Czaputowicz: między Polską a Słowenią rysują się duże możliwości współpracy

2020-07-23 15:07 aktualizacja: 2020-07-23, 21:33
Warszawa, 23.07.2020. Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz (P) i minister spraw zagranicznych Słowenii Anze Logar (L) podczas konferencji prasowej w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Warszawa, 23.07.2020. Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz (P) i minister spraw zagranicznych Słowenii Anze Logar (L) podczas konferencji prasowej w Warszawie. Fot. PAP/Radek Pietruszka
Między Polską i Słowenią rysują się duże możliwości współpracy; jesteśmy zainteresowani aktywnym jej rozwojem w kwestiach gospodarczych - podkreślił minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz po czwartkowym spotkaniu w Warszawie z szefem MSZ Słowenii Anże Logarem.

Czaputowicz podczas wspólnej konferencji z Logarem zwracał uwagę, że Słowenia staje się ważnym partnerem Polski m.in. w wyniku "pewnych procesów politycznych zachodzących w tym kraju". W tym kontekście wskazał na nowy centro-prawicowy rząd w Słowenii ustanowiony w marcu br. "Mamy nadzieję na bliską współpracę z nowym rządem Słowenii” - zaznaczył. Jak wskazał, kraj ten w lipcu przyszłego roku obejmie przewodnictwo w UE.

Szef polskiej dyplomacji nawiązywał też do niedawnego unijnego szczytu dotyczącego funduszu odbudowy i nowego budżetu UE, podczas którego - jak mówił - premier Mateusz Morawiecki i premier Słowenii Janez Jansza skutecznie współpracowali. "Razem osiągnęliśmy sukces. Słowenia dołączyła do grupy państw wyszehradzkich i rezultat tego szczytu jest naszym wspólnym osiągnięciem" - ocenił Czaputowicz.

Jak dodał, Słowenia to ważny partner Polski zarówno w relacjach dwustronnych, a także w NATO.

Według Czaputowicza podczas czwartkowego spotkania rozmawiano o tej współpracy a także współpracy regionalnej w Europie Środkowej, południowo-wschodniej. Jak zaznaczył, zaangażowanie Słowenii w Inicjatywę Trójmorza stanowi dodatkowe ramy dla ścisłej współpracy i realizacji wspólnych celów. "To znaczy budowy infrastruktury między naszymi państwami - drogowej, kolejowej, portowej, a także interkonektorów jeśli chodzi o dostawy gazu" - mówił minister.

Zwrócił uwagę, że ostatnie pięć lat był okresem systematycznego wzrostu obrotów handlowych pomiędzy Polska i Słowenią. "Jesteśmy zainteresowani dalszym aktywnym rozwojem współpracy gospodarczej" - zapewnił szef MSZ. W tym kontekście wyraził zadowolenie z obecności słoweńskich przedsiębiorców na polskim rynku, a także zaangażowania polskich firm w Słowenii. Jako przykład wskazał na PKP Cargo International.

Czaputowicz odnosząc się do kwestii bezpieczeństwa, wskazał, że z szefem słoweńskiego MSZ zgodzili się co do znaczenia Sojuszu Północnoatlantyckiego. "My dostrzegamy potrzebę działania Sojuszu na różnych kierunkach, także na Bałkanach" - mówił. Dodał, że priorytetem obu państw jest też "wzmacnianie proeuropejskiej orientacji państw Bałkanów Zachodnich, a także umożliwienie im przybliżania przystępowania, prowadzenia rozmów członkowskich".

"Między naszymi państwami rysują się duże możliwości współpracy, także przez tę bliskość, można powiedzieć, podstaw i tych fundamentów polityki zagranicznej naszych państw, naszych przywódców i naszych partii, które są u władzy" - podsumował Czaputowicz.

Anże Logar również podkreślił, że Polska i Słowenia mają wiele wspólnych interesów. Zwracał uwagę, na wyrównaną wymianę handlową między obydwoma krajami. "Myślę, że ważne jest to, abyśmy wzmocnili współpracę gospodarczą, abyśmy szukali nowych rozwiązań i nowych możliwości, które oba państwa oferują" - mówił. Zapewnił też, że po powrocie do kraju zwróci się do pozostałych ministrów rządu, aby "również starali się zintensyfikować współpracę z Polską"

Logar dodał, że podczas spotkania podkreślał m.in. konieczność budowania szybkich kolei oraz całej infrastruktury kolejowej i transportowej, abyśmy mogli "bilateralnie i multilateralnie rozwijać współpracę". Zwracał też uwagę, że zarówno Słowenia jak i Polska chcą wzmacniać inwestycje w regionie. "Infrastruktura cyfrowa, transportowa, to są aspekty, które nas bardzo interesują" - wskazał.

Logar wyraził też nadzieję, że LOT wznowi w sierpni ruch lotniczy pomiędzy Słowenią a Polską, co zachęci polskich turystów do odwiedzania jego kraju. "Mam nadzieję, że turyści z Polski będą częściej odwiedzać Słowenię. "Spędzanie urlopu w Słowenii jest bezpieczne" - zapewnił Logar. (PAP)