiali o współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego w kontekście zwalczania pandemii koronawirusa, w tym o rezultatach kwietniowych spotkań szefów dyplomacji oraz ministrów obrony państw NATO. "Podkreślili znaczenie utrzymania silnej polityki obrony i odstraszania Sojuszu, kluczowej również w obecnej sytuacji. Ministrowie omówili także perspektywy zacieśnienia współpracy trójstronnej na rzecz stabilizacji sytuacji w najbliższym sąsiedztwie NATO, zwłaszcza na Ukrainie, w Gruzji i na Bałkanach Zachodnich" - czytamy w komunikacie.
Zaznaczono, że istotnym tematem była też ewolucja sytuacji w regionie Afryki i Bliskiego Wschodu oraz w Afganistanie.
"Ministrowie omówili wspólne projekty współpracy Polski, Rumunii i Turcji, które będą realizowane w kolejnych miesiącach. Obejmują one zwiększenie aktywności i współdziałania trzech państw w ramach NATO, OBWE, a także w wybranych stolicach państw partnerskich" - podkreśla MSZ. Uzgodniono, iż kolejne konsultacje ministerialne w tym formacie odbędą się w przyszłym roku w Bukareszcie.
Spotkania tzw. Trilogu polsko-rumuńsko-tureckiego odbywają się regularnie od 2012 r. (od 2016 r. – na szczeblu ministrów spraw zagranicznych). Ich celem jest zacieśnienie współpracy między sojusznikami reprezentującymi największe państwa wschodniej flanki NATO oraz wypracowywanie wspólnego stanowiska w najistotniejszych kwestiach dotyczących bezpieczeństwa regionalnego. Poprzednie spotkanie w tym formacie odbyło się w kwietniu 2019 r. w Ankarze.(PAP)
rbk/ par/